Προς το περιεχόμενο

επιλογή σκουστικής Guild? Martin?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

λλά όχι ότι με € 1000 (και με πολύ λιγότερα πιθανώς)παίρνεις τελάρο για Γαρδέλης on the beach ρε παιδιά.

 

χαχααααχαχαχαχα...και άμα κάτσει η φωτιά και σου τελείωσαν τα ξύλα, το πετάς και μέσα το παλιοτέλαρο  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γράφω μία τελευταία φορά για να συνεννοηθούμε.

Αρχικά, πρέπει να ξεχωρίσουμε τί ακριβώς ζητάει το παλικάρι. Κάνετε το λάθος και θεωρείτε υπερβολικά τα 2000Ε, αλλά μιλάτε για 'ικανοποιητικές' κιθάρες. Ικανοποιητικές λοιπόν, μπορώ να προτείνω πολλές. Ο φίλος μας όμως μίλησε για 'επένδυση', για κιθάρα που θα τελειώνει μια κι έξω. Βλέπετε λοιπόν πως οι καλές γνωστές εταιρείες, ξεκινούν τα entry level μοντέλα τους στα 1500Ε. Βλέπε Gibson (1800Ε πάνω κάτω), Martin, Taylor, Lakewood. Μέχρι και Guild (πριν κάνουν την είσοδο στα made in china μοντέλα) δεν έβρισκες κάτω από 500.000 δρχ (δρχ όχι ευρώ, μιλάω για δεκαετία 90).

 

Δεύτερον, ποτέ μου δεν είπα για telara on the beach. Τουλάχιστον ας διαβάζετε σωστά τα posts. Φυσικά και με 1000Ε παίρνεις πολύ καλή κιθάρα, αξιοπρεπέστατη. Όχι όμως επαγγελματική. Είναι τουλάχιστον αφελές, να θεωρείτε πως για μια ηλεκτρική (είτε κιθάρα, είτε ενισχυτή, είτε πεταλάκια, είτε όλα μαζί) τα 2000Ε είναι δεδομένα για ένα καλό ποιοτικο ήχο κι όχι για μία ακουστική. Προφανώς δεν έχετε ασχοληθεί για να καταλάβετε τις διαφορές. Και με μία Squier θα παίξετε καλά. Είναι το ίδιο με μία Custom Shop strat??

 

Τέλος, βλέπω πως όλοι έχετε άποψη επί του θέματος μέχρι στιγμής, αλλά όπως προείπα δεν βλέπω προτάσεις. Μόνο θεωρητικά, τί πιστεύετε. Ας είμαστε σοβαροί επιτέλους. Αν έχετε στοιχεία, τεμηριώστε το. Αν όχι, τότε απλά δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις. Στην τελική, δεν είναι τρελοί ούτε αυτοί που επιλέγουν PRS ηλεκτρικές, ούτε αυτοί που επιλέγουν custom shop μοντέλα, ούτε οι Les Paulaκιδες, ούτε όσοι επιλέγουν ακριβές ακουστικές (η πλειοψηφία των επαγγελματιών).

 

Σε ότι με αφορά, προσπάθησα να δώσω την δική μου άποψη στο φίλο που ξεκίνησε το θέμα. Προφανώς και δεν έχω να συνεχίσω με άλλες απαντήσεις επί του συγκεκριμένου, καθώς είναι περιττό. Ας διαβάζουμε προσεκτικότερα πριν απαντούμε από εδώ και στο εξής λοιπόν και τουλάχιστον ας τεμηριώνουμε την άποψή μας πέρα από τις γενικευμένες θεωρίες.

 

Φιλικά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη συγχύζεσαι αδερφέ μου...μια παρέα είμαστε, σιγά μην έχουμε να χωρίσουμε κάτι! :)

Σήκωσε τη διχίλιαρη Lakewood, Martin ή ότι έχεις παίξε μια μελωδία και χαλάρωσε!

Στη τελική οι απόψεις είναι όπως οι asholes...όλοι έχουν από μία ;D

 

Μιας και είπες για πρακτικές προτάσεις, ας μας πει ο αγαπητός Earendil

αν έχει κάτι συγκεκριμένο στο νου του πάνω σε αυτό:

 

 

υπάρχει πληθώρα λύσεων σε όλους σχεδόν τους τύπους σώματος και σε πολλές μάρκες πολύ πριν τα € 1000Μιλάω για μη entry - level μοντέλα, με solid ξύλα, σοβαρά nut, saddle και κλειδιά.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζοντας ταβάνι τα χίλια ευρώ μπορώ να σκεφτώ λύσεις από Yamaha, Guild και ομολογώ την περιέργεια μου για τις ακουστικές PRS SE (αν και το look μπορεί να απωθήσει κάποιους). Σίγουρα θα είναι κι άλλες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου