Προς το περιεχόμενο

seymour duncan tb4 /tb5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Εδώ φαίνεται η φύση του μαγνήτη αν και δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι από τον ήχο που βγάζει ο τύπος. Οι "ξύστες" ακούτε ξύσιμο; Γιατί αρχίζω και φοβάμαι ότι κουφαίνομαι.

 

Mην τρελενεσαι... Ο καθενας εχει το αυτι του , την κιθαρα του και τον ενισχυτη του... Παιζει απο κιθαρα σε κιθαρα... Εσυ που τον εχει κουμπωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H δικη μου αποψη για το θεμα...

Κατ'αρχας να δηλωσω οτι ο ΤΒ-5 ειναι στο τοπ 5 των αγαπημενων μαγνητων...

Ο ΤΒ-4 βρισκεται στο πατο των μαγνητων που εχω δοκιμασει...

 

Γιατι να παρεις τον ΤΒ-5

-Γιατι σαν μαγνητης ειναι εξαιρετικα ισσοροπημενος σε συχνοτητες που χρειαζονται για μουσικη ροκ-μεταλ...

-Γιατι ειναι πιο "αρμονκος" σε συγκριση με τον JB...

-Γιατι αν και κεραμικος καθαριζει αρκετα καλα με το volume...

-Γιατι ειναι ο "δρομος" προς τον κλασσικο BROWN SOUND(VH1) σε περιπτωση που σ'ενδιαφερει.

-Δουλευει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε αλντερ και μαονι

-ΔΕΝ ΞΥΝΕΙ ΠΟΤΕ(οποιος καταφερε να κανει αυτο το μαγνητη να ξυσει του βγαζω το καπελο)

 

Γιατι να μην παρεις το ΤΒ-5

-Γιατι θελεις να παιξεις μπλουζ τα δυνατα μπασσομεσσαια θα σου ξενισουν...

-Γιατι θελεις να τον σπλιταρεις(δεν ειναι ιδιαιτερα καλος σε αυτο).

-Χρειαζεσαι κατι με τρελο output.Ο ΤΒ-5 ειναι περιπου 13-14ΚΩ.

-Ειναι καπως ξερος αν δε χρησιμοποιεις εφφε και σε ξεβρακωνει αν δε παιζεις καλα.

 

Γιατι να παρεις τον ΤΒ-4

-Γιατι θελεις ενα τελειως fluid παιξιμο χωρις να χρειαζεται να παιξεις καθολου ρυθμικη.

-Γιατι θελεις να τον σπλιταρεις(ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΠΛΙΤΑΡΙΣΜΕΝΟΣ)

-Γιατι ειναι αρκετα "υγρος"  8) σα μαγνητης και βολευει στα σολο...ακομα και χωρις εφφε.

Γιατι να μη παρεις τον ΤΒ-4

-ΓΙΑΤΙ ΞΥΝΕΙ ΞΥΝΕΙ ΞΥΝΕΙ ΞΥΝΕΙ!!! Ακομα και με καλο ρυθμισμα του υψους του μαγητη απο τις χορδες εχει το λεγομενο mid-honk στα πριμομεσσαια(η ιδια ΜΛΚ που εχουν και τα VINTAGE 30 και δε φευγει με τπτ και ποτε)

-Γιατι σα μαγνητης εξαιτιας του EQ ειναι τελειως flat εκτος του παραπανω τονισματος,που του λειπουν τα μπασσα,τα μπασσομεσσαια και τα πριμα.

-Γιατι καταφερνει να ειναι harsh και φιζζαριστος χωρις να εχει πριμα,κατι που θα σε τρελαινει στη ρυθμιση του ηχου.

-Γιατι δε καθαριζει καθολου καλα εξαιτιας της ελλειψης πριμων και μπουκωνει μολις το volume ειωθει στο 50%.

 

Ολες οι δοκιμες που εχω κανει σε μαγνητες(και στους 2 συγκεκριμενους) ειναι με μια Charvel Star με alder σωμα kai maple λαιμο+ταστιερα...

Στη κιθαρα υπηρχε ΜΟΝΟ ενα volume και ενας μαγνητης

 

ΥΓ:Αγορασα 3 φορες τον JB(tb4) και τον πουλησα ισσαριθμες για τους παρπαανω λογους.Ειδικα αν βαλεις τον ΤΒ4 και στα καπακια αλλαξεις τον ΤΒ5 οι διαφορες σε ογκο+ενταση ειναι εμφανεστατες!!!!.Οι δοκιμες εγιναν με διαφορους ενισχυτες και μεγαφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην τρελενεσαι... Ο καθενας εχει το αυτι του , την κιθαρα του και τον ενισχυτη του... Παιζει απο κιθαρα σε κιθαρα... Εσυ που τον εχει κουμπωσει ?

Σε τέσσερις κιθάρες.

Δύο στρατ (με αλλαγμένα τρέμολα), μια ibanez prestige (edge), μια LP copy (hardtail).

Σε όλες πάνω κάτω ο ίδιος ήχος νομίζω μέσα σε 24 χρόνια.

Αλλά έχω παίξει και δύο Baretta και μια... κάποια... Jackson (όλες FR) με JB. Τα αναμενόμενα.

 

@Blackie

Επειδή θα με τρελλάνετε. Παίζει κανα ηχητικό ντοκουμέντο να ακούσω τι σημαίνει το ξύσιμο του JB; Π.χ. στο βίντεο παραπάνω θεωρείς ότι "ξύνει";

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackie. Τα είπες όλα και με καλύψες πλήρως, ο μόνος λόγος που θα έβγαζα τον tb5 ειναι γιατί δεν σπλιταρει καθόλου καλά. Κατά τα αλλά ειναι ακριβώς όπως τα είπες. Κατ'εμέ δεν υπάρχει σύγκριση.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blackie

Επειδή θα με τρελλάνετε. Παίζει κανα ηχητικό ντοκουμέντο να ακούσω τι σημαίνει το ξύσιμο του JB;

 

Δες τα βιντεο του aris17561 με την ESP Horizon...

Καπου εχει και ενα με μια jackson που φοραει τον ΤΒ-5...

 

Εσυ θα μας τρελάνς..!!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackie. Τα είπες όλα και με καλύψες πλήρως, ο μόνος λόγος που θα έβγαζα τον tb5 ειναι γιατί δεν σπλιταρει καθόλου καλά. Κατά τα αλλά ειναι ακριβώς όπως τα είπες. Κατ'εμέ δεν υπάρχει σύγκριση.

 

To ειπα και αυτο Αντωναρε !!!!!

Να σια καλα!!!!!

ROCK ON!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα βιντεο του aris17561 με την ESP Horizon...

Καπου εχει και ενα με μια jackson που φοραει τον ΤΒ-5...

 

Εσυ θα μας τρελάνς..!!!! ;D ;D ;D

 

Κανα πιο mainstream βίντεο; ;)

 

Νομίζω ότι έχουμε διαφορετική έννοια στο μυαλό μας για το "ξύνει" πάντως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα πιο mainstream βίντεο; ;)

 

Νομίζω ότι έχουμε διαφορετική έννοια στο μυαλό μας για το "ξύνει" πάντως.

 

Γιατι δε σου κανει το εγχωριο???

Θες εισαγωγης???

Δε ξερω ποιο εννοεις εσυ ξυσιμο...αλλα αυτο που εχει ο JB που υπο μεγαλες δοσεις παραμορφωσης,το nmid spike που εχει υπερτονιζεται και καθως ΟΛΟ το φασμα συχνοτητων του ειναι flat ακουγεται και φαινεται...

That's ξυσιμο...

Ξυσιμο ειναι επισης ο ηχος των ANTHRAX στα 80'ς...

Διαυγεια 0...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέσσερις κιθάρες.

Δύο στρατ (με αλλαγμένα τρέμολα), μια ibanez prestige (edge), μια LP copy (hardtail).

Σε όλες πάνω κάτω ο ίδιος ήχος νομίζω μέσα σε 24 χρόνια.

Αλλά έχω παίξει και δύο Baretta και μια... κάποια... Jackson (όλες FR) με JB. Τα αναμενόμενα.

 

@Blackie

Επειδή θα με τρελλάνετε. Παίζει κανα ηχητικό ντοκουμέντο να ακούσω τι σημαίνει το ξύσιμο του JB; Π.χ. στο βίντεο παραπάνω θεωρείς ότι "ξύνει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέσσερις κιθάρες.

Δύο στρατ (με αλλαγμένα τρέμολα), μια ibanez prestige (edge), μια LP copy (hardtail).

Σε όλες πάνω κάτω ο ίδιος ήχος νομίζω μέσα σε 24 χρόνια.

Αλλά έχω παίξει και δύο Baretta και μια... κάποια... Jackson (όλες FR) με JB. Τα αναμενόμενα.

 

@Blackie

Επειδή θα με τρελλάνετε. Παίζει κανα ηχητικό ντοκουμέντο να ακούσω τι σημαίνει το ξύσιμο του JB; Π.χ. στο βίντεο παραπάνω θεωρείς ότι "ξύνει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου