Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αγορας midi keyboard controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

... αν καποιος εχει το Αrturia ας μας πει και σαν controller αν αξιζει.

Δηλαδή αν σου έλεγα ότι είναι καλό ή κακό σαν controller, θα το μετρούσες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είπα πως είναι κακό αλλά τόσο η εμπειρία όσο και οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν.

 

Συμφωνω

Αλλα το θεμα ειναι που να δοκιμασεις ενα controller και πως synth δεν ειναι σιγουρα αρα λιγο το ρωτωντας πας στην πολη κατι μαθαινεις τουλαχιστον εστο σε γενικης φυσεως γυρω απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς τα περισσότερα απο αυτά δεν είναι εύκολο να τα ακούσεις. (όντας controllers)

Ήμουν και εγώ σε αυτό το δίλλημα...ανάμεσα σε roland a800 pro και novation impulse 61. Τελικώς προτίμησα το novation καθαρά γιατί ήθελα ημιβαρυκεντρισμένα.

  Το δυστυχώς πήγαινε στο ότι δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος...με την απόκριση του velocity. Κατα τα άλλα...δεν έχω να πω κάτι αρνητικό περι software κλπ. Για 'normal' χρήση..όλα οκ είναι.

  Κατα τα άλλα...το roland μου φάνηκε καλύτερο σαν ποιότητα κατασκευής, και τα πλήκτρα επίσης (το πιο σημαντικό...μην κολάς στα κουμπάκια και στα @@κια..)

Εγώ θα σου πρότεινα το roland...(αν σ'αρεσει synth action) μιας και δεν έχω διαβάσει τίποτα αρνητικό σε κανένα forum στον κόσμο.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τελικώς προτίμησα το novation καθαρά γιατί ήθελα ημιβαρυκεντρισμένα

Γιατι το ρολαντ δεν εχει?

Το δυστυχώς πήγαινε στο ότι δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος...με την απόκριση του velocity.

Δεν εμεινες ευχαριστημενος απο κανενα velocity curve?Ενδεχομενως να εχει τo ιδιο velocity με το sl mkII του οποιου το velocity μου αρεσε αρκετα με ενα συγκεκριμενο curve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το roland έχει το κλασικό synth action keyboard, το οποίο σε σύγκριση με synthesizers της κατηγορίας των 1000+ μου φάνηκε ιδιαίτερα καλό.

Όσο για το novation...αν εξαιρέσω ότι σαν κατασκευή δεν πλησιάζει στο roland...αν και μου αρέσει το "βάρος" στα πλήκτρα...οι καμπύλες (4 έχει) τείνουν να λογαριθμίζουν.

(Είναι σαν να αχρηστεύεις τις ψηλές τιμές του velocity...2 φορές κατάφερα να φτάσω το 127...και αυτό με πολύ "κοπάνημα"  ::) )

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με ημιβαρυκεντρισμένα/βαρυκεντρισμένα ( = πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με ημιβαρυκεντρισμένα) αλλα υποθέτω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τα πλήκτρα τα ίδια.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε Wildchild  ;)

 

Tελικα εχει παρει καποιος η εαν εχει δοκιμασει το Arturia AE The Laboratory 49 ?

και απο clavie τι λεει,εχει map για DAW software ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου