Προς το περιεχόμενο

Ο εφιάλτης στο δρόμο με τα......πεταλάκια.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουφ..... :oops: 8O :cry: .....

 

γιατι δεν μπορω να φτιαξω ηχο σ αυτη τη ζωη?? μηπως με εχει καταραστει καποιος???

εχω διαβασει ολα τα ποστ σχετικα με τα πεταλακια , εχω ανοιξει και topic,εχω στειλει pm's και εχω απηυδησει πια....μου ρχεται να τα πουλησω....και για να μην φανω αχαριστος , εχω βοηθηθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο ολους τους φιλους noizαδες!!!

γιατι βγαζουν θορυβο ρε γαμωτο μου???εδω μιλαμε οτι μονο του το digidelay στην εισοδο του μαρκ , εχει 30% hiss.....δεν συζητω το τι γινεται οταν βαζω bb2 / metalmaster / fish&chips.......αστο......και το ns-2 βοηθαει μεν ,αλλα οταν αρχισω να παιζω υπαρχει παλι το φυσημα...εχω καταντησει να παρακαλω να ερθει η παρασκευη να παω στο μαγαζι να φχαριστηθω ηχο με την gt-8 direct στην κονσολα.

μηπως ειμαι αρρωστος?κουφος?τρελος μηπως?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι τροφοδοτικο εχεις?

Αν βγαλεις το τροφοδοτικο & βαλεις μπαταριες ο θορυβος υπάρχει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και σε άλλη πρίζα μήπως έχει πρόβλημα με γείωση. Τροφοδοτικό και ενισχυτής πρέπει να είναι στην ίδια πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ!αυτο δεν το ειχα σκεφτει.τροφοδοτικο μου χαρισε ενας ξαδελφος ηλεκτρονικος.μου εκανε διακλαδωσεις σε εναν μετασχηματιστη , βαζοντας 6 βυσματα τροφοδοσιας με την ιδια πολικοτητα.παντως το τροφοδοτικο μου δεν ειναι και το κορυφαιο....em.icon.blush.png

εκανα και το εξης:πηρα ενα ενα πεταλακι και βαζοντας και βγαζοντας απο την ''αλυσιδα'' διαπιστωσα οτι σε θορυβο ερχεται πρωτο το fish&chips,μετα το digidelay, και τελευταιο το ce-5.ειδικα το eq ομως , ειναι σκετη απογοητευση....το γαμωτο της ιστοριας ειναι οτι το ιδιο γινεται και οταν τα χρησιμοποιω χωρις τον boogie , αλλα με το di ,στα μονιτορακια που εχω σπιτι....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φταιει σιγουρα το τροφοδοτικο σου (αληθεια ποσα ma ειναι?ειναι regulated?) ,παρε γρηγορα ενα της προκοπης (δοκιμασε καταρχην τα πεταλακια με μπαταριες) το ONE SPOT με το daisy chain του ειναι φθηνο & πολυ καλο :wink:

 

http://www.visualsound.net/1spot.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φταιει σιγουρα το τροφοδοτικο σου (αληθεια ποσα ma ειναι?ειναι regulated?) ' date='παρε γρηγορα ενα της προκοπης (δοκιμασε καταρχην τα πεταλακια με μπαταριες) το ONE SPOT με το daisy chain του ειναι φθηνο & πολυ καλο :wink:

 

http://www.visualsound.net/1spot.htm[/quote']

 

SF, ξέρεις αν το φέρνει κανένας στην Ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...είχα όλα τα πεταλάκια επάνω σε ένα τροφοδοτικό με διακλαδωτή και το αποτέλεσμα ήταν ότι επειδή αν και όλα δέχονται τάση 9V, αλλά κάθε ένα παίζει σε διαφορετική ένταση ρεύματος (mA), κάποια υπολειτουργούσαν με αποτέλεσμα στην τελική έξοδο του pedalboard να χάνω περίπου 2 dB, σε σχέση με το να βάλω την κιθάρα "καρφί" στο Marshall και κάποια δέχονταν παραπάνω ένταση ρεύματος από αυτή που απαιτούσαν και έτσι έβγαζαν θόρυβο της τάξης του 20%.

 

Αρχικά σκέφθηκε να δοκίμαζα τη λύση "πολύμπριζο 7 θέσεων και άλλα τόσα τροφοδοτικά κάθε ένα κατάλληλο για κάποιο πεταλάκι", αλλά αν έπαιρνα τα αυθεντικά τροφοδοτικά των κατασκευαστών δεν θα ήταν καθόλου συμφέρον οικονομικά. Τελικώς με λίγο ψάξιμο κατέληξα στο ONESPOT και τέρμα ο θόρυβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ δεν το φερνει κανενας μονο το www.musik-produktiv.de (πρεπει να αγορασεις και το daisy chain της COLLINS) κανει γυρω στα 25 ευρω και 5 ευρω το daisy chain για 5 πεταλια (αν χρειαζεσαι παραπανω παιρνεις παραπανω daisy chain) τα μεταφορικα ειναι 20-25 ευρω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εδώ

 

Μάλλον θα πρέπει να το πάρεις από εξωτερικό γιατί δεν ξέρω κάποιον που να το φέρνει Ελλάδα. Αν έχεις υπομονή περίμενε μπας και γίνει πάλι καμιά μαζική παραγγελία, όπως είχε γίνει παλιότερα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση. Τί είναι προτιμότερο (απο όλες τις απόψεις: θορυβο, οικονομία, αντοχή στο χρόνο, ευληξία κλπ)? Να πάρεις ένα τροφοδοτικό ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και φορτιστη?

 

αυτο το onespot τι ακριβώς είναι?

 

thanks

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου