Προς το περιεχόμενο

squier p bass pete wentz


Aristodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες.

Έδωσα ένα yamaha bb που είχα (και τώρα μου έμεινε μόνο ένα από αυτά  :) ), και τώρα "πρέπει" να πιάσω άλλο μπάσο. Επειδή την έχω πάθει πολλές φορές με μεταχειρισμένα σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο. Συγκεκριμένα το μοντέλο που αναγράφεται στον τίτλο ( pete wentz p bass squier). Επειδή όμως εδώ στην Κύπρο δεν το έχει κανείς να το τσεκκάρω, ας δοκιμάσω κάτι άλλο. Σε σχέση με mim p bass precision τι λέει παίδες? Βασικές διαφορές ή και ομοιότητες? Καμιά βοήθεια?

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pete Wentz είναι καλό αν είσαι μέχρι 17 και με πολύ περιορισμένο budget.

To ΜΙΜ std από την άλλη είναι ένα αξιοπρεπές μπάσο.

Το MIM std αναβαθμίζεται σταδιακά (και μεταπωλείται).

To PW κι αν το πλένεις, μάλλον το σαπούνι σου χαλάς (και κανείς δεν το παίρνει)

Αυτά εν ολίγοις.

Βαριέμαι να γίνω αναλυτικός.

Ελπίζω όμως να έγινα κατανοητός. 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μπορούσα να πω διάφορα για αυτή την αθλιότητα σε σχήμα P- μαγνήτες, κλειδιά, καβαλάρης κλπ...

 

Αλλά θα σταθώ σε ένα άλλο: Agathis Body- κατάλληλο (μόνο) για το τζάκι.

 

Αν έχεις τζάκι, προχώρα...

 

Αλλιώς, πάρε ένα MIM (καινούργιο- μεταχειρισμένο), που είναι ότι κοντινότερο στην πραγματικότητα  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα μπορούσα να πω διάφορα για αυτή την αθλιότητα σε σχήμα P- μαγνήτες, κλειδιά, καβαλάρης κλπ...

 

Αλλά θα σταθώ σε ένα άλλο: Agathis Body- κατάλληλο (μόνο) για το τζάκι.

 

Αν έχεις τζάκι, προχώρα...

 

Αλλιώς, πάρε ένα MIM (καινούργιο- μεταχειρισμένο), που είναι ότι κοντινότερο στην πραγματικότητα  ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα στα υπόλοιπα, αλλά το Agathis? Γιατί? Δεν είναι χειρότερο ούτε του alder,ούτε του basswood, ούτε του poplar, ούτε του Korina (για την ακρίβεια θα το προτιμούσα από τα τέσσερα. Aπλά είναι φθηνότερο λόγω προέλευσης.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα στα υπόλοιπα, αλλά το Agathis? Γιατί? Δεν είναι χειρότερο ούτε του alder,ούτε του basswood, ούτε του poplar, ούτε του Korina (για την ακρίβεια θα το προτιμούσα από τα τέσσερα. Aπλά είναι φθηνότερο λόγω προέλευσης.

Βρε μάστορα, είναι η δουλειά σου οκ, και ξέρουμε ότι δεν πρέπει να μοιραζόμαστε τα μυστικά της δουλειάς, αλλά γράψε κανα αρθράκι και για εμάς τους αδαείς. Κι εγώ π.χ. νόμιζα ότι το agathis είναι για πέταμα. Δώσε μας τα φώτα σου. :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ απόλυτα στα υπόλοιπα, αλλά το Agathis? Γιατί? Δεν είναι χειρότερο ούτε του alder,ούτε του basswood, ούτε του poplar, ούτε του Korina (για την ακρίβεια θα το προτιμούσα από τα τέσσερα. Aπλά είναι φθηνότερο λόγω προέλευσης.

 

Έχω ένα SQVM άταστο J... agathis

 

Μεγάλη επιτυχία λαίμαι... Μόλις πέσει στα χέρια μου ένα σώμα alder, φίλε ΠΝ έλα να σου το δώσω- και δεν κάνω πλάκα.

 

Το σώμα, μακρινοξάδερφο του... μαονιού που έχω (agathis) στο άταστο είναι μόλις έξι (ή επτά) κομμάτια και δεν παίζει μία.

 

Το μόνο που έσωσε το κουτσουράκι είναι ότι πέταξα από πάνω του τα πάντα, τα έσκασα για μαγνήτες και μόλις πέσω πάνω σε κάνα σώμα alder θα το αλλάξω και αυτό.

 

Και τότε από το αρχικό κούτσουρο θα έχει μείνει μόνο το μπράτσο  ;)

 

100 φορές να ήταν basswood- μπορεί να είναι πιο «στεγνό» από το alder, αλλά τα μεσαιάκια του τα δίνει.

 

 

ΥΓ: Θα μου επιτρέψεις μια διευκρίνηση αναφορικά με το «χειρότερο» ή το «καλύτερο».

 

Εμένα αυτό που βγάζει το agathis δεν μου κάνει. Σε άλλον μπορεί και να κάνει. Οπότε το καλύτερο/χειρότερο παραμένει ας πούμε υποκειμενικό.

 

Κατά τα άλλα, ο Κώστας το έθεσε σωστά: Μπάσο μέχρι 17 ετών...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λόγω έλλειψης χρόνου, θα περιοριστώ σε μια μικρή απάντηση, αλλά δεσμεύομαι για πιο εκτενή ανάλυση στο μέλλον.

 

Αρχικά, κάθε κομμάτι κσύλο, και με κοινή λογική, μπορεί να διαφέρει από το παραδιπλανό του, ακόμα κι αν είναι από το ίδιο δέντρο.

 

Τρία είναι τα βασικά χαρακτηριστικά ενός (στεγνού) κομματιού. (ένα στεγνό κομμάτι, imho, είτε είναι 5 χρόνων, είτε 105, είναι το ίδιο στεγνό. Μην ξανακούσω για private reserve super dried stock 500 χρόνων...)

α) βάρος ( kg/m3)

β) σκληρότητα ( αυτό φαίνεται στο πόσο εύκολα μπορεί να κάνει βαθουλώματα η επιφάνειά του )

γ) βαθμός ελαστικότητας

 

υπάρχουν κι άλλες παράμετροι, όπως βαθμός συμπίεσης/εκτόνωσης, κατώφλι μηχανικής αντοχής, συρρίκνωση, βαθμός πλαστικής παραμόρφωσης, mojo( ???), διαίσθηση( :o), ενόραση( :-X), κληρονομικό χάρισμα( :: ), αλλά αυτά είναι παρα-μόρφωση ακόμη και για μένα... ;D

 

 

Έχω ένα SQVM άταστο J... agathis

 

Μεγάλη επιτυχία λαίμαι... Μόλις πέσει στα χέρια μου ένα σώμα alder, φίλε ΠΝ έλα να σου το δώσω- και δεν κάνω πλάκα.

 

ΥΓ: Θα μου επιτρέψεις μια διευκρίνηση αναφορικά με το «χειρότερο» ή το «καλύτερο».

 

Εμένα αυτό που βγάζει το agathis δεν μου κάνει. Σε άλλον μπορεί και να κάνει. Οπότε το καλύτερο/χειρότερο παραμένει ας πούμε υποκειμενικό.

 

 

Ε, τότε δε φταίει το agathis γενικά, αλλά το συγκεκριμένο agathis...

Συμφωνώ ότι το "καλύτερο/χειρότερο" είναι απόλυτα υποκειμενικό και θεωρώ λάθος τον χαρακτηρισμό, ο οποίος έγινε χάριν απλοπόιησης και σύγκρισης . Ουδείς μαονιότερος του μαονίου...είναι σαν να λέμε ότι το πορτοκάλι είναι καλύτερο του μήλου.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα Squier Vintage Modified PJ με 4 κομματια Agathis σωμα ΠΑΡΑ πολυ ελαφρυ το επαιζε με μαμα μαγνητες εξαιρετικα! Τωρα φτιαχνω ενα σωμα Μεξικανικο το οποιο το ξεβαψα και ξανα εβαψα σε καθαρο ξυλο και ειναι Alder (αν πιστεψω την Fender) αλλα ειναι 8 απο κομματια λωριδες!!! και καπλαμα μπρος πισω! Θα προτιμουσα σαφως το Agathis απο 4 κομματια. Συν το γεγονος οτι στον ηχο (ακομα και ακουστικα χωρις μαγνητες) πιο πολυ σημασια εχει το μπρατσο παρα το σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου