Προς το περιεχόμενο

Υιοθετηση παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια



Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχουμε υιοθετήσει ένα κοριτσάκι .

 

είμαστε μια ''φυσιολογικη'' οικογενεια με τα συν και τα πλην της.

 

μολις το παιδι μπει στην ηλικια της συνειδητοποίησης αρχίζουν τα προβλήματα για το παιδι , σε μια ''φυσιολογικη'' όπως ειπα οικογενεια από την οποια δέχεται πολύ αγάπη.

 

δεν θα πω τιποτα άλλο προς το παρόν

απλως σκεφτείτε τα ερωτήματα ενός παιδιού .

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν εχει καποιος να διαλεξει που θα δωσει για υιοθεσια ενα παιδι, αναμεσα σε ενα ετεροφυλο ζευγαρι, ενα ομοφυλο ζευγαρι, μια γυναικα μονη ή εναν αντρα μονο, και με δεδομενο οτι ολοι αυτοι ειναι "νορμαλ" και σε παρομοια κοινωνικη και οικονομικη κατασταση, που πιστευεις οτι ειναι πιο φυσιολογικο να δωσει το παιδι?

 

α... ποιο είναι καταλληλότερο δηλαδίς...  ::)

εδώ δεν νομίζω να τίθεται θέμα από κανέναν... και ανάμεσα σε μόνο ετερόφυλα κάποιο θάναι καταλληλότερο σύμφωνα με κάποια plus κριτήρια κατά περίπτωση, όταν μία επιλογή για ένα υποψήφιο παιδί προς υιοθεσία, χρειαστεί να γίνει ανάμεσα από ένα πλήθος υποψήφια ζευγάρια θετών γονέων...

 

γιατί το αιλουροειδές του μπετόβεν, αρχικά έθεσε τον προβληματισμό του, για την εν γένει (α)καταλληλότητα ενός ομόφυλου ζευγαριού (και μάστα λίγο άτσαλα για 21ο αιώνα, με "ανωμαλίες και φυσιολογικότητες", που?... σε φόρουμ μουσικών που "μιλάμε" στα κσύλα!!!)... ε πράγμα που μουρθε κάπως όσο νάναι...   8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχουμε υιοθετήσει ένα κοριτσάκι .

 

συγχαρητήρια γιατί είναι πράξη μεγαλείου και σας εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς και στο παιδί σας πλέον...

 

ΥΓ όσο για τα ερωτήματα του μεγαλώνοντας μην ανησυχείτε... αγάπης παρούσας...

άλλωστε λογικά δεν θα το προβληματίσουν περισσότερο από ότι εμένα ο χωρισμός των γονέων μου στα 5 μου.. τι να πει και η γυναίκα μου που άλλαξε τρεις πατεράδες (και μάλιστα οι δυο μουσικοί) μέχρι την εφηβεία της... θα μου πεις παντρεύτηκε εμένα.. ντάξει αυτό είναι ένα θέμα... :)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ απλά θα πω ότι επι 3 χρόνια μεγάλωνα τα παιδιά μου μόνος μου, με την μητέρα τους να βρίσκεται εκτός Ελλάδας. Μια χαρά "φυσιολογική" οικογένεια ήμασταν, και ήμαστε, τώρα που εγώ ειμαι μόνος και η μητέρα τους μαζί με τα παιδιά.

 

Και λόγω αυτής μου της εμπειρίας, νιώθω μεγάλο θυμό όταν προβάλεται ο ρόλος της μητέρας και η αναγκαιότητα της ύπαρξης της μητέρας παντού αλλά όχι του πατέρα. Ξέρω, από προσωπική εμπειρία, ότι ο πατέρας μπορεί να είναι το ίδιο "γονιός" με την μητέρα.

 

Άρα τα περι φυσιολογικότητας... δε με ενδιαφέρουν καθόλου!

 

Φυσικά στις 05:42 που ξύπνησα σκέφτηκα "μα καλά... πόσα ομόφυλα ζευγάρια κάνουν παιδιά και ΘΕΛΟΥΝ να τα ΔΩΣΟΥΝ για υιοθεσία"... Δε πάω καλά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!!Απ'οτι φαινεται παμε για μια κοινωνια ''αχταρμα'' που οι παλιες αξιες (οχι οι δηθεν αλλα οι φυσιολογικες) πανε κατα διαολου.Απο που να αρχισω και που να τελειωσω.

Το να μεγαλωνει ενα παιδι με 2 πατερες (??) η 2 μητερες (??) ειναι ελαφρως η σοβαρως(!!) αδιανοητο για την δικη μου την γενια.Ολοι οσοι ειχαμε την τυχη να μεγαλωσουμε σε ΝΟΡΜΑΛ οικογενειες που μεινανε οικογενειες μεχρι να φυγουν οι γονεις μας λογω θανατουαπολαυσαμε την αγαπη και την φροντιδα των γονιων μας μεχρι τελευταια τους στιγμη.Αν απο τωρα και περα οι 2 πατερες η 2 μητερες κατορθωσουν να αποδειξουν χωρις επιπτωσεις στην προσωπικοτητα και ψυχικη υγεια του υιοθετημενου παιδιου (οχι τους ,οχι) οτι ειναι ικανοι /ες για τετοιο βαρυ εργο μελει να το δουμε !!

Σκεφτειτε να ''συλλαβει'' τυχαια η και απο περιεργεια το παιδακι το ''ζευγαρι'' σε ωρα ερωτικης συνευρεσης (τους 2 πατεραδες η και τις 2 μαναδες ::)) τι εικονα θα του καρφωθει στο μυαλο και ποιος ξερει που θα το οδηγησει αργοτερα.

Εξ'αλλου ενα παιδι γενιεται μονο μετα απο κανονικη συνευρεση ετεροφυλων η εστω με τεχνητη γονομοποιηση (που απαιτει τα  φυσικα συστατικα  και των 2 φυλων) .Σε λιγο καιρο

μετα απο την τοποθετηση του ηλεκτρονικου τσιπ ελεγχου σε ολους τους ανθρωπους θα εχουνε στοιχεια και για το ποιοι ,πως,που ,ποτε &γιατι καναμε ''αυτο και εκεινο και με αυτοματες ενεργεις του συστηματος διακυβερνησης παγκοσμια πλεον θα επεμβαινουν οι κατα τοπους ''αρχες καταπιεσης''σε οτι μας αφορα ειτε προσωπικα η και δημοσια.Κλαιω τις επερχομενες γενιες γιατι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΟΧΙ ΑΣΥΔΟΣΙΑ εξηγουμαι)  και επιλογη στα θελω τους !!Ενα μερος λοιπον αυτου του επερχομενου τροπου διακυβερνησης (των αγορων ,τραπεζων κλπ) ειναι και η παροχη διαφορων τροπων  ''οικογενειακης ''  ??? ???  ρυθμισης ωστε να σπασει η παραδοσιακη οικογενεια και να γινει πιο ευαλωτη εως και ανυπερασπιστη καθε μοντερνα μορφη ''οικογενειας''.Αυτο μου φαινεται ενα σοβαρο σεναριο για το αμεσο μελλον το οποιο ηδη εχει αρχισει και προωθειται οχι με την μορφη ιδεας αλλα πραξης.

Να μην επεκταθω σε οτι συμβαινει τωρα στην Ελλαδα και Ευρωπη που σε 5-6 μηνες το πολυ απο τωρα που μιλαμε θα ειναι + 6-8 εκατομυρια μουσουλμανοι και ο Θεος να βαλει το χερι του (γιατι ετσι το θελουν οι Αγορες,τραπεζες,κλπ) θελουν να ειμαστε ενας κωδικος στο παγκοσμιο συστημα οικονομικο και πολιτικο (και τιποτα αλλο ) θΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΕΘΝΗ για να μην εχουν συμπαγη μορφη ,διοχετευοντας μεσα τους φυλες και πληθυσμους με αλλες θρησκεις ,ηθη και εθιμα ,επιδιωξεις και στοχους!!

Οπως και να το κανουμε σε αυτη την ζωη δεν γεννηθηκαμε ολοι ιδιοι και αυτα τα τερατα πανε να μας εξομοιωσουν (προς τα κατω παντοτε) ωστε να καταστουμε αβουλοι αγοραστες τως οποιων προιοντων τους υλικων ,πνευματικων ,πολιτικων (!).Αυτη λοιπον η νεα προσπαθεια σπασιματος της παραδοσιακης (νορμαλ ) οικογενειας αποτελει οχι μονο σεναριο αλλα ηδη εμπροσθοφυλακη του επερχομενου εχθρου της. >:( >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ανεπαισθητο αραγε το ψυχολογικο αντικτυπο στο παιδι απο αυτο να συγκρινει την οικογενεια του με των φιλων του ή σημαντικο?

 

Θα μεινω μονο σε αυτο το ερωτημα (δεν θα επεκταθω δηλ. στο τι ειναι "φυσιολογικο" και τι οχι).

 

Εξαρταται απο τον ΒΑΘΜΟ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στην οποια ζει....αν ζει στο ΙΡΑΝ ναι θα εχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα,αν ζει στο Σαν Φρανσίσκο δεν θα εχει μαλλον.

 

Η ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ για ολα τα  πραγματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ με τον καιρο,πριν απο 40 χρονια ας πουμε μια ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ μητερα δεν μπορουσε να κυκλοφορησει στο δρομο στην Ελλαδα ενω σημερα θεωρείται απολυτως αποδεκτο το να μεγαλωνει μια ανυπαντρη γυναικα μονη της το παιδι της   (σε πολλες δυτικες χωρες η μητερα εισπρατει και μεγαλο κοινωνικο επιδομα).

 

Στην Ελλαδα του 2015 ,με την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ στην καθημερινη ζωη ΟΛΩΝ των Ελληνων, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΝΑΙ θα εχει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα...σκεψου ας πουμε να παει το παιδακι στον...ΑΓΙΑΣΜΟ (for crying out loud δηλ.... ::)) & να του τυχει κανας ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ στην τελετη...και να αρχισει να βριζει τις μαναδες ή τους πατεραδες του παιδιου ως σατανικους δολοφονους του ελληνισμου.....      

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεινω μονο σε αυτο το ερωτημα (δεν θα επεκταθω δηλ. στο τι ειναι "φυσιολογικο" και τι οχι).

 

Εξαρταται απο τον ΒΑΘΜΟ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στην οποια ζει....αν ζει στο ΙΡΑΝ ναι θα εχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα,αν ζει στο Σαν Φρανσίσκο δεν θα εχει μαλλον.

 

Η ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ για ολα τα  πραγματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ με τον καιρο,πριν απο 40 χρονια ας πουμε μια ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ μητερα δεν μπορουσε να κυκλοφορησει στο δρομο στην Ελλαδα ενω σημερα θεωρείται απολυτως αποδεκτο το να μεγαλωνει μια ανυπαντρη γυναικα μονη της το παιδι της  (σε πολλες δυτικες χωρες η μητερα εισπρατει και μεγαλο κοινωνικο επιδομα).

 

Στην Ελλαδα του 2015 κατα την ταπεινη μου γνωμη με την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ στην καθημερινη ζωη ΟΛΩΝ των Ελληνων κατα την ταπεινη μου γνωμη ΝΑΙ θα εχει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα...σκεψου ας πουμε να παει το παιδακι στον...ΑΓΙΑΣΜΟ (for crying out loud δηλ.... ::)) & να του τυχει κανας ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ στην τελετη... 

 

+1

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινωνια μας δεν ειναι ακομα ετοιμη για την υιοθεσια παιδιού από ομοφυλοφιλα ζευγαρια. & -

 

E, εντάξει, 9-8 μεχρι στιγμης ειναι το σκορ. Μπορείς να πείς οτι το θέμα είναι σε καλό δρόμο. :-)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανονικό ερώτημα του poll αποκρύπτεται και αυτό είναι:

 

"Οι gay δεν είναι άνθρωποι".

ΝΑΙ <>     ΟΧΙ  <>

 

Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.

 

. & ____________________________

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου