Προς το περιεχόμενο

Bass for Theod


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες...

Είναι της Auro και αν θυμάμαι καλά (δεν ορκίζομαι, θα πρέπει να το τσεκάρω) ο κωδικός είναι 126.

http://www.organicnaturalpaint.co.uk/content/Auro%20126%20tech%20sheet.pdf

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 Πάντως περα απο το χρώμα στον τομεα της ζυγοστάθμισης του βαρους .

 

ρωτησα τον (Audio) Κωστα για ελαφριά κλειδιά και φυσικα ο ανθρωπος μου πρότεινε

τα HB6Y Ultralite Y Key with 3/8” dia που ζυγίζουν  44 grams το καθε ενα .

Βάζω απο περιέργεια στη ζυγαριά ενα απο τα παλια κλειδιά του οργάνου και βλεπω 96 γραμμάρια ???.  Αν ειναι δυνατο μετα να μπορει να εχει σωστο κεντρο βαρους το οργανο ..

IMG_2205-2.thumb.JPG.265350cef63e4d7b6d63e49414f98406.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

τα HB6Y Ultralite Y Key with 3/8” dia που ζυγίζουν  44 grams το καθε ενα .

 

 

Αυτά φοράει το Roscoebeck από την «μάνα» του. Αξιόπιστα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως περα απο το χρώμα στον τομεα της ζυγοστάθμισης του βαρους .

 

ρωτησα τον (Audio) Κωστα για ελαφριά κλειδιά και φυσικα ο ανθρωπος μου πρότεινε

τα HB6Y Ultralite Y Key with 3/8” dia που ζυγίζουν  44 grams το καθε ενα .

Βάζω απο περιέργεια στη ζυγαριά ενα απο τα παλια κλειδιά του οργάνου και βλεπω 96 γραμμάρια ???.  Αν ειναι δυνατο μετα να μπορει να εχει σωστο κεντρο βαρους το οργανο ..

 

Jeez.

 

Δηλαδή έχεις ένα μισόκιλο (περίπου) να κρέμεται στο ψηλότερο/χειρότερο σημείο του οργάνου..

 

Απορώ ώρες-ώρες ρε συναγωνιστές μπασίσται πώς μπορείτε και παίζετε όρθιοι με τις ώρες χωρίς λουρί με super κόλλα στιγμής/velcro στον ώμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeez.

 

Δηλαδή έχεις ένα μισόκιλο (περίπου) να κρέμεται στο ψηλότερο/χειρότερο σημείο του οργάνου..

 

Δεν είναι τα χειρότερα. Υπάρχουν και τα Lollipop της Fender (τα πιο όμορφα αλλά και πιστά για 66 ri) που είναι κοντά στα 102gr.

Τα δεύτερα πιο όμορφα είναι (για βιντατζ καταστάσεις πάντα) είναι τα reversed στα 87gr.

Έχω την εντύπωση ότι στο βάρος δεν προσμετράται το βάρος από ferrules και βιδες όπως κάνει ο Θοδωρής. Όμως μπρος στα κάλλη τι είναι ο ώμος.....  ;D

Τα καλό(κατασκευασμένο) κλειδί είναι καλό κλειδί και δεν θέλει πολύ φιλοσοφία. Τέρμα και δεν υπάρχει λόγος για κουβέντα επ' αυτού.

Το σουλούπι του είναι απλώς για τη δική μας μούρλα αφού κανείς άλλος δεν ασχολείται.

 

Απορώ ώρες-ώρες ρε συναγωνιστές μπασίσται

Γνωστοί και ως  Άντρες ........ 8)

 

Υπάρχουν πάντως μπάσα και μπάσα.

Υπάρχουν τα πίπουλα υπάρχουν και τα βαρίδια.

Το τι θα σου κάτσει, είναι προσωπική υπόθεση.

Προσωπικά, έχω ακούσει μουγκά αλλά και αηδόνια και στις δύο κατηγορίες.

Με προεξέχοντα πάντα παράγοντα τον μάστορα που θα μπορέσει να τα κάνει να κελαηδήσουν....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeez.

 

Δηλαδή έχεις ένα μισόκιλο (περίπου) να κρέμεται στο ψηλότερο/χειρότερο σημείο του οργάνου.. [/quote author=chris gti]

Δεν είναι τα χειρότερα. Υπάρχουν και τα Lollipop της Fender (τα πιο όμορφα αλλά και πιστά για 66 ri) που είναι κοντά στα 102.

Τα δεύτερα πιο όμορφα είναι (για βιντατζ καταστάσεις πάντα) 

 

 

Μάλιστα. Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή.

 

Μπρός στα κάλλη τι είναι ο πόνος φάση, είμαι μαζόχα/πονάει ο ώμος/νεφρί μου 24/7 αλλά φαίνομαι βίντατζ και γαμάω-μάο.

 

Σορρυ αλλά εγω προσωπικά είμαι ορκισμένος λάτρης του lightweight, από γυναίκες-αυτοκίνητα-μηχανές-είδη ρουχισμού (sic)-μουσικά όργανα, όπου βρεθώ και όπου σταθώ ξυρίζω γραμμάρια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή.

 

Μπρός στα κάλλη τι είναι ο πόνος φάση, είμαι μαζόχα/πονάει ο ώμος/νεφρί μου 24/7 αλλά φαίνομαι βίντατζ και γαμάω-μάο.

 

Σορρυ αλλά εγω προσωπικά είμαι ορκισμένος λάτρης του lightweight, από γυναίκες-αυτοκίνητα-μηχανές-είδη ρουχισμού (sic)-μουσικά όργανα, όπου βρεθώ και όπου σταθώ ξυρίζω γραμμάρια  ;D

Κοίτα, περί ορέξεως ...... αλλά αν εξαιρέσουμε ένα Ibanez Musician που πιτσιρικάς μέ έκανε και βόγγαγα μετά από κάθε πρόβα και κάτι κουτσουρα 70s που είπα αμάν, δύσκολα βρέθηκε μπάσο που να μου άρεσε ηχητικά, να γούσταρα να πάιζω σε πρόβα/live και να βλαστήμησα τη στιγμή που το φόρεσα.

 

Θέλεις γιατί κινούμαι, θέλεις γιατί γουστάρω, θέλεις γιατί δεν παίζω μεγάλα live, θέλεις γιατί η φαρδιά ζώνη μοιράζει βάρος, δεν ξέρω. Όχι σίγουρα γιατί είμαι σφίχτης. Μου αρέσει κιόλας να το νοιώθω λίγο τ'οργανο καθότι μου δημιουργεί ανάποδες το πολύ αφρόξυλο.

 

Από την άλλη, αν σαν κάτι φίλους έκοβα 5ωρο στο πάλκο οργώνοντας λαικούς δρόμους, δεν το συζητώ, the lighter the better κι αλλοίμονο αν έχεις βαρίδι.

 

Αλλά όπως και να το κάνεις, προσωπικά ομιλών, μου αρέσει και να το βλέπω και να χαίρομαι. Μουσικό όργανο παίζω στο φινάλε κι όχι black and decker.

 

Κι επαναλαμβάνω: Περι ορέξεως ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κι επαναλαμβάνω: Περι ορέξεως ....

 

  Συμφωνώ και γω σε αυτο .Ετσι και αλλιως πανω κατω ασχολούμαστε γιατι αγαπάμε όλο το πακέτο.Δε θα φαει ο ενας το μεροκάματο του αλλου ;D.

  ο καθένας εστιάζει εκει που του αρεσει και καλα κανει .Δε χρειάζεται κανένας συμβιβασμός .  8) 8) 8) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου