Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@HellFire

total awesomeness \m/

 

@Thanoszin

Με κολακεύεις σε βαθμό κακουργήματος  ;D

 

@Insectius

Ευχαριστώ  ;)

 

@geodimitri

Δεν λέω να ξεκολλήσω από πάνω της, νομίζω γύρισα στην εφηβεία με καθημερινό 4ώρο παίξιμο.

 

@SPYROID

Ευχαριστώ Γρηγόρη εύχομαι να βρεις τον χρόνο για να ξεκινήσεις την κατασκευή σου.

 

Δεν άντεξα ένα μήνα τελικά.

 

Βρήκα κάτι αρχεία που είχα γραμμένα τύμπανα από ένα κομμάτι της μπάντας και ηχογράφησα τις κιθάρες Δύο κανάλια ένα αριστερό ένα δεξί με το shure sm57 κολλημένο στην γρίλια του bugera. Μετά και από μια πρόχειρη μίξη έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και σκέφτηκα να τραβήξω και το αντίστοιχο βίντεο. Δυστυχώς η μόνη κάμερα που είχα διαθέσιμη ήταν αυτή του ΑιΜάκη και όπως καταλαβαίνετε το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Οι bare knuckles πραγματικά σπάζουν κόκαλα, χαλάλι το 300άρι, αξίζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Προσωπικά πιστεύω πως ο ήχος είναι «αξεπέραστος» αλλά η άποψη μου σε αυτή τη φάση δεν μπορεί να είναι αντικειμενική λόγω της περιόδου honey-moon. Πείτε και σεις καμιά γνώμη, θα χαρώ να σας ακούσω/διαβάσω.

 

ΥΓ. Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη από τους μη μυημένους στο μέταλ γιατί ο ήχος είναι high gain, μην απελπίζεστε όμως, υπόσχομαι πως θα ανεβάσω δείγματα από καθαρό και crunch λίαν συντόμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε λεμε. Δεν μας πειραζει το βιντεο εχεις κανει τρελο φωτορομαντζο τοσο καιρο

Μπραβο.

Το μπρατσο ειναι οπως το περιμενες κατασκευαστικα;

Απο ηχο τα σπαει

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάστα λέμε....

Καλοπαιχτη η κιθάρα φίλε Γιάννη και μην σε απασχολεί για το ότι το κλιπ ήταν φουλ μεταλ, σημασία  έχει ότι το διασκεδασες και το γουστάρεις εσύ, δικιά σου η κιθάρα δικό σου και το βίντεο.  ;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παλικαρι μου. Εσυ εισαι κελεπουρι! Ποια γυναικα σε χαιρεται? :P

Φτιαχνεις υπεροργανα, Κανεις μιξεις, εισαι και παιχταρας.....ολα σε ενα...χαχαχαχαχαχα

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SPYROID

«φωτορομαντζο»  ;D

τι γ***τη λέξη

Πιστεύω πως το μανίκι είναι τούμπανο, έχει πέντε μέρες που έστρωσα τις χορδές και παίζω σε κάθε δοθείσα ευκαιρία χωρίς να χρειάστεί να κουρδίσω ούτε cent. Παρ' όλο που ο καιρός μας έκανε τρελά γυρίσματα, το μανίκι δείχνει να είναι «αμετακίνητο» όπως σκόπευα. Ούτε στην ηχογράφηση χρειάστηκε κούρδισμα, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό το ευχάριστο, είμαι υπερ-ενθουσιασμένος. Carbon 4ever λέμε :)

 

@Hellfire

;)

Κατά βάση συμφωνώ αλλά ενδέχεται το «κοινό» να ξενέρωσε μετά από τόσους μήνες αναμονής. Ίσως κάποιοι να περίμεναν ένα πιο σφαιρικό ηχητικό ντοκουμέντο κάτι που θα δρομολογήσω σύντομα.

 

@kkmspm

Χαχαχα. Με χαίρεται η γυναίκα που δεν κομπλάρει μπροστά σε ένα σπίτι με 2 πόντους πριονίδι Π Α Ν Τ Ο Υ ! ! !

 

@geodimitri

Και γω έτσι πιστεύω, ελπίζω να μην είναι ομαδική παράκρουση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειπαν κ τα παιδια παραπανω,τα ξανα-λεω κ γω  ;D

@fidelis, δεν υπαρχουν λογια για την ''ομορφια'' που δημιουργησες...

bravo και παλι μπραβο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@scofield

Nαι σαι καλά μαν, ευχαριστώ.

 

Επειδή η κατασκευή ολοκληρώθηκε δεν σημαίνει απαραίτητα πως η λαχτάρα για δημιουργία κόπασε. Αποφάσισα να φτιάξω μερικές πένες, από plexiglas, έβενο και pvc. Παραθέτω φωτος και περιγραφή.

 

Οι πάνω αριστερά είναι φτιαγμένες από plexiglass 2mm στο σχήμα των tortex sharp (dunlop) τις έκοψα σε πινακιδάδικο με lazer εξου και το χαραγμένο «λογότυπο» πάνω τους.

 

Πάνω δεξια έχω κάνει ένα sandwich με τις κομμένες πλεχι πένες και κάποιες έτοιμες εμπορίου. Το πάχος του είναι στα 5,5mm. το σχήμα δε είναι εμπνευσμένο/κλεμένο από τις πένες που φτιάχνει το hufshmid.

 

Κάτω δεξιά έφτιαξα στο χέρι πένες από την φίρα του έβενου που μου έμεινε από το καπάκι της κεφαλής της κιθάρας και είναι εξ' ολοκλήρου στο χέρι, το πάχος είναι στα 2mm και το σχήμα είναι αντίγραφο sharpie tortex.

 

Τέλος έκανα ένα sandwich από έβενο-πλεξιγκλας-έβενο αντιγράφοντας το σχέδιο του hufschmid. Η πένα έχει πάχος 6mm και είναι και αυτή χειροποίητη, και φρόντισα να την φινιρίσω με tru-oil και κερί

 

01.

DSC01488_zps1be24cd7.jpg.

 

02.

DSC01490_zpsbc7925c7.jpg

 

03.

DSC01492_zps51eb1a19.jpg

 

04.

DSC01493_zpsc5b78af0.jpg

 

05.

DSC01494_zps7832aa13.jpg

 

Η αρρώστια συνεχίζετε  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είσαι μερακλής το καταλάβαμε...αλλά τόσο!!! :D

Χίλια μπράβο! Φαίνονται πολύ ωραίες και μακάρι να παίζουν και ωραία.

 

Πρώτη απορία. Μπορείς να παίζεις με τόσο παχιές πένες, 5,5mm;

Εγώ με το ζόρι να παίξω με 1mm άντε 1,14mm. Συνήθως παίζω με τις 0,73.

 

Δεύτερη απορία. Από ήχο πώς είναι;

Μοιάζουν περισσότερο με τις tortex (που είναι ματ) ή με τις jazz (που είναι γυαλιστερές);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου