Προς το περιεχόμενο

Υιοθετηση παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Tamtam: Καμμία σχέση...  ???

 

Το ζήτημα είναι αν οποιοδήποτε ζευγάρι μπορεί να δώσει στα παιδιά αυτό που χρειάζονται: στέγη, φαγητό, αγάπη, πρόοδο, εκπαίδευση, και ασφάλεια (πιθανόν να ξεχνάω και άλλα). Το αν το ζευγάρι είναι ομόφυλο, ή την βρίσκει με σε παρτούζες, κοκ, στο κρεβάτι τους, είναι εκτός ενδιαφέροντος, ΕΚΤΟΣ αν αυτές τους οι επιλογές τους επεμβαίνουν στην πορεία της υπόλοιπης ζωής τους. Αν όχι, τότε δε μας ενδιαφέρει. Αν ναι, τότε πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το να επιλέγεις ή όχι, γονείς-δέκτες παιδιών σύμφωνα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις είναι προβληματικό και βοηθάει στην χειροτέρευση των προβλημάτων αυτών των ζευγαριών. Από την άλλη, φυσικά, όπως λέει ο Νίκος, δεν είναι η Ελλάδα μια χώρα που τα πάντα είναι κανονικά. Κανονικό είναι μόνο η λευκή οικογένεια με τα 2 και 1/4 παιδιά. Ότιδήποτε άλλο είναι "κακό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψιλοβρώμικη η προσπάθειά σας (κάποιων) να ισχυρίζεστε ότι εσείς σκέπτεστε "τα παιδιά", ενώ άλλοι όχι. Τουλάχιστον, μείνε εντός θέματος

 

Εγω φταιω που απανταω γιατι με πειραξε βαθυτατα η κυρια Ταμ. Το ληγω εδώ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φταιω που απανταω γιατι με πειραξε βαθυτατα η κυρια Ταμ. Το ληγω εδώ.

 

το ερώτημα δεν είναι "να παίρνουμε με το ζόρι τα παιδιά από τους γονείς τους και να τα στέλνουμε να ζούνε με ομοφυλόφιλους;" αλλά "να μπορεί ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων να υιοθετήσει;"...

 

... "να υιοθετήσει" σημαίνει ότι ΗΔΗ αυτό το παιδί δεν έχει οικογένεια, οπότε τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Δεν λέμε να έχουν προτεραιότητα, λέμε να έχουν το δικαίωμα, για ένα παιδί που είτε πέθαναν οι φυσικοί γονείς του, είτε το παράτησαν.

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παμε εκει, περι πολιτισμων, ηθων κτλ.  

 

Μα ο πολιτισμος και τα ηθη καθοριζουν την ΑΝΤΙΛΗΨΗ μιας κοινωνιας και την ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ της στο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ (και οχι στο  "φυσιολογικο" οπως λανθασμενα γραφεις, μια και κατι που ειναι "φυσιολογικο" στο Πακισταν οπως ο βιασμος,μεσω του γαμου, 6χρονων κοριτσιων απο 50αρηδες δεν ειναι καθολου φυσιολογικο στις ΗΠΑ)  

 

το παιδι (που με πιθανότητα 90-95% θα εχει ετεροφυλες τασεις) θα εχει ψυχολογικα βαρη ΜΟΝΟ και μονο απ'το να βλεπει γυρω του, τους φιλους του, τις οικογενειες τους, ταινιες και όλα τα συναφή και να τα συγκρινει με την ομοφυλη οικογενεια του. Νομιζω εκει πρεπει να σταθουμε.

Και γι'αυτο που ειπες πως στο Σαν Φρανσίσκο δεν θα εχει πρόβλημα καταρρίπτεται από αυτην την οπτικη.

 

Σε μια πολη με ενα 15% του πληθυσμου δηλωμενους και ακτιβιστες  ομοφυλοφιλους και με δημαρχο ομοφυλοφιλο σιγουρα ενα παιδι που προερχεται απο μια τετοια οικογενεια θα ειχε σημαντικα λιγοτερα προβληματα (ως και ανυπαρκτα) σε σχεση με τα..... Χανιά (παραδειγμα)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέμε να έχουν προτεραιότητα, λέμε να έχουν το δικαίωμα, για ένα παιδί που είτε πέθαναν οι φυσικοί γονείς του, είτε το παράτησαν.

 

Η απάντηση σε μια σύγχονη κοινωνία είναι εύκολη, ναι θα πρέπει. Όμως δεν αρκεί αυτό όπως εξήγησα. Στην πράξη τίθεται πάντα θέμα προτεραιότητας και τυπικών διαδικασιών και εκεί τα πράγματα δεν είναι προφανή.

 

Το να επιλέγεις ή όχι, γονείς-δέκτες παιδιών σύμφωνα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις είναι προβληματικό και βοηθάει στην χειροτέρευση των προβλημάτων αυτών των ζευγαριών.

 

Είσαι σίγουρος πως η σεξουαλική προτίμηση του γονέα δεν επηρεάζει τον ψυχισμό ενός παιδιού όσο μεγαλώνει; Γιατί θεωρούμε αυτονόητο πως τα περισσότερα πράγματα που κάνουν ή πιστεύουν οι γονείς επηρεάζουν τα παιδιά και το γεγονός πως ο γονιός είναι ομοφυλόφυλος το θεωρούμε αδιάφορο; Μήπως έχουμε αλλάξει γνώμη για το συγκεκριμένο (το τονίζω, μην ξεφύγετε) θέμα λαμβάνοντας υπόψη τις κανονικά άσχετες μ' αυτό παραμέτρους, δηλαδή των δικαιωμάτων και της κοινωνικής ισότητας; Να το πω διαφορετικά, στο υποθετικό ερώτημα αν θα πρέπει να υιοθετούν ζευγάρια που προτιμούν ρούχα μαύρου χρώματος θα κάναμε ερωτήσεις όπως "αν το παιδί μεγαλώσει σε μια οικογένεια που οι γονείς φορούν μαύρα τότε ...." και όχι "οι άνθρωποι που προτιμούν μαύρα ρούχα έχουν δικαίωμα ...." γιατί κάτι τέτοιο δεν θα είχε νόημα.

Προσωπικά δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να καταλήξω στο ότι το παιδι δεν θα επηρεαστεί ή αν θα επηρεαστεί θα είναι θετικά ή αρνητικά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρο δεν είναι τίποτα.

 

+1000

 

είναι γνωστό πως στην διαμόρφωση του χαρακτήρα και της προσοπηκωτητας ενός παιδιού συμβάλουν το οικογενειακό και το γενικότερο περιβάλλον. βεβαια σημαντικό είναι και η φύση του ίδιου του παιδιού, διαφορετικά όλα τα παιδιά μιας οικογενείας θα ήταν ίδια.

σίγουρα σε σωστό περιβάλλον ένα παιδί θα μεγαλώσει με καλύτερες σχετικές προοπτικές.άλλα, πολλά τα παραδείγματα όλων τον περιπτώσεων.

 

προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογική την οικογένεια ομοφυλόφιλων. το θεωρώ ανωμαλία (της φύσης ή ότι άλλο, η ανωμαλία πάει σύννεφο) και δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σκέψη υιοθέτησης. νομίζω πως είναι και άκρως ανεύθυνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

thecotapus: οχι δεν είμαι σίγουρος για τίποτε, αλλά καταλαβαινεις ότι οι σεξουαλικές προτιμήσεις ενός ζευγαριού μπορούν να παραμείνουν στην κρεββατοκάμαρα, αντιθέτως με τα μαύρα ρούχα... Δεν με έχουν δει ποτέ τα παιδιά μου να κάνω ότι κάνω με την κυρία μου... και δεν τους αφορά. Λαμβάνουν την αγάπη μας με διάφορες εκδηλώσεις... όχι το σεξουαλικό κάψιμο του "μωρό μου σε θέλω τώρα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτή η συζήτηση σε μια χώρα που οι γονείς φοβούνται να εξαιρέσουν τα παιδιά τους απ'τα υποχρεωτικά έως τώρα θρησκευτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ στην ΕΛΛΑΔΑ ενα παιδι τετοιας οικογενειας θα ειχε προβλημα ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ μια και θα προερχονταν απο μια ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικη οικογενεια αποτελουμενη κατα τα 2/3 απο "απορριπτεα" ,κοινωνικα,μελη.

 

Γενικα οσοι κανουν κατι "διαφορετικο" στην Ελλαδα υποφερουν....

 

εδω ο γιος μου εχει ΗΔΗ προβλημα επειδη ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ...."μπαμπα γιατι δεν κανεις και εσυ "φου" οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι μπαμπαδες στο (κλειστο απο παντου, καπνισμενο και γεματο παιδακια) εστιατοριο?"  ;D μου λεει οποτε βγαινουμε εξω...προχθες μαλιστα πηρε ενα τσιγαρα απο το πακετο του θειου του και μου το εβαλε με το ζορι στο στομα.... ;D για να γινω "ιδιος" με τους αλλους μπαμπαδες.... 

 

Κι αυτή η συζήτηση σε μια χώρα που οι γονείς φοβούνται να εξαιρέσουν τα παιδιά τους απ'τα υποχρεωτικά έως τώρα θρησκευτικά...
 

 

+10000

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση σε μια σύγχονη κοινωνία είναι εύκολη, ναι θα πρέπει. Όμως δεν αρκεί αυτό όπως εξήγησα. Στην πράξη τίθεται πάντα θέμα προτεραιότητας και τυπικών διαδικασιών και εκεί τα πράγματα δεν είναι προφανή.

 

Μάλλον, δεν έχω επικοινωνήσει αποτελεσματικά το σκεπτικό μου: αν κάποιος αμφισβητεί την πιθανότητα ύπαρξης μονογονικής οικογένειας (ή οποία μπορεί να έχει προέλθει από μη>γάμο, θάνατο, διαζύγιο), τότε ορθώς αμφιβάλλει για την πιθανότητα μίας οικογένειας ομοφυλοφίλων.

 

Βέβαια, τότε θα πρέπει να : α) απαγορεύσει το διαζύγιο, β) επιβάλλει στον εναπομείναντα γονέα (σε περίπτωση θανάτου) να ξαναπαντρεύεται αμέσως, γ) κυνηγάει τις ανύπαντρες μητέρες. Δηλαδή, ζήτω το 1950 (ή το βαθύ Ισλάμ, για το οποίο είδα να στενοχωρούνται κάποια μέλη).

 

Αν, απ' την άλλη, αποδέχεται τις μονογονικές οικογένειες, δηλαδή ένα οικογενειακό σχήμα στο οποίο δε συμμετέχουν και τα δύο φύλα με ισότιμους ρόλους στην κηδεμονία και ανατροφή των παιδιών, τότε κάλλιστα χωράνε και οι ομοφυλόφιλοι.

 

Διαλέξτε και πάρτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου