Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο pickguard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπογιά για πλαστικό(σαν αυτή που βάφαμε τα μοντέλα καραβιών όταν ήμασταν παιδάκια...) και μετά από πάνω κάνα βερνίκι για να μη φύγει το χρώμα με τον καιρό και τις γρατζουνιές της πένας.Αυτό μου ήρθε σαν ψιλοεύκολη λύση.

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τρελά πράγματα. Μετατροπή από άσπρο σε μαύρο. Οδηγίες κανείς ?

 

βρες ενα πολυ λεπτο πλαστικο υλικο , χρωμα μαυρο ,δεν θυμαμαι πως λεγεται και το κολας πανω ,κοβοντας το στο σχημα του παλιου pickguard . Πριν αρκετα χρονια το ειχα κανει , και το υλικο μου το ειχαν βρει απο ενα μαγαζι με οχι μουσικα ειδη . Μετα το κολλας καλα . Με τον καιρο μεσα παιρνει λιγο αερα , αλλα δεν φαινεται ευκολα . Μετα απο καιρο βρηκα ενα μαυρο pickguard , για την κιθαρα μου οποτε το αλλαξα .

Βεβαια ειναι πολυ φασαρια , ειναι και θεμα βεβαια γουστου , και εμενα μου αρεσουν τα μαυρα pickguard .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τη λύση με μπογιές μοντελισμού μου είχει προτείνει κι ένας φίλος, το άλλο με το πλαστικό δεν το είχα σκεφτεί - φαίνεται πιο εύκολο αλλα μάλλον με τη μπογιά θα γίνει πιο σωστή δουλειά.

harilatron, γιατί λες δεν αξίζει; Πόσο μπορεί να είναι το κόστος σε χρώμα και βερνίκι για ένα pickguard? Όσο για τον κόπο, όρεξη και χρόνο ευτυχώς έχω αρκετό χεχε.

Πάντως κάνοντας μια δοκιμή στο photoshop δείχνει παααααρα πολύ καλυτερη με το pickguard σε μαύρο :D

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματικο αποτελεσμα αποκλειεται να εχεις βαφοντας το πλαστικο...δωσε 9 ευρω (& 5 μεταφορικα) και παρε ενα

 

καινουργιο

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ειχε πει ο fleamail για μια πλαστικη ταινια μαυρη σε φυλλα Α3(απλα την κολλας πανω στο pickguard)...Αλλα ποτε δεν μπορεσα να τη βρω!..και ετσι εμεινε χωρις pickguard η squier μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω και εγω ενα μαυρο , για LP αλλα με mini

ham. και δεν βρισκω πουθενα

Μαλλον παω για κατασκευη , υπαρχει το παλαιο

Γνωριζετε κατι ??

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματικο αποτελεσμα αποκλειεται να εχεις βαφοντας το πλαστικο...δωσε 9 ευρω (& 5 μεταφορικα) και παρε ενα

 

καινουργιο

 

:wink:

 

Superfunk, έχω κοιτάξει ήδη το guitarfetish και άλλα παρόμοια site και αν έιχα

tele ή strat θα είμουν βασιλιάς, αλλά δυστυχώς pickguard για την κιθάρα μου -jagmaster- δε βρίσκω (ειδικά σε μαύρο). Γι' αυτό και σκέφτομαι άλλωστε το βάψιμο :)

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τοτε ναι μια και τα custom pickguards ειναι πανακριβα ,

 

http://pickguards.us/pricejazz.html

 

προσπαθησε να το βαψεις,απλα μη περιμενεις το αποτελεσμα να ειναι ιδιο με ενα ετοιμο μαυρο pickguard... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου