Προς το περιεχόμενο

Υιοθετηση παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν ψηφίζω γιατί δεν είμαι σίγουρος, ακόμη τουλάχιστον. Αλλά ιδού μερικές σκέψεις μου πάνω στο θέμα:

 

- Η ομοφυλοφιλία είναι γεγονός. Και όταν λέω γεγονός εννοώ ότι δεν είναι ούτε αρρώστια που θεραπεύεται, ούτε αμαρτία ούτε μια παροδική φάση που μπορεί να περνάει κάποιος μέχρι να ξαναμπεί στο "σωστό" δρόμο. Υπάρχουν λοιπόν (πολλοί) άνθρωποι που έλκονται από άτομα του ιδίου φύλου και μοιραία συνάπτουν ερωτικές σχέσεις μεταξύ τους. Οι κοινωνίες οφείλουν να δεχτούν αυτή την πραγματικότητα και να αντιμετωπίσουν τους ομοφυλόφιλους ως ισότιμα μέλη τους.

 

- Η ερωτική έλξη και η σεξουαλικότητα υφίστανται για συγκεκριμένο λόγο. Και ο λόγος αυτός, εκ φύσεως, είναι η τεκνοποίηση. Από τη φυσιολογία των γεννητικών συστημάτων των δύο φύλων μέχρι τη βιοχημεία των διεργασιών που λαμβάνουν χώρα κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής έλξης και επαφής, τα πάντα είναι "μελετημένα" έτσι ώστε να οδηγούν στη γονιμοποίηση του ωαρίου από το σπερματοζωάριο. Η σεξουαλική έλξη μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, δεν μπορεί να οδηγήσει σε τεκνοποίηση. Υπό αυτή την έννοια, η ομοφυλοφιλία είναι "παρά φύση". Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ένα "λάθος" της φύσης.

 

- Αντίλογος στο παραπάνω: Ναι αλλά υιοθετώντας αυτή τη λογική, οποιαδήποτε πρακτική εμποδίζει την τεκνοποίηση είναι επίσης παρά φύση και λάθος. Η χρήση αντισύλληψης π.χ. ή ο αυνανισμός. Και ποιος είπε ότι οι άνθρωποι κάνουν σεξ αποκλειστικά για να τεκνοποιήσουν; Το σεξ είναι πρωτίστως μια λειτουργία που επιτελείται για ευχαρίστηση. Οπότε σύσσωμο το πιο προοδευτικό κομμάτι της ανθρωπότητας, έχει επιλεκτικά αφαιρέσει το "φυσικό" αποτέλεσμα από τη διαδικασία. Με άλλα λόγια, η μισή υφήλιος το κάμει τακτικά και ανελλιπώς χρησιμοποιώντας προφυλακτικά, αντισυλληπτικά ή ό,τι άλλο, ακριβώς για να μην υπάρξει τεκνοποίηση. Αυτό δεν είναι μη ομαλό - ανώμαλο;

 

- Προσωπικά οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι η φύση έδωσε τα βιολογικά εφόδια προκειμένου το ανθρώπινο είδος να πολλαπλασιαστεί και να επιβιώσει στις απαρχές της ύπαρξής του. Από εκεί και μετά, το τι χρήση θα έχουν αυτά τα "εφόδια" εναπόκειται στον άνθρωπο. Το μοντέλο αυτό ισχύει και για άλλες λειτουργίες και δραστηριότητες.

 

- Το επόμενο και κυρίως θέμα είναι κοινωνικό. Μέχρι πολύ πρόσφατα ξέραμε ότι η οικογένεια είναι πατέρας - μητέρα - παιδιά. Όμως, με την έκρηξη της ομοφυλοφιλικής απελευθέρωσης που ξεκίνησε τον περασμένο αιώνα και συνεχίζεται με ένταση, τέθηκαν θέματα ισότητας. Δηλαδή οι ομοφυλόφιλοι διεκδικούν ίσα δικαιώματα μεταξύ των οποίων είναι ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας. Το κόλλημα των κοινωνιών, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, αφορά δύο παράγοντες:

 

- Ο ένας είναι ο παράγοντας της "φυσικής ομαλότητας" τουτέστιν "τα παιδιά γεννιούνται από τη γονιμοποίηση του ωαρίου από το σπερματοζωάριο, αυτό είναι το φυσιολογικό και έτσι δημιουργούνται οι οικογένειες. Οτιδήποτε άλλο είναι ανώμαλο". Ναι αλλά και εδώ, η φυσική ροπή του πράγματος έχει δεχθεί παρεμβάσεις. Τεχνητή γονιμοποίηση, υιοθεσία, παρένθετες μητέρες κλπ. Δηλαδή ένα ετερόφυλο ζευγάρι που αποκτά παιδί από ξένο σπέρμα, δεν είναι "μη φυσιολογικό"; Δύο άνθρωποι που θέλουν να κάνουν οικογένεια αλλά για βιολογικούς λόγους δεν μπορούν. Η φύση τους "αρνείται" την ένωση. Το ότι καταφεύγουν σε τεχνητές μεθόδους δεν είναι κι εδώ παρά φύση;

 

- Ο άλλος παράγοντας είναι ο ψυχολογικός. Αυτός κατ' εμέ, αποτελεί την αιχμή του δόρατος ας πούμε, όσον αφορά την αρνητική οπτική απέναντι στο θέμα της δημιουργίας οικογένειας ομόφυλων ζευγαριών. Το βασικό επιχείρημα εδώ είναι ότι τα παιδιά αναπτύσσουν τα ενδογενή τους χαρακτηριστικά (χαρακτήρα, σεξουαλικό προσανατολισμό, συνείδηση φύλου κλπ.) επωφελούμενα από την ύπαρξη και του αρσενικού και του θηλυκού "παραδείγματος". Ειδικά στα πρώτα στάδια της ζωής όπου οι διεργασίες είναι ασυνείδητες, ίσως είναι επωφελέστερο για το παιδί να έχει γονείς διαφορετικού φύλου. Επίσης, σε έναν κόσμο όπου τα ομόφυλα ζευγάρια είναι σπάνια, εκτός από τις ασυνείδητες προκλήσεις που περιγράφω παραπάνω, το παιδί θα έχει να αντιμετωπίσει και καθαρά κοινωνικές προκλήσεις. Απλουστευτικά: "γιατί όλα τα παιδάκια στο σχολείο έχουν μαμά και μπαμπά κι εγώ έχω μόνο μαμάδες;".

 

- Απ' όσο ξέρω, το παραπάνω είναι υπό συνεχή έρευνα. Όσο περνούν τα χρόνια, θα έχουμε όλο και περισσότερα ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με τις όποιες διαφορές ανάμεσα στα παιδιά που μεγάλωσαν με ετερόφυλους γονείς και αυτά που μεγάλωσαν με ομόφυλους. Προσωπικά, θα περιμένω αυτές τις απαντήσεις πριν αποφασίσω.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα μεινω μονο σε αυτο το ερωτημα (δεν θα επεκταθω δηλ. στο τι ειναι "φυσιολογικο" και τι οχι).

 

Εξαρταται απο τον ΒΑΘΜΟ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στην οποια ζει....αν ζει στο ΙΡΑΝ ναι θα εχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα,αν ζει στο Σαν Φρανσίσκο δεν θα εχει μαλλον.

 

Η ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ για ολα τα  πραγματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ με τον καιρο,πριν απο 40 χρονια ας πουμε μια ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ μητερα δεν μπορουσε να κυκλοφορησει στο δρομο στην Ελλαδα ενω σημερα θεωρείται απολυτως αποδεκτο το να μεγαλωνει μια ανυπαντρη γυναικα μονη της το παιδι της   (σε πολλες δυτικες χωρες η μητερα εισπρατει και μεγαλο κοινωνικο επιδομα).

 

Στην Ελλαδα του 2015 ,με την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ στην καθημερινη ζωη ΟΛΩΝ των Ελληνων, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΝΑΙ θα εχει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα...σκεψου ας πουμε να παει το παιδακι στον...ΑΓΙΑΣΜΟ (for crying out loud δηλ.... ::)) & να του τυχει κανας ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ στην τελετη...και να αρχισει να βριζει τις μαναδες ή τους πατεραδες του παιδιου ως σατανικους δολοφονους του ελληνισμου.....      

 

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις.

1)

όταν μπορέσεις να μας ορίσεις αυτή την "φυσιολογική οικογένεια" θα μπορέσει να γίνει και μια σοβαρή συζήτηση...

 

Ναι μεν έχεις δίκιο αλλά η έλλειψη ορισμού της έννοιας φυσιολογικός το μόνο που καταφέρνει είναι να μην παράγει συμπέρασμα γιατί υπο αυτό το πρίσμα όλοι είναι φυισολογικοί και όλοι είναι μη φυσιολογικοί, όλοι είναι ικανοί για συντήρηση οικογένειας και όλοι δεν είναι. Τελικά η λέξη "φυσιολογικός" είναι αποπροσανατολιστική. Το πραγματικό ερώτημα είναι τι θεωρεί η κοινωνία την τρέχουσα χρονική συγκυρία ως κοινά αποδεκτό, τι κάνει ο μέσος όρος τελικά, τι βλέπεις πιο συχνά.

 

Παρόλ' αυτά το ένας άντρας, μια γυναίκα δεν αποτελεί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση από μόνο του επαρκές κριτήριο για να κριθεί μια οικογένεια ως καλή. Έχω γνωρίσει και είμαι σίγουρος όλοι σας θα έχετε γνωρίσει, ανθρώπους ή καλύτερα κάφρους που κανονικά θα έπρεπε να τους απαγορευτεί να τεκνοποιούν και όχι δεν είναι gay.

 

2)

Θα μεινω μονο σε αυτο το ερωτημα (δεν θα επεκταθω δηλ. στο τι ειναι "φυσιολογικο" και τι οχι).

.....

Στην Ελλαδα του 2015 ,με την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ στην καθημερινη ζωη ΟΛΩΝ των Ελληνων, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΝΑΙ θα εχει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα...σκεψου ας πουμε να παει το παιδακι στον...ΑΓΙΑΣΜΟ (for crying out loud δηλ.... ::)) & να του τυχει κανας ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ στην τελετη...και να αρχισει να βριζει τις μαναδες ή τους πατεραδες του παιδιου ως σατανικους δολοφονους του ελληνισμου.....     

 

+1

 

3) Πάντως αν είναι ένα παιδι να παραμένει ορφανό σε ιδρύματα καλύτερα είναι να το υιοθετήσει ένα ομόφυλο ζευγάρι αφού έτσι θα του δωθεί η ευκαιρία να προοδεύσει στην ζωή του, αν το επιλέξει βέβαια. Φανταστείτε πόσα ορφανά παιδιά θα μπορούσαν να είχαν μεγαλουργήσει και να προσφέρουν στην κοινωνία αν τους είχε δωθεί η ευκαιρία. Τελικά το μεγαλύτερο δράμα στην σύγχρονη δυτική κοινωνία είναι να σου στερηθεί η δυνατότητα να γίνεις ότι καλύτερο μπορείς.

 

4) Απ' την άλλη βέβαια δεν μπορώ να αποκλείσω πως ένα παιδί σε ένα ομόφυλο ζευγάρι δεν θα αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα στην ζωή του ακριβώς γιατί είναι παιδί ομόφυλου ζευγαριού και δεν μπορώ να φανταστώ πως οποιοσδήποτε μπορεί σήμερα να το αποκλείσει. Τίθεται θέμα επιστημονικής ηθικής εδώ. Αφού δεν μπορείς μετά βεβαιότητας να αποκλείσεις μελλοντικά προβλήματα γιατί δεν υπάρχει προηγούμενο και ούτε μπορείς να κάνεις πειράματα, αν στο τέλος επιτραπεί ευρέως και μετά από 20-30 χρόνια αποδειχθεί ότι όντως μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα τι λες σ' αυτούς τους ανθρώπους που τα απάκτησαν, ούπς, συγνώμη λάθος;

 

5)

Σε λιγο καιρο μετα απο την τοποθετηση του ηλεκτρονικου τσιπ ελεγχου σε ολους τους ανθρωπους θα εχουνε στοιχεια και για το ποιοι ,πως,που ,ποτε &γιατι καναμε ''αυτο και εκεινο και με αυτοματες ενεργεις του συστηματος διακυβερνησης παγκοσμια πλεον θα επεμβαινουν ο .... μπλά, μπλά

 

Σοβαρά τώρα, κάνεις πλάκα ή τα εννοείς;

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι ένα παιδι να παραμένει ορφανό σε ιδρύματα καλύτερα είναι να το υιοθετήσει ένα ομόφυλο ζευγάρι αφού έτσι θα του δωθεί η ευκαιρία να προοδεύσει στην ζωή του, αν το επιλέξει βέβαια. Φανταστείτε πόσα ορφανά παιδιά θα μπορούσαν να είχαν μεγαλουργήσει και να προσφέρουν στην κοινωνία αν τους είχε δωθεί η ευκαιρία. Τελικά το μεγαλύτερο δράμα στην σύγχρονη δυτική κοινωνία είναι να σου στερηθεί η δυνατότητα να γίνεις ότι καλύτερο μπορείς.

 

Και παλι εξαρταται απο τα ΙΔΡΥΜΑΤΑ & τη ΧΩΡΑ στην οποια αυτα ειναι,αλλοιως ειναι να μεγαλωνει ενα παιδι σε ενα ιδρυμα στο Μπαγκλαντες και αλλοιως σε ενα στη Σουηδια.

 

Γνωριζω ακομα και ΕΛΛΗΝΕΣ "αποφοιτους" ορφανοτροφειων οι οποιοι τα καταφεραν μια χαρα στη ζωη τους ,δεν ειναι ΟΛΑ τα ιδρυματα κολαστηρια (σκεψου ας πουμε τα παιδια που μεγαλωνουν σε καποιο απο τα πολλα εξαιρετικα ιδρυματα της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ πρωτοβουλιας στη χωρα μας (Χαμογελο του Παιδιου,Παιδικα χωρια SOS κτλ))

 

Υπαρχουν παρα πολλοι πετυχημενοι ανθρωποι που ηταν ορφανοι ή/και μεγαλωσαν σε ιδρυματα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' 'οσον υπάρχουν και - επιτυχημένα - λειτουργούν μονογονικές οικογένειες, δεν υπάρχει απολύτος κανένας λόγος να μην λειτουργούν και οι οικογένειες ομόφυλων ζευγαριών. Τα υπόλοιπα, είναι προκαταλήψεις, όχι αδικαιολόγητες, αλλά σίγουρα αδιάφορες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!!Απ'οτι φαινεται παμε για μια κοινωνια ''αχταρμα'' που οι παλιες αξιες (οχι οι δηθεν αλλα οι φυσιολογικες) πανε κατα διαολου.Απο που να αρχισω και που να τελειωσω.

Το να μεγαλωνει ενα παιδι με 2 πατερες (??) η 2 μητερες (??) ειναι ελαφρως η σοβαρως(!!) αδιανοητο για την δικη μου την γενια.Ολοι οσοι ειχαμε την τυχη να μεγαλωσουμε σε ΝΟΡΜΑΛ οικογενειες που μεινανε οικογενειες μεχρι να φυγουν οι γονεις μας λογω θανατουαπολαυσαμε την αγαπη και την φροντιδα των γονιων μας μεχρι τελευταια τους στιγμη.Αν απο τωρα και περα οι 2 πατερες η 2 μητερες κατορθωσουν να αποδειξουν χωρις επιπτωσεις στην προσωπικοτητα και ψυχικη υγεια του υιοθετημενου παιδιου (οχι τους ,οχι) οτι ειναι ικανοι /ες για τετοιο βαρυ εργο μελει να το δουμε !!

Σκεφτειτε να ''συλλαβει'' τυχαια η και απο περιεργεια το παιδακι το ''ζευγαρι'' σε ωρα ερωτικης συνευρεσης (τους 2 πατεραδες η και τις 2 μαναδες ::)) τι εικονα θα του καρφωθει στο μυαλο και ποιος ξερει που θα το οδηγησει αργοτερα.

Εξ'αλλου ενα παιδι γενιεται μονο μετα απο κανονικη συνευρεση ετεροφυλων η εστω με τεχνητη γονομοποιηση (που απαιτει τα  φυσικα συστατικα  και των 2 φυλων) .Σε λιγο καιρο

μετα απο την τοποθετηση του ηλεκτρονικου τσιπ ελεγχου σε ολους τους ανθρωπους θα εχουνε στοιχεια και για το ποιοι ,πως,που ,ποτε &γιατι καναμε ''αυτο και εκεινο και με αυτοματες ενεργεις του συστηματος διακυβερνησης παγκοσμια πλεον θα επεμβαινουν οι κατα τοπους ''αρχες καταπιεσης''σε οτι μας αφορα ειτε προσωπικα η και δημοσια.Κλαιω τις επερχομενες γενιες γιατι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΟΧΙ ΑΣΥΔΟΣΙΑ εξηγουμαι)  και επιλογη στα θελω τους !!Ενα μερος λοιπον αυτου του επερχομενου τροπου διακυβερνησης (των αγορων ,τραπεζων κλπ) ειναι και η παροχη διαφορων τροπων  ''οικογενειακης ''  ??? ???  ρυθμισης ωστε να σπασει η παραδοσιακη οικογενεια και να γινει πιο ευαλωτη εως και ανυπερασπιστη καθε μοντερνα μορφη ''οικογενειας''.Αυτο μου φαινεται ενα σοβαρο σεναριο για το αμεσο μελλον το οποιο ηδη εχει αρχισει και προωθειται οχι με την μορφη ιδεας αλλα πραξης.

Να μην επεκταθω σε οτι συμβαινει τωρα στην Ελλαδα και Ευρωπη που σε 5-6 μηνες το πολυ απο τωρα που μιλαμε θα ειναι + 6-8 εκατομυρια μουσουλμανοι και ο Θεος να βαλει το χερι του (γιατι ετσι το θελουν οι Αγορες,τραπεζες,κλπ) θελουν να ειμαστε ενας κωδικος στο παγκοσμιο συστημα οικονομικο και πολιτικο (και τιποτα αλλο ) θΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΕΘΝΗ για να μην εχουν συμπαγη μορφη ,διοχετευοντας μεσα τους φυλες και πληθυσμους με αλλες θρησκεις ,ηθη και εθιμα ,επιδιωξεις και στοχους!!

Οπως και να το κανουμε σε αυτη την ζωη δεν γεννηθηκαμε ολοι ιδιοι και αυτα τα τερατα πανε να μας εξομοιωσουν (προς τα κατω παντοτε) ωστε να καταστουμε αβουλοι αγοραστες τως οποιων προιοντων τους υλικων ,πνευματικων ,πολιτικων (!).Αυτη λοιπον η νεα προσπαθεια σπασιματος της παραδοσιακης (νορμαλ ) οικογενειας αποτελει οχι μονο σεναριο αλλα ηδη εμπροσθοφυλακη του επερχομενου εχθρου της. >:( >:(

 

+ 1000 Και επειδη καποιοι αισθανονται καταπιεσμενοι με τα ηθη τα εθιμα και τη θρησκεια που υπαρχουν η που υπηρχαν  μεχρι προσφατα στην Ελλαδα  θα καταλαβουν απο πρωτο χερι τα ωραια της παγκοσμιοποιησης συντομα με την εισβολη των εκατομμυριων μουσουλμανων οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και σε ολη τη Δυση.Εκει να δειτε ανεκτικοτητα και σεβασμος στις μειονοτητες οταν αρχισουν να εφαρμοζονται κατι Σαριες .Ρε παγκοσμιοποιηση μεχρι να βελαξετε το κακο ειναι οτι θα την πληρωσουμε ολοι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι, γιατι αρχιζετε και ξεφευγετε.

 

Ειμαι σκεπτικος γιατι στο δικαιωμα του (ομοφυλου) ζευγαριου να υιοθετησει πρεπει να αντιπαραθεσουμε και το δικαιωμα του παιδιου να μεγαλωσει σε μια φυσιολογικη οικογενεια.

reading2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι εξαρταται απο τα ΙΔΡΥΜΑΤΑ & τη ΧΩΡΑ στην οποια αυτα ειναι,αλλοιως ειναι να μεγαλωνει ενα παιδι σε ενα ιδρυμα στο Μπαγκλαντες και αλλοιως σε ενα στη Σουηδια.

 

Γνωριζω ακομα και ΕΛΛΗΝΕΣ "αποφοιτους" ορφανοτροφειων οι οποιοι τα καταφεραν μια χαρα στη ζωη τους ,δεν ειναι ΟΛΑ τα ιδρυματα κολαστηρια (σκεψου ας πουμε τα παιδια που μεγαλωνουν σε καποιο απο τα πολλα εξαιρετικα ιδρυματα της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ πρωτοβουλιας στη χωρα μας (Χαμογελο του Παιδιου,Παιδικα χωρια SOS κτλ))

 

Υπαρχουν παρα πολλοι πετυχημενοι ανθρωποι που ηταν ορφανοι ή/και μεγαλωσαν σε ιδρυματα .

 

Συμφωνώ, εννοείται πως το ότι μεγάλωσες σε ίδρυμα από μόνο του δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις την δυνατότητα να πετύχεις. Παρόλ' αυτά μια σωστή οικογένεια θα είναι πάντα καλύτερα.

 

Εφ' 'οσον υπάρχουν και - επιτυχημένα - λειτουργούν μονογονικές οικογένειες, δεν υπάρχει απολύτος κανένας λόγος να μην λειτουργούν και οι οικογένειες ομόφυλων ζευγαριών. Τα υπόλοιπα, είναι προκαταλήψεις, όχι αδικαιολόγητες, αλλά σίγουρα αδιάφορες.

 

Κοίτα, έχω χάσει τον πατέρα μου από 4 χρονών. Μεγάλωσα χωρίς προβλήματα παρά τις δυσκολίες, θεωρώ τον εαυτό μου πετυχημένο και απ' ότι λένε και οι άλλοι :) μάλλον είμαι φυσιολογικός. Παρόλ' αυτά ποτέ δεν θα μπορώ να πω πως δεν με χάλασε. Δεν ξέρω πως θα ήταν αν ζούσε αλλά σίγουρα θα το προτιμούσα. Μην ξεχνάς πως εδώ δεν υπάρχει η επιλογή.

Κοινώς δεν είναι δικαιολογίες. Εδώ δεν τίθεται θέμα το αν μπορεί μια ομόφυλη οικογένεια να μεγαλώσει παιδιά γιατί σίγουρα μπορεί. Το ερώτημα είναι αν είναι η καλύτερη επιλογή δεδομένων των συνθηκών αφού υπάρχουν επιλογές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!!Απ'οτι φαινεται παμε για μια κοινωνια ''αχταρμα'' που οι παλιες αξιες (οχι οι δηθεν αλλα οι φυσιολογικες) πανε κατα διαολου.

 

Με φώναξε κανείς;  :D

Αν πηγαίνατε για μία κοινωνία αχταρμά αγαπητέ, δηλαδή για μία δική μου κοινωνία :P ο κόσμος σας θα ήτανε καλύτερος και όχι δεν είμαι ούτε υποκριτής για να παριστάνω τον μετριόφρωνα ούτε ψώνιο για να νομίζω ότι έχω σε όλα δίκιο ή ότι τα ξέρω όλα. Για αυτούς τους λόγους έπαψα από καιρό να έχω προσωπικές απόψεις για τα θέματα και απλώς προσπαθώ πάντα με βάση την ορθή λογική και όχι την κοινή λογική να κρίνω τα πράγματα ώστε να καταλήγω σε ορθά συμπεράσματα και όχι σε προσωπικές απόψεις.

 

Όταν ένας άνθρωπος έχει προσωπικές απόψεις, ουσιαστικά λειτουργεί με το φαινόμενο της πίστης. Λανθασμένο φαινόμενο και έχει κοστίσει βάναυσα της ανθρωπότητα εδώ και χιλιετίες. Το "αντίπαλο" δέος του φαινομένου της πίστης είναι η γνώση. Για να καταλήξει κάποιος όμως στην ορθή γνώση πρέπει να βγάλει από πάνω του προκαταλήψεις, ιδιοτελή ψυχολογικές παθογόνες επιθυμίες και εγωισμούς και να κρίνει τα πράγματα με βάση αντικειμενικά κριτήρια και ορθή λογική. Όπως λειτουργεί ουσιαστικά και η επιστήμη π.χ.

 

Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε ορθοί άνθρωποι για να προσεγγίσουμε την Αλήθεια λοιπόν για να φτιάξουμε ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά σας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου