Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση καινούριας Affinity Stratocaster (2023)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Αγόρασα για την κόρη μου μια affinity stratocaster (γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα γίνουν αναβαθμίσεις) και θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την αναγκαιότητα και την καταλληλότητα των διαφόρων parts...

 

Μετά από λίγο διάβασμα, προσανατολίζομαι στα παρακάτω:

 

1. Bridge Saddles

2. Κλειδιά

3. Tremolo block

4. Αντικατάσταση ελατηρίων tremolo με τα original fender

 

Και αυτά είναι τα parts που έχω εντοπίσει:

 

1. https://www.thomann.de/gr/highwood_guitar_parts_hg_1050_vintage_saddles.htm

2. https://www.amazon.de/-/en/dp/B07DJ86GKM/?coliid=I25QCK7NUDHFC0&colid=1T93GAEEN7N44&ref_=list_c_wl_lv_ov_lig_dp_it&th=1 (οικονομική επιλογή)

2β. https://www.thomann.de/gr/schaller_m6_pin_locking_6l_ch.htm (αυτό πόνεσε!)

3. https://www.amazon.de/-/en/Musiclily-Spacing-Tremolo-Affinity-Electric/dp/B0CCDLVTCT/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8&th=1

4. https://www.thomann.de/gr/fender_trem_spring_claw_and_screws.htm

 

Απορία 1η: Μη έχοντας μετρήσει το tremolo block και βλέποντας ότι η ίδια εταιρία διαθέτει και ένα επιπλέον μοντέλο (https://www.amazon.de/-/en/dp/B08LD3177W/?coliid=IK8636YVUUXQY&colid=1T93GAEEN7N44&ref_=list_c_wl_lv_ov_lig_dp_it&th=1) αναρρωτιέμαι αν έχω επιλέξει το σωστό για την κιθάρα που διαθέτει τρεμολο 2 σημείων...

 

Απορία 2η: Υπάρχουν κλειδιά από άλλους κατασκευαστές (ή άλλα μοντέλα των ίδιων) σε μια μέση τιμή - περί τα 50-60 ευρώ που θεωρώ ως μέση λύση; 

 

Επιπλέον, αν υπάρχουν παρατηρήσεις/ προτάσεις σας σχετικά με την αναβάθμιση αυτή, θα χαρώ να τις ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσωπικά δεν βρισκω την αναγκαιότητα να αναβαθμίσεις οτιδήποτε εκτός και αν επάνω στην χρήση πέσεις επάνω σε προβλήματα τα οποια μπορουν να λυθουν με την όποια αναβάθμιση.

 

Εχει περάσει απο τα χέρια μου και μια affinity, την είχα για το GK3/GR20.

 

Προσωπικά δεν χρειάστηκα να αλλαξω/αναβαθμίσω τίποτα (δεν χρησιμοποιησα ιδιαιτερα τους μαγνητες της οπότε σχεδόν δεν εχω άποψη για αυτους).

 

Ασε την κόρη σου να την παιξει για λιγο καιρό, και αν σου αναφέρει προβλήματα το παίρνεις απο εκει θα έλεγα εγώ.

 

  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, έχει να κάνει περισσότερο με το projectάκι και πολύ λιγότερο με την ανάγκη αναβάθμισης πάντως...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Πρώτα απ' όλα, το βασικότερο που μπορείς να κάνεις είναι να σετάρεις την κιθάρα της κόρης σωστά, κατά προτίμηση σε κάποιον ειδικό. Μόλις γίνει αυτό, θα ξεκουρδίζει δυσκολότερα, θα παίζεται πολύ ευκολότερα και θα ακούγεται πολύ καλύτερα.

 

Δεν βρίσκω απολύτως κανέναν λόγο να αλλάξεις όλα αυτά που αναφέρεις, εκτός τα saddles όπου και εγώ αγοράζω ένα σετ ατσάλινα για καθε στρατ που έχω. Κλειδιά δεν χρειάζονται εφόσον το nut είναι σωστά κομμένο και με σωστή λίπανση, και οι χορδές αλλάζονται τακτικά. Εάν δεν γίνουν αυτά, θα ξεκουρδίζει ακόμα και locking tuners να βάλεις.

Tremolo block είναι δύσκολο να μπει άλλο στη θεση του, καθώς αυτά που μπαίνουν σε φεντερ δεν μπαίνουν στις squier (έχουν διαφορετική διάσταση). Και να μπορούσες να το κάνεις, δεν θα έβλεπε η κόρη σου ουσιαστική διαφορά.

Και για τα ελατήρια θα έλεγα το ίδιο, εκτός κι εάν χρησιμοποιεί συνέχεια το whammy bar.

 

Θα μπορούσες να την πουλήσεις και να δώσεις λίγα παραπάνω να παρεις μια squier classic vibe, όπου είναι καλύτερη στα πάντα, σαν επιλογή.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

Σετάρισμα θα γίνει, είναι στα "to do" αλλά μας είπε κι ο δάσκαλός της σε λίγο καιρό κι' όχι αμέσως...

 

Έλεγα λοιπόν, μιας και θα πάει για σετάρισμα να γίνουν και όσα αναφέρω και μετά δεν ξανασχολούμαι. Θα είναι μια χαρά μέχρι το παιδί να νοιώσει ανάγκη να πάει σε καλύτερο όργανο.

 

Δε ξέρω, έτσι σκέφτομαι εγώ...

Α, και απλά να αναφέρω ότι τα κλειδιά είναι πραγματικά πολύ κακά στην κιθάρα που μας ήρθε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CENTRAL είπε

 Θα είναι μια χαρά μέχρι το παιδί να νοιώσει ανάγκη να πάει σε καλύτερο όργανο.

 

Συμφωνω, οπότε μην κανεις απολύτως τίποτα λέω εγώ.

 

Αν ή οταν προκυψει κάποιο θέμα, αποφασίζεις αν θα αναβαθμισεις (και τι) ή αν θα παει σε καλύτερο όργανο.

 

Αν είναι και το πρώτο της οργανο αστο προς το παρόν, να ξέρεις τουλαχιστον οτι θα ασχοληθει κιόλας, μην αναβαθμισεις τα παντα (που σε αυτό το οργανο δεν εχει νοημα ουτως ή αλλως, point of diminished returns) και μετά απλά πιάνει σκόνη.

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις τσάμπα λεφτά, είναι η γνώμη μου. Είναι όλα αυτά αχρείαστα. Καλύτερα να ξοδέψεις τα χρήματα αυτά σε τακτικα σεταπ, διότι το -δεν ξαναασχολουμαι- δεν ισχύει. 1-2 φορές τον χρόνο η κιθάρα θέλει σεταπ (οι αλλαγές καιρού και η χρήση απορυθμιζουν την κιθάρα). Καλό θα ήταν να σου έδειχνε κάποιος τα βασικά ώστε να μπορείς να την βοηθάς στις αλλαγές χορδών, στη ρύθμιση του truss rod και σε κάποια άλλα απλά. Είναι βασικό ωστε να παραμένει η κιθάρα ευκολοπαιχτη και να μην δυσκολεύει την εξάσκηση της μικρής. Σε αντίθετη περίπτωση, το παιδί θα το βλέπει ως αγγαρεία να πιάνω το όργανο.

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CENTRAL είπε

Ίσως ένα σετ saddles και that's it!!!

 

Ούτε αυτό αδερφέ...

 

ΑΝ έχει θέμα με το κουρδισμα (γιατι με κοψιμο χορδών τοσο νωρίς, χλωμό) και αν με λιπανση δεν λυθει, αν βεβαιως έχουν περαστει οι χορδές σωστά και εχουν στρετσαριστεί πρωτα, και αν το θεμα δεν ειναι στο nut, και αν το θέμα δεν είναι το bridge plate (ΜΟΝΟ αν τα θεματα ειναι με χρηση του tremolo) ή στο setup της γεφυρας, τότε βλέπεις αν θα αξίζει να κανεις και αυτή την αναβάθμιση ή να παει σε άλλο όργανο...

 

Αλλά μαλλον παραείναι νωρίς για όλα αυτά, σωστα?

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λογικά είναι (νωρίς)...

 

Αναφέρεσαι σε λίπανση των κλειδιών; θα μπορούσε να είναι αυτό το πρόβλημα τους. Κάποια είναι μαλακά, κάποια είναι θεόσληρα...

 

Μπορώ να το κάνω εγώ αυτό; ανοίγουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου