Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση καινούριας Affinity Stratocaster (2023)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είπαμε, Μπομπ ο Μάστορας!

Προσπάθησα να μάθω πολύ παλιότερα, κόλλησα στις κλίμακες και μετά πέρασαν 20 χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με @Freedom και @gkourmoul1.

Αυτό που προέχει, είναι να είναι ευκολόπαιχτη για την κόρη σου η κιθάρα, και να λειτουργεί σωστά (να μην φαλτσάρει σε κανένα σημείο της ταστιέρας, να κουρδίζει σωστά, κλπ).

 

Οπωσδήποτε να την πας σε κάποιον που να μπορεί να την σετάρει σωστά, έτσι ώστε να λειτουργεί σωστά και να βολεύει την κόρη σου (action, τρέμολο, gauge χορδών, κλπ).

Επίσης αυτός θα πρέπει να τσεκάρει και να διορθώσει τυχόν κατασκευαστικές ατέλειες, πχ τα τάστα να μην είναι άγρια, να μην εξέχουν από την ταστιέρα, και να είναι σωστά κομμένα και ίσια.

 

Αν γίνουν αυτά, μετά από κάποιο διάστημα θα φανεί αν υπάρχει όντως κάποιος λόγος να αλλάξεις κάτι.

Πρέπει να λειτουργεί όπως πρέπει το όργανο για να φανούν πραγματικές αδυναμίες υλικού (όπως πχ οι μαγνήτες ή η γέφυρα ή το nut, κλπ).

Αν δεν λειτουργεί/σεταριστεί σωστά το όργανο, όλα θα σου φαίνονται ότι είναι χάλια και ότι θέλουν αλλαγή.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι : 

Είχες σκοπό να δώσεις περίπου 400 ευρώ συνολικά για αγορά κιθάρας και αναβάθμισης της , με την κιθάρα να είναι το όργανο της κόρης και η αναβάθμιση η δική σου ψυχανάλυση.

 

Προτείνω :

Αγόρασε στο κορίτσι την κιθάρα που γουστάρει και εάν περισσέψουν καμιά κατοσταριά ευρά παρήγγειλε για πάρτη σου ένα ΚΙΤ στον Τόμαν.

 

 

Καλή σου συνέχεια.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι έχεις άδικο; δεν έχεις!!!

 

Την πήρε την κιθάρα, όπως της άρεσε και τη γουστάρει πολύ! Τα άλλα τα βρίσκουμε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικα ειμαι φανατικα αντιθετος με τις αναβαθμισεις.

 

 Καμια αναβαθμιση στη squier δε θα την κανει mexico, και καμια αναβαθμιση στη mexico δε θα την κανει usa.

 

 Δεν ειναι κοροιδο μια εταιρια μεγαθηριο σαν τη Fender να αφηνει περιθωριο για να "κοψεις δρομο".

 

  Αν θελεις να τη δεις Bob ο μαστορας, ΟΚ, αλλα σε καμια περιπτωση δε συμφερει κατι τετοιο, μαλλον χανεις λεφτα αντι να κερδιζεις. Και με ΠΟΛΥ χειροτερη κιθαρα θα καταληξεις, απο το να τα εδινες τα λεφτα σε ενα καλυτερο μοντελο.

 

 Εχω κορεατικη squier, ασυγκριτα ανωτερη απο την affinity, με εξτρα hardware που υπερβαινει την αξια της κιθαρας, και διπλα στη μεξικο ειναι η διαφορα ποδηλατο με F35, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ συγκριση, για USA δε μιλαω, ειναι ανεκδοτο.

 

 Αυτα ολα τα στυλ "παρε μια affinity και βαλτης πανω τα μαλιοκεφαλα σου και θα πεταει", ειναι για να κονομανε οσοι πουλανε hardware. Η καθε κιθαρα εχει απο τη μανα της το hardware που της αξιζει.

 

 Αλλο το μαστοριλικι λοιπον, και εγω για το χαβαλε του μαστοριλικιου την ξεντεριασα την καημενη τη squier ( το hardware βεβαια προυπηρχε, σιγα μην εδινα λεφτα για τη squier), και αλλο το να εχεις μια καλη κιθαρα. Μια good enough κιθαρα μπορει, αλλωστε και οπως ειναι μια squier, ειδικα τα ακριβοτερα μοντελα, ειναι good enough, να κανεις ομως την ανθυπομετρια κιθαραρα δεν παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεχίσει η κόρη σου να παίζει κιθάρα και να "γουστάρει" αυτό που κάνει, οι προϋποθέσεις είναι δύο.

Η πρώτη, είναι το playability του οργάνου, όπου αυτό είναι θέμα μαστορα και σεταπ (μπορείς να το κανεις και μονος σου έως ένα σημείο).

Η δεύτερη είναι ο ήχος. Είναι πολύ σημαντικό ο παραγόμενος ήχος να εμπνέει την σπουδάστρια (και τον μπαμπά της). Δίδει έξτρα κίνητρο. Θα ήταν προτιμότερο να δωθούν λεφτά πχ σε έναν modeling ενισχυτή ή σε ένα πολυεφέ, ώστε η κιθάρα να μπορέσει να δείξει τις αρετές της, και να είναι πιο ξεκάθαρος ο δρόμος που θα ακολουθήσει η μικρή. Επίσης, όσο πιο καλός ο ήχος, τόσο θα "ξεχνάς" τα περί αναβαθμίσεων.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, manosx είπε

 Προσωπικα ειμαι φανατικα αντιθετος με τις αναβαθμισεις.

 

 Καμια αναβαθμιση στη squier δε θα την κανει mexico, και καμια αναβαθμιση στη mexico δε θα την κανει usa.

 

 Δεν ειναι κοροιδο μια εταιρια μεγαθηριο σαν τη Fender να αφηνει περιθωριο για να "κοψεις δρομο".

 

χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης

όταν πήρα την δική μου πριν 10 χρόνια προς 175 ευρώ και ήδη με πολλά χρόνια εμπειρίας στην πλάτη μου ήμουν υπερ ικανοποιημένος.

Δεν θα άλλαζα τίποτα, αν δεν έμπαινα στη φωλιά του κούκου (=νοιζ).

Και δεν θα άλλαζα τίποτα αν δεν εβρισκα μπροστά μου αφ ενός έναν από τη φωλιά που μου χάρισε ένα σετ μαγνήτες, που πάλι δεν θα άλλαζα αν δεν έβρισκα μπροστά μου ένα μτχ σετ του γέρου Bill lawrence, που κι αυτόν δεν θα το ήξερα αν δεν βρίσκονταν άλλος ένας απο τη φωλιά που μου χάρισε άλλον ένα του γέρου, αντρικό μαγνήτη τελε.

Σήμερα η μικρή μου squier δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μεξικάνικες, αμερικάνικες, φεγγαρίσιες, αρειανές, παοκτζήδικες.

Αλλά.....

είμαι 101% σίγουρος ότι αν δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά θα μπορούσα να ζώ μια χαρά με την κιθάρα.

Σήμερα μια squier είναι μια χαρά από το χαρτόκουτο, για έναν πρωτάρη αλλά και για έναν παλιό. Το μόνο που μπορεί να θέλει είναι λίγο φτιάξιμο το νατ. 

Τώρα μια μεξικάνα ή αμερικάνα θα είναι καλύτερη ακολουθώντας τον γνωστό νόμο of deminshing returns. 

δηλαδή με 3Χ χρήματα παίρνεις μια 1.1 καλύτερη κιθάρα και με 10Χ χρήματα μια 1.5 βία βία.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι diminishing returns οπωσδηποτε.

 

 Αλλα το ιδιο ισχυει και για τις αναβαθμισεις.

 

 Απο τη στιγμη που ξυλα- φινιρισμα- ταστοδουλεια- ΜΑΡΚΑ ( καμια διαφορα στην ποιοτητα το να γραφει squier, αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ στην μεταπωληση ) και ολα αυτα παραμενουν ιδια, και εφοσον φυσικα η κιθαρα απο τη μανα της εχει ηδη καποιο hardware, ποση αξια παιρνει παραπανω ενα οργανο με τις αναβαθμισεις;

 

 Η απαντηση ειναι "οχι πολυ ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ειναι diminishing returns οπωσδηποτε.

 

 Αλλα το ιδιο ισχυει και για τις αναβαθμισεις.

 

 Απο τη στιγμη που ξυλα- φινιρισμα- ταστοδουλεια- ΜΑΡΚΑ ( καμια διαφορα στην ποιοτητα το να γραφει squier, αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ στην μεταπωληση ) και ολα αυτα παραμενουν ιδια, και εφοσον φυσικα η κιθαρα απο τη μανα της εχει ηδη καποιο hardware, ποση αξια παιρνει παραπανω ενα οργανο με τις αναβαθμισεις;

 

 Η απαντηση ειναι "οχι πολυ ".

όχι πολύ μεγάλη σίγουρα. Μάλλον καθόλου.

Αλλά έχοντας και κιθάρα που κοστίζει πάνω από 15Χ απ αυτήν, παίζω το ίδιο άνετα και με τις δυο, ώρες ώρες καλύτερα (και προτιμώ) με την φτηνή, άσχετα αν η ακριβή είναι καλύτερη.

 

Αλλά τι συζητάμε, ο άνθρωπος θέλει να πιάσει κατσαβίδι είπαμε....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου