Προς το περιεχόμενο

to tonelab or not....?-effect loop question


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και το θεμα της tonelab εχει συζητηθει εκτενως, ανοιγω ενα καινουργιο topic.σκεφτομαι εδω και λιγες μερες να προβω σε αγορα μιας tonelab, με σκοπο να την χρησιμοποιησω μαζι με τα αναλογικα μου effects, και συγκεκριμενα:

 

dancomp compressor

jam tubedreamer overdrive

proco rat distortion

fuzz factory

ehx microsynth

pulsar tremolo μονο για το square wave

 

το ερωτημα μου εχει να κανει, με το κατα ποσο το effect loop της tonelab, θα μου επιτρεψει να χρησιμοποιησω τον υπαρχον εξοπλισμο μου, διατηρωντας την "σωστη" σειρα των effects.

 

απ οτι διαβασα, το effect loop της tonelab ειναι αμεσως μετα το input της κιθαρας... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιχάλάρα, αν το loop της Tonelab είναι αμέσως μετά την είσοδο προφανώς είναι σχεδιασμένο για εφέ με προενισχυτικό χαρακτήρα (βλ. Drives, Fuzzes & Distortions), οπότε αν εσύ βάλεις κάτι διαφορετικό (Effects με line level output όπως το τρέμολο και το synth) πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα γιατί η προενίσχυση της Tonelab θα ακολουθεί, οπότε το σήμα σου θα είναι θολό και ασαφές.. :roll:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep !

Φαντάσου να χρησιμοποιήσεις το Rat μετά απο το Delay ή το οποιοδήποτε line effect που μπορεί να έχεις... Ο ήχος σου θα θολώσει και θα χάσει την ευκρίνεια του.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και για άλλους λόγους δεν χρειάζεται να αγοράσεις καμία Tonelab. Χρειάζεται απλά να ξεφορτωθείς πετάλια που δεν σου αρέσουν και να συμπληρώσεις το pedalboard σου με ότι σ'αρέσει.

 

Η σειρά θα είναι πάντα δικό σου θέμα, αλλά κανένα fx loop δεν θα στην χαλάει και όσο και αν η Tonelab είναι ότι καλύτερο από combo πεταλιέρες, απέχει και πάλι μίλια από ένα set μεμονωμένα πετάλια.

 

Και μόνο οι πολύ περισσότερες δυνατότητες να φτιάξεις/πειράξεις ήχους αρκούν σαν επιχείρημα, καθώς και εδώ μέσα οι περισσότεροι χρήστες της Tonelab παρατηρώ να ρωτάνε διαρκώς αν μπορούν να κάνουν πράγματα που για ένα set αναλογικών pedals είναι αυτονόητα.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το θεμα της tonelab εχει συζητηθει εκτενως' date=' ανοιγω ενα καινουργιο topic.σκεφτομαι εδω και λιγες μερες να προβω σε αγορα μιας tonelab, [i']με σκοπο να την χρησιμοποιησω μαζι με τα αναλογικα μου effects[/i], και συγκεκριμενα:

 

dancomp compressor

jam tubedreamer overdrive

proco rat distortion

fuzz factory

ehx microsynth

pulsar tremolo μονο για το square wave

 

το ερωτημα μου εχει να κανει, με το κατα ποσο το effect loop της tonelab, θα μου επιτρεψει να χρησιμοποιησω τον υπαρχον εξοπλισμο μου, διατηρωντας την "σωστη" σειρα των effects.

 

απ οτι διαβασα, το effect loop της tonelab ειναι αμεσως μετα το input της κιθαρας... :roll:

 

Xρησιμοποιώ το tonelab κι εγώ με πετάλια (Compressor-Booster-Rat).

To effect loop (ή insert όπως το ονομάζει) γίνεται αμέσως μετά το σήμα της κιθάρας και αμέσως ΠPIN το pedal effect. Aυτό σημαίνει:

-τα distortion που θα προσθέσεις βρίσκονται ΠPIN τα delay και modulation, πράγμα σωστό για τη σειρά των εφέ

-το wha (που ανήκει στα pedal effects του tonelab) βρίσκεται μετά τα distortion που θα προσθέσεις (όχι και τόσο σωστό τουλάχιστον για εμένα)

-όλα μαζί βρίσκονται πριν τις προενισχύσεις.

 

Συμπέρασμα: δεν θα έχεις πρόβλημα με τα έξτρα distortion όσον αφορά τα delay και τα modulation. Ίσως να έχεις πρόβλημα όταν παίζεις πχ το rat με κάποιο wha. Aυτονόητο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τις προενισχύσεις και τα έξτρα distortion διότι στέλνεις υπεροδηγημένο σήμα από το rat άρα έχεις κλειστή την προενίσχυση ή την έχεις σετάρει σε σχεδόν καθαρό ήχο. Eκεί που θα είναι παράξενο (μαλλον) θα είναι το tremolo που θα προσθέσεις και που θα βρίσκεται πριν την προενίσχυση (και αφου έχεις προσθέσει αρκετό gain σε αυτή). Aυτό θα σημαίνει ότι η διακύμανση της έντασης θα "χτυπάει" την πρενίσχυση άρα θα έχει αντίκτυπο και στην ποσότητα του gain

 

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα έξτρα πετάλια χωρίς προβλήματα, και δεν έχω προσθέσει κάποιο modulation εφε μιας και αυτά του tonelab είναι κορυφαία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότεροι χρήστες της Tonelab παρατηρώ να ρωτάνε διαρκώς αν μπορούν να κάνουν πράγματα που για ένα set αναλογικών pedals είναι αυτονόητα.

 

8)

 

Ποια πετάλια είναι αναλογικά???? αν συγκεντρώσουμε όλοι εδώ τα πετάλια μας και κάνουμε μια σούμα θα διαπιστώσουμε πως ούτε το 20% από αυτά δεν είναι αναλογικά!!!! Eπειδή δεν αποτελουν μέρος μιας ψηφιακής πεταλιέρας αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αναλογικά! Oι περισσότεροι τελικά έχουμε ψηφιακά πετάλια που ΔEN EINAI true bypass (όπως ισχυρίζονται οι κατασκευαστές τους) σε custom pedalboards με χιλιόμετρα καλωδίων που καταστρέφουν το σήμα.

 

Δεν είναι πανάκεια τα πετάλια, ούτε και οι πεταλιέρες. O αφορισμός για τις πεταλιέρες είναι λάθος.

 

Tο γεγονός ότι κάποιοι (που δεν έχουν αγοράσει πεταλιέρα) αναρωτιούνται αν μπορούν να συνδέσουν και πετάλια, δεν σημαίνει όπως λες ότι αυτοι που τις έχουν προσπαθούν να δώσουν λύσεις που δεν γίνονται.

 

Eγώ που έχω και πετάλια και το tonelab χρησιμοποιώ κάτα 90% αυτή και κατά 10% κάποια πετάλια που μου αρέσουν μαζί με την πεταλιέρα. Kαι έχω όλα αυτά τα "αυτονόητα", ελάχιστη απώλεια σήματος και δεκάδες καταπληκτικά εφε που για να αγοράσω και να στήσω μέσα στο custom pedalboard μου, θα χρειαζόμουν πολλά μέτρα καλώδια και πολλά λεφτά.

Xρησιμοποιώ λοιπόν τις δύο δυνατότητες (πεταλιέρα και πετάλια) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πλου για της απαντησεις σας μεχρι τωρα. θα ηθελα να τονισω, οτι κατα βαση δεν θελω να χρησιμοποιησω τους ενιχσυτες της tonelab, αλλα τα effects της.

 

ο λογος που την σκεφτομαι σοβαρα, ειναι επειδη για να αποκτησω ολα τα effects που θελω, θα χρειαστω πολλα λεφτα, χωρο, custom pedalboard κλπ. αν αναλογιστει κανεις οτι ενα αξιοπρεπες delay με πολλες επιλογες(περα απο το digitech), κοστιζει 150-200 ευρω, ποσο μαλλον ενα univibe,2 expression pedals, κ ενα whammy μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απέχει και πάλι μίλια από ένα set μεμονωμένα πετάλια.

 

Συμφωνω,ειναι μιλια ΜΠΡΟΣΤΑ απο αυτα.... :lol:

 

Μιχαλη βαλε κανονικα τα πεταλια σου μπροστα απο την TL χωρις να χρησιμοποιησεις το effect loop,ακριβως ετσι τα εχω και εγω.

 

Ενα ακομα πλεονεκτημα ειναι οτι θα εχεις το WAH και ΠΡΙΝ τη βρωμα σε στυλ Hendrix (χρησιμοποιωντας τα βρωμικα της TL) αλλα και ΜΕΤΑ τη βρωμα χρησιμοποιωντας τα βρωμικα πεταλια σου.

 

Επισης θα εχεις και δυο διαφορετικους τυπους tremolo (ΤL & Pulsar) & παλι πριν & μετα τη βρωμα :wink:

 

Εχοντας δοκιμασει στην κυριολεξια "της παναγιας τα ματια" απο modulation,filter & delay effects στη ζωη μου (και εχοντας αυτη τη στιγμη ακομα στην κατοχη μου πολλα μεμονωμενα πεταλακια,και αναλογικα & digital) σε διαβεβαιωνω οτι οσο κι αν ¨ποναει¨ η TL στελνει τα περισσοτερα "αδιαβαστα"..... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα βαση δεν θελω να χρησιμοποιησω τους ενιχσυτες της tonelab, αλλα τα effects της.

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα! Θεωρω το tonelab την καλύτερη εφεδιέρα pedalboard. Eγώ όπως σου είπα χρησιμοποιώ στη σειρά compressor-booster-rat και δεν έχω κανένα πρόβλημα και χρησιμοποιώ KAI τις προενισχύσεις της!

Δεν βάζω τα πετάλια σε effects loop γιατί δεν υπάρχει λόγος, απλά τα βάζω μετά τη κιθάρα και πριν το tonelab.

 

Πιστεύω πως και οι προενισχύσεις (που δεν θες να χρησιμοποιήσεις) θα σε ενθουσιάσουν τόσο που τελικά θα τις χρησιμοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου