Προς το περιεχόμενο

Ποσο ευχαριστημένοι είστε με τα Joyo πεταλάκια σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασσικό θέμα με τα Joyo. Το αντιμετώπισα και στα δύο που έχω (classic flanger και chorus) βάζοντας αντιΠοΠ, αλλά έβγαλα τον DPDT διακόπτη απο την μικρή πλακέτα και έκανα rewiring γιατί με τη δική τους συνδεσμολογία η σχετική αντίσταση είναι μια smd με πολύ μικρή για τη θέση τιμή. Επίσης γενικώς η συνδεσμολογία του διακόπτη μου φάνηκε κάπως διαφορετική απο τα standards και γι΄αυτό την ...ξαναέκανα γιατί αν απλά άλλαζα την τιμή της αντίστασης στο κύκλωμά τους δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε.

Σίγουρα κι αυτοί με κάποιο σκεπτικό έκαναν αυτή τη συνδεσμολογία, οπότε το σέβομαι αλλά ...δεν το θέλω έτσι.  :)

Τις συνδέσεις τις βρήκα ψάχνοντας το κύκλωμα σημείο-σημείο με το πολύμετρο.

Βοηθάει βέβαια το γεγονός οτι τα περισσότερα Joyo είναι κλώνοι ή παραπλήσια με γνωστά κυκλώματα, για τα οποία υπάρχουν σχέδια.

 

Χοντρικά, μια Pulldown αντίσταση συνδέεται στον πυκωτή είτε της εισόδου, είτε της εξόδου, είτε και των δύο και καταλήγει στη γή όπου "αδειάζει" το φορτίο του εκάστοτε πυκνωτή.

Η τιμή της πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, αλλά πάντα μέσα σε κάποια όρια.

Κλασσικές τιμές που "παίζουν" συνήθως είναι απο 1 ώς 2,2ΜΩ

 

Αντικατέστησα Την smd με μια 1Mohm πάνω στο διακόπτη αλλά κάτι έκανα λάθος και δεν έχω βελτίωση. Έχεις εύκαιρο κανένα σχέδιο που να βάλω την αντίσταση?

 

Για τον φίλο που βρήκε το vintage od μουντό και λασπωδες Μου κανέι εντύπωση. Και με lespaul και strat είτε σε ac15 είτε σε jvm το tone περισσεύει και το έχω το πολύ στο 10:00. Επίσης ακόμα και σε τίγκα gain μένει διαυγές. Μήπως δεν του έκατσε κάτι στο rig σου?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον φίλο που βρήκε το vintage od μουντό και λασπωδες Μου κανέι εντύπωση. Και με lespaul και strat είτε σε ac15 είτε σε jvm το tone περισσεύει και το έχω το πολύ στο 10:00. Επίσης ακόμα και σε τίγκα gain μένει διαυγές. Μήπως δεν του έκατσε κάτι στο rig σου?

Τι να σου πω... δεν ξερω. Κι εμενα μου φαινεται περιεργο, γιατι γνωστος μου το πηρε τωρα τελευταια, και μολις πηγα να τον ρωτησω για το συγκεκριμενο θεμα, με σταματησε πριν τελειωσω τη φραση μου και μου ειπε ''ναι, το tone το εχω σχεδον τερμα''. Τελοσπαντων, ετσι κι αλλιως, αυτα τα θεματα περιεχουν και το στοιχειο του γουστου, και του υπολοιπου rig οπως λες κι εσυ. Οπως και να'χει ειναι ενα φθηνο πεταλι, οπότε δε θα ρισκαρει καποιος πολλα να το παρει για να το τσεκαρει, και μπορει να του κατσει και μια χαρα, οπως εχει κατσει σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απόρησα που έχει ακόμα πεταλάκια...νόμιζα ότι μετά την TL δεν ξανασχολήθηκε.

 

Ενας φιλος μου ΧΑΡΗΣΕ την ...απανω σειρα (την ακριβη... ;D) οποτε ειπα να τη συμπληρωσω με την απο κατω σειρα....(τη.... φτηνη με εξαιρεση το  Chi-Wah-Wah)...ετσι για να παιζω...μικρο παιδι ειμαι ακομα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατέστησα Την smd με μια 1Mohm πάνω στο διακόπτη αλλά κάτι έκανα λάθος και δεν έχω βελτίωση. Έχεις εύκαιρο κανένα σχέδιο που να βάλω την αντίσταση?

 

Εμ γι' αυτό έκατσα και το ξαναέκανα απο την αρχή. Η συνδεσμολογία των διακοπτών στα Joyo διαφέρει απο το κλασσικό σχέδιο του TBP με 3PDT διακόπτη. Αντικαθστώντας απλά την smd δεν γίνεται.

Εσύ θα πρέπει να βρείς ποιός είναι ο πυκνωτής εισόδου ή/και εξόδου και απο εκεί να βάλεις μια αντίσταση πρός τη γη.

Για ποιό πετάλι μιλάμε?

Αν βρούμε ποιανού είναι κλώνος και υπάρχει το σχέδιο, θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Όπως και να' χει όμως, θα πρέπει με το Beeper του πολυμέτρου να βρείς ποιό καλώδιο πάει πού, κλπ κλπ...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το vintage od και λογικά θα πρέπει να το κάνω και στο ultimate od όταν θα μου έρθει...

 

Αρα απ' οτι είδα είναι κλώνος του TS9. Σ' αυτή την περίπτωση ψάχνεις για έναν film 0,02μF που είναι στην είσοδο.

 

tsxtech.gif

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω... δεν ξερω. Κι εμενα μου φαινεται περιεργο, γιατι γνωστος μου το πηρε τωρα τελευταια, και μολις πηγα να τον ρωτησω για το συγκεκριμενο θεμα, με σταματησε πριν τελειωσω τη φραση μου και μου ειπε ''ναι, το tone το εχω σχεδον τερμα''. Τελοσπαντων, ετσι κι αλλιως, αυτα τα θεματα περιεχουν και το στοιχειο του γουστου, και του υπολοιπου rig οπως λες κι εσυ. Οπως και να'χει ειναι ενα φθηνο πεταλι, οπότε δε θα ρισκαρει καποιος πολλα να το παρει για να το τσεκαρει, και μπορει να του κατσει και μια χαρα, οπως εχει κατσει σε σενα.

 

και το δικό μου είναι ψιλοσκοτεινό, όχι με την κακή την έννοια, για μένα τουλάχιστον. Μου δίνει ένα πολύ γλυκό lead ήχο και κρατάει και ευκρίνεια για ακόρντα, με tone στο 2 o'clock. Δεν μου κάνει και πολύ για tubescreamer, αλλά δεν θα το άλλαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ηρθε το joyo vintage overdrive!!!

Απλα, ουαουυυυυυυ!

 

Το κουμπωσα στον λαμπατο Bugera V22, με την jj ec λαμπα με τα gold pins στο καθαρο καναλι! και μου εχουν πεσει τα αυτια!

 

Αν και το πηρα σχεδον τσαμπα καινουργιο απο ebay και κινα, θα εδινα τα λιγα παραπανω για να μου ερθει με εγγυηση και οχι με στραβωμενο λιγο το ενα knob

 

Αλλα και παλι νομιζω θα παω και για τα αλλα τους. ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Που να ακουσεις και το Αμερικαν σαουντ.Δεν ξερω αν εισαι φεντερακιας κτλ σαν και μενα αλλα φιλε σπερνει το ατιμο.Με το θορυβο ομως εχω ενα θεμα τελευταιως και δεν ξερω τι φταιει.Παντως οτι πηρα και γω απο τον Κινεζο ειναι αψογο ρε φιλε και οχι μονο για τα λεφτα του.Μπαινω και γω στην πριζα για κανα ντραιβ ακομα.Αλλα το θελω αμερικανια ,Μαρσαλιλα εχω ηδη το bb2.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον θόρυβο αναφέρεσαι Τζόννυ Τ.;

 

Εχουν περάσει από τα χέρια μου τα Vintage OD, Ultimate και Sweet Baby. Δεν την πάλευα με τη "διαδρομή" της έντασης στο Vοlume. Επίσης (νομίζω οτi to έχω ξαναγράψει εδώ) πως το Vintage ΟD μου, μια μέρα έπιασε κάτι παράσιτα - ή κάποιος ραδιοφωνικός σταθμός της Μέσης Ανατολής θα ήταν ή κανένας Τούρκος πιλότος. ¨Ετσι τα πούλησα όλα, γιατί έφαγα ένα φλας ότι δεν θα μπροούσα να τα εμπιστευτώ σε live situation.

Ωστόσο εξακολουθώ να τα ζαχαρώνω και ειδικά το Vintage OD και το Sweet Baby λέω να τους δώσω μια δέυτερη ευκαιρία. Από την άλλη και το Ultimate είναι υπέρτατο εργαλείο... το χρησιμοποιούσα ακόμη και σαν clean boost!

H ΚΙνέζα απ' όπου τα ψώνιζα (btw πολύ πρώτο γκομενίδιο) έβαλε πρόσφατα μια φωτό στο fb της όπου το Sweet Baby φαίνεται -στην κάτω του μεριά, να ΜΗΝ έχει πια αυτή την αηδιαστική πορτούλα που έχουν όλα τα Joyo που έχω δει και η οποία ανοίγει με τη μια - όταν προσπαθείς να της βάλεις βέλκρο. Αν ισχύει αυτό που είδα (η κάτω πλευρά του πεταλιού να είναι μεταλική με βιδάκια όπως των ΜΧR ), θα είναι τρομερή βελτίωση για τα Joyo...

 

Ιδού και η φωτό

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t1.0-9/430469_148848328594750_491672881_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου