Προς το περιεχόμενο

seymour duncan tb4 /tb5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχω καταλαβει ακριβως τι γινεται με αυτους τους 2 :(  ειναι σχεδον οι ίδιοι μαγνητεσ?  αν ξερει καποιος ας μου απαντησει ..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμία σχέση. Ο ένας είναι ο trembucker του JB (SH-4) και ο άλλος του Custom (SΗ-5)

Δες εδω:

http://www.seymourduncan.com/comparetones

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση ....ο ενας (tb5) εχει φοβερα μπασα.....τρομερα πριμα που δεν ξυνουν.....και ικανοποιητικα μεσαια....γενικα για μενα ο καλυτερος μαγνητης για γκαζια......παντα αυτον βαζω σε ολες τις κιθαρες.Ο αλλος (ΤΒ4) δεν εχει μπασα καθολου και γενικα ξυνει......αν δεν το χρησιμοποιησεις με 250κ pots.Απο την αλλη ειναι θεμα γουστου και βασικα τι σου ταιριαζει στο χερι και οχι τοσο στο αυτι.Ο tb4 ειναι ιδιος με τον tb6 απλα ο ενας εχει alnico 5 και ο αλλος ceramic bar.

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το chart του SD ο 5άρης έχει περισσότερα πρίμα πάντως...

Ο JB είναι ο αγαπημένος μου humbucker τα τελευταία 20 χρόνια και δεν μου έχει ξύσει ποτέ.

Εϊναι, νομίζω, και ο by far best selling h/b του SD.

Τι να πω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το chart του SD ο 5άρης έχει περισσότερα πρίμα πάντως...

Ο JB είναι ο αγαπημένος μου humbucker τα τελευταία 20 χρόνια και δεν μου έχει ξύσει ποτέ.

Εϊναι, νομίζω, και ο by far best selling h/b του SD.

Τι να πω...

να μην πεις τιποτα .....δεν υπαρχει λογος να διαφωνουμε για λιγο συρμα με κατι αναμεσα του....εξαλλου για να αρεσει σε πολλους σημαινει οτι κατι αξιζει.....για να μην αρεσει σε μενα δεν σημαινει τιποτα απολυτως.Αν δεις με ποσες ασxημες γυναικες εχω υπαρξει θα καταλαβεις.... ;D.Αν διαβασες ειπα τι σου ταιριαζει στιο χερι παρα στο αυτι ....εμενα μου κανει το tb5.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θεωρώ πως ο TB5 ξύνει υπερβολικά και υστερεί σε μπάσα, ενώ ο TB4 είναι αρκετά πιο ισορροπημένος σαν μαγνήτης. Γούστα βέβαια είναι αυτά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τους έλεγες ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θεωρώ πως ο TB5 ξύνει υπερβολικά και υστερεί σε μπάσα, ενώ ο TB4 είναι αρκετά πιο ισορροπημένος σαν μαγνήτης. Γούστα βέβαια είναι αυτά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τους έλεγες ίδιους.

κατσε γιατι θα  τρελαθω.....ο tb5 εχει 7 μπασα και ο αλλος 5,εχουν τα ιδια μεσαια και λες οτι εχει  περιοσσοτερα ο jb?

Επισης ο ενας ειναι ceramic που σημαινει οτι τα μπασα του ειναι πιο σφιχτα ......δεν ξερω.....μπορει να ακουω αλλα πραγματα εγω...παντως πολλοι εχουν κανει παραπονο για τα μπασα του jb.Και τα sound samples να ακουσεις ακουγεται ξεκαθαρα αυτο.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα και μετά από μακροχρόνια δοκιμή έχω να πώ οτι είναι δύο ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικοί μαγνήτες,σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια....

Ο ενας ειναι PAF voiced ο άλλος all time classic....

Περασε καιρός για να επιστρέψω απ τη μουντίλα του TB5 στη διαύγεια του ΤΒ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου