Προς το περιεχόμενο

Overdrive με εμφαση στα μεσαια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Y.Γ. To Boss SD-1 που ανεφερες το εχεις? Μπορεις να του βαλεις χερι με πολυ ωραια αποτελεσματα.

Σ' αυτό που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο. Αν και είμαι κατά της μόντας στα πετάλια, κυρίως επειδή δεν γνωρίζω, έκανα την υπερβολικά απλή με την αφαίρεση του πυκνωτή C6 και τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα για τόσο απλή επέμβαση. Αφού τώρα σκέφτομαι να πάρω μερικά sd-1 φτηνά από αγγελίες για να έχω spare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς και η κουβέντα για επιλογή overdrive θα μπορούσε να κρατήσει πολύ καθώς υπάρχουν 1000 σχέδια και πολλαπλάσιοι κλώνοι τους .

 

Έτσι για το ξεκάρφωμα λοιπόν θα πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρία στα ελληνικής κατασκευής πρώτα. Υπάρχουν πολλά και πολύ ποιοτικά .

 

Φυσικα εχω δοκιμασει πολλα και ειχα αρκετα πεταλια ελληνικης κατασκευης. Αυτη τη στιγμη εχω 2. Δεν βαζω περιορισμο στη χωρα κατασκευης (Ok, οχι China ;D). Ο ηχος και η αισθηση ειναι αυτα που θα παιξουν τον τελικο και σημαντικοτερο ρολο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα την υπερβολικά απλή με την αφαίρεση του πυκνωτή C6 και τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα για τόσο απλή επέμβαση.

Σου ειναι ευκολο να περιγραψεις αυτα τα αποτελεσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις

ενα Fulltone OCD v4 ή αν βρείς version2 που είναι πιο ακριβή μεταχειρισμένη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ δική μου κατασκευή του OCD v2 και πρίν απο αυτό έχω

ενα TS-808 και ενα Xotic RC booster (όλα είναι κατασκευασμένα απο εμένα)

Με καλύπτει απόλυτα αυτός ο συνδυασμός.

Για διαφορετικό ηχό έχω το Klon centaur πάνω στο drive του ενισχυτή.

Πάντα κατεμέ και ανάλογα τον εξοπλισμό με αυτά καλύπτεις μεγάλο φάσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειναι ευκολο να περιγραψεις αυτα τα αποτελεσματα?

Το στοκ ενώ μου αρέσει πολύ ο ήχος του μου φαινόταν κάπως μουντό. Τώρα έχει πιο πολλά πρίμα χωρίς να έχει χάσει τα μεσαία του ή τα μπάσα του, επίσης νομίζω ότι το tone τώρα έχει μεγαλύτερη επίδραση στον ήχο. Γενικά ψάξε στο ΝΕΤ και θα βρεις πολλά σχετικά με τη συγκεκριμένη κοντά. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλή μοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις

ενα Fulltone OCD v4 ή αν βρείς version2 που είναι πιο ακριβή μεταχειρισμένη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ δική μου κατασκευή του OCD v2 και πρίν απο αυτό έχω

ενα TS-808 και ενα Xotic RC booster (όλα είναι κατασκευασμένα απο εμένα)

Με καλύπτει απόλυτα αυτός ο συνδυασμός.

Για διαφορετικό ηχό έχω το Klon centaur πάνω στο drive του ενισχυτή.

Πάντα κατεμέ και ανάλογα τον εξοπλισμό με αυτά καλύπτεις μεγάλο φάσμα.

 

Σκεφτομαι το overdrive κυριως ως standalone. Χρησιμα αυτα που λες. Σκεφτομουν κι εγω το centaur (φυσικα εννοω καποιο κλωνο) και απ'οσο το εχω ακουσει ειναι αρκετα καλο. Λεγεται ακομη οτι το lovepedal Kalamazoo εχει παραπλησιο ηχο. Δεν εχω ομως τη δυνατοτητα να τα δοκιμασω καπου. Πολυτελεια να μπορεις να κατασκευαζεις μονος σου τα πεταλια σου.

Το στοκ ενώ μου αρέσει πολύ ο ήχος του μου φαινόταν κάπως μουντό. Τώρα έχει πιο πολλά πρίμα χωρίς να έχει χάσει τα μεσαία του ή τα μπάσα του, επίσης νομίζω ότι το tone τώρα έχει μεγαλύτερη επίδραση στον ήχο.

Πολυ ενδιαφεροντα αυτα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι το overdrive κυριως ως standalone.

 

Αν εχεις σκοπό να το χρησιμοποιησεις σε καθαρό κανάλι πιστεύω

οτι το ocd θα σε καλύψει.

Τώρα σε drive κανάλι υπάρχουν άπειρες απόψεις και γνώμες,

σε αυτή τη πρίπτωση ενα ts808 είναι καλή επιλογή.

Απο lovepedal εμένα μαρέσει το purple plexi.

 

Αν βρεί απο κανένα Analogman King Of Tone δοκίμασε το και θα πάθεις μεγάλη πλάκα όπως έπαθα και εγώ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι προφανές σε κάποιον που είναι οικείος με αυτά, αλλά ούτε το Klon, oύτε το ΟCD v4, ούτε το King of Tone, oύτε το απλό Κalamazoo (όχι το Gold) κάνουν τη δουλειά που διευκρίνισε ο συνφορουμίτης ότι επιδιώκει στο 1ο ποστ. Ανήκουν στην άλλη κατηγορία των ODs που δεν αναζητά. Και ακόμη κι αν ήταν, ας ξεκινήσει τουλάχιστον από τις πιο προσγειωμένες, άμεσες και  πανεύκολες στην εύρεση λύσεις και ας αφήσει τις εξεζητημένες για πιο μετά αν δεν ικανοποιηθεί... (σίγουρα καλύτερο από το να ψάχνει να δώσει μια περιουσία στο Ebay ή να μπαίνει σε ατελείωτες λίστες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι προφανές σε κάποιον που είναι οικείος με αυτά, αλλά ούτε το Klon, oύτε το ΟCD v4, ούτε το King of Tone.

 

 

Σε ποιά κατηγορία ανήκουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου