Προς το περιεχόμενο

Υιοθετηση παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινεται πολυς λογος για το αν θα νομιμοποιηθει η υιοθετηση παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια.

 

Η αποψη μου: Ειμαι σκεπτικος γιατι στο δικαιωμα του ζευγαριου να υιοθετησει πρεπει να αντιπαραθεσουμε και το δικαιωμα του παιδιου να μεγαλωσει σε μια φυσιολογικη οικογενεια. Ειναι ανεπαισθητο αραγε το ψυχολογικο αντικτυπο στο παιδι απο αυτο να συγκρινει την οικογενεια του με των φιλων του ή σημαντικο?

 

Θα ηθελα την αποψη σας.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Το παιδί που μεγαλώνει σε μια ομόφυλη οικογένεια σίγουρα θα διδαχτεί την ανεκτικότητα και αποκλείεται να βγει ένας άξεστος νταής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το παιδί που μεγαλώνει σε μια ομόφυλη οικογένεια σίγουρα θα διδαχτεί την ανεκτικότητα και αποκλείεται να βγει ένας άξεστος νταής.

Σίγουρο δεν είναι τίποτα. Μπορεί να υποστεί τέτοιο κοινωνικό ρατσισμό που να του δημιουργηθεί κόμπλεξ, το οποίο στη συνέχεια να βγάλει στην ενήλικη κοινωνική ζωή του και στις διαπροσωπικές σχέσεις.... Δεν αντιδρούν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο , στα ίδια ερεθίσματα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πρεπει να αντιπαραθεσουμε και το δικαιωμα του παιδιου να μεγαλωσει σε μια φυσιολογικη οικογενεια...

 

όταν μπορέσεις να μας ορίσεις αυτή την "φυσιολογική οικογένεια" θα μπορέσει να γίνει και μια σοβαρή συζήτηση...

 

ΥΓ. ελπίζω μόνο να μην θεωρείς φυσιολογική την οικογένεια που προσφέρει πχ ο μέσος ετερόφυλος σατράπης φαλλοκράτης κυρ Μήτσος με τη μέση ετερόφυλη καταπιεσμένη ψυχαναγκαστική ανοργασμική κυρά Κατίνα , στο παιδί.... ::)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω μόνο να μην θεωρείς φυσιολογική την οικογένεια που προσφέρει πχ ο μέσος ετερόφυλος σατράπης φαλλοκράτης κυρ Μήτσος με τη μέση ετερόφυλη καταπιεσμένη ψυχαναγκαστική ανοργασμική κυρά Κατίνα , στο παιδί.... ::)

Ετσι ειναι η πλειοψηφια των ετεροφυλων ζευγαριων/οικογενειων? Με εναν "σατραπη φαλλοκρατη" πατερα και μια "καταπιεσμενη ψυχαναγκαστικη ανοργασμικη κυρα Κατινα" μητερα?

Ετσι οπως θετεις το ερωτημα ειναι σαν να υπαρχουν δυο ειδη ζευγαριων, το "καλο" ομοφυλο ζευγαρι και το "κακο" ετεροφυλο.

Το να θεωρει σαν "φυσιολογικη" οικογενεια ενα νορμαλ ετεροφυλο ζευγαρι_κατι που αποτελει την πλειοψηφια σ'αυτον τον πλανητη_δεν παιζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προμηνυεται να γινει μεγαλο show σ'αυτο το θρεντ...reading1.gif

 

από ότι φαίνεται είσαι ο πρώτος με διάθεση να υιοθετήσεις μύγες, αν ήδη δεν διαθέτεις... :)

 

είμαι ξεκάθαρος... και περιμένω τον ορισμό της "φυσιολογικής οικογένειας" από τον op και πλέον για το "νορμάλ" ετερόφυλο ζευγάρι από εσένα... χωρίς καμιά σκωπτική πρόθεση... απλά για να είναι εποικοδομητική μια συζήτηση όπως και προείπα, μια και ο καθένας μας μπορεί να την έχει στο μυαλό του διαμορφωμένη ως έννοια, κατά το δοκούν ...

 

να ΕΠΑΝΑΚΑΘΟΡΙΣΩ λοιπόν κάτι που θεωρούσα ξεκάθαρα σαφές ως συμπέρασμα από το δικό μου post, όπου η καθ' υπερβολή αντιπαράσταση μου στο αρχικό ερώτημα, απλά δηλώνει τη φύση του και δεν δικάζει ομαδόν ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ αόριστων (και απρόσωπων) κοινωνικών ομάδων, όπως βιάστηκες να θεωρήσεις...

 

περιμένω να μάθω, με ποια κριτήρια ένα ομόφυλο ζευγάρι, απριόρι δεν είναι ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΙΚΑΝΟ να προσφέρει σε ένα παιδί, ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΜΑΡΕΙΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΠΑΙΔΕΙΑ και "ΑΓΑΠΗ" (αν μη τι άλλο ανάλογα επαρκή με ενός ετερόφυλου)... ειδικά μάλιστα σε κάποιο που είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ να μεγαλώσει, κατά κανόνα στις χειρότερες των συνθηκών, σε ένα ίδρυμα...

 

ΥΓ. φυσικά οι ανησυχίες των φίλων παραπάνω για την επίδραση του περιβάλλοντος μέσω του κοινωνικού ρατσισμού (των "φυσιολογικών οικογενειών" ίσως?), σεβαστές και υπαρκτές...  αλλά κατά την γνώμη μου, όχι καθοριστικά ανυπέρβλητες αν το ομόφυλο ζευγάρι είναι "σωστοί" ΑΝΘΡΩΠΟΙ, όσο τουλάχιστον σωστοί επιβάλλεται να είναι και τα μέλη μιας "φυσιολογικής οικογένειας" που εγώ με την δική μου οπτική, μόνο ως "ΣΩΣΤΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" μπορώ να την ορίσω...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω τον ορισμό της "φυσιολογικής οικογένειας" από τον op και πλέον για το "νορμάλ" ετερόφυλο ζευγάρι από εσένα...

Normal ετεροφυλο ζευγαρι: ενα ζευγαρι στο οποιο ο πατερας δεν ειναι "σατραπης φαλλοκρατης" και η μητερα δεν ειναι "καταπιεσμενη ψυχαναγκαστικη ανοργασμικη κυρα Κατινα". Ξερεις, νορμαλ, με νορμαλ φυσιολογικους "κοινους θνητους", οχι εγκληματιες, οχι παιδεραστες, οχι ψυχοπαθεις, οχι...οχι...οχι...οχι...

Φανταζομαι με πιανεις.

 

περιμένω να μάθω, με ποια κριτήρια ένα ομόφυλο ζευγάρι, απριόρι δεν είναι ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΙΚΑΝΟ να προσφέρει σε ένα παιδί, ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΜΑΡΕΙΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΠΑΙΔΕΙΑ και "ΑΓΑΠΗ" (αν μη τι άλλο ανάλογα επαρκή με ενός ετερόφυλου)
Δεν ειπε κανεις οτι ενα ομοφυλο ζευγαρι δεν μπορει να προσφερει τα παραπανω. Μπορει. Οπως μπορει να τα προσφερει και μια μανα μονη ή ενας πατερας μονος ή μια γιαγια κι ενας παππους.

Αυτο δεν σημαινει οτι οι παραπανω μπορουν να αντικαταστησουν εντελως μια μητερα και εναν πατερα.

 

Αν εχει καποιος να διαλεξει που θα δωσει για υιοθεσια ενα παιδι, αναμεσα σε ενα ετεροφυλο ζευγαρι, ενα ομοφυλο ζευγαρι, μια γυναικα μονη ή εναν αντρα μονο, και με δεδομενο οτι ολοι αυτοι ειναι "νορμαλ" και σε παρομοια κοινωνικη και οικονομικη κατασταση, που πιστευεις οτι ειναι πιο φυσιολογικο να δωσει το παιδι?

 

Πριν με ρωτησεις τι ειναι "φυσιολογικο" να σου απαντησω οτι ενα παιδι εχει αναγκη πρωτα απ'ολα απο εναν πατερα και μια μητερα, οχι απο δυο πατερες και δυο μητερες, και οχι απο εναν πατερα ή μια μητερα μονο (και οχι φυσικα απο εναν Γονεα Α και εναν Γονεα Β, για να θυμηθουμε και τις προσφατες Γαλλικες, Ιταλικες, Ελβετικες κ.α. γελοιοτητες...)

Μη με ρωτησεις "γιατι", θα σαλταρω απ'το μπαλκονι, στο λεω. ;D

 

φυσικά οι ανησυχίες των φίλων παραπάνω για την επίδραση του περιβάλλοντος μέσω του κοινωνικού ρατσισμού σεβαστές και υπαρκτές...
Ενα επιπλεον πιθανο αρνητικο γεγονος για τα ομοφυλα ζευγαρια και κυριως για το παιδι.

 

Ακαταλληλη ωρα btw πιασαμε αυτη την κουβεντα...yawn.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου