Προς το περιεχόμενο

Proco Rat ή Boss DS-1 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εξής απορία..Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει..Και σίγουρα δεν υπάρχει κάποια defacto απάντηση αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες..

 

Λοιπόν, εχω το ibanez tubeking σαν "βάση" για την παραμόρφωση μου και για έξτρα gain χρησιμοποιώ το boss sd-1..

Οι ήχοι που μου αρέσουν είναι βρετανικοί 80 's..  8)

Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και κάποιο άλλο πετάλι σαν "βάση" για την παραμόρφωση μου..Είμαι μεταξύ των Proco Rat και Boss DS-1..

 

Ποιά είναι η γνώμη σας μεταξύ αυτών των 2 πεταλιών?

 

Αν φυσικά εχετε και κάποια άλλη πρόταση ρίχτε την!

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν ειναι να παρεις τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ (αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα καινουργια τωρα δηλ.) παρε το BOSS ,αλλοιως αν βρεις RAT πριν το 2000,παρε RAT,τωρα αν θες ενα ΣΟΒΑΡΟ πεταλι που να τρωει και τα δυο για πρωϊνο παρε αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα φτηνο και εξαιρετικο πεταλι οπως και ολη αυτη η σειρα της DIGITECH. Τα εχει ολα και συμφερει... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρετανικοί 80s; Με τι ενισχυτή παίζεις αν επιτρέπεται;

 

Τα συγκεκριμένα πετάλια είναι από λίγο ως εντελώς μουσειακά στην εποχή μας αλλά συγκρατούμαι και δεν προτείνω κάτι αν δεν ακούσω και τον ενισχυτή...και αν γίνεται να λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι εννοείς "βρετανικοί 80s" γιατί τον όρο τον έχω ακούσει να χρησιμοποιείται από τον Johny Marr μέχρι τον Kerry King (λόγω βρετανικών ενισχυτών).

 

Η γνώμη πολύ μου χονδρικα για το stock DS-1 είναι ότι είναι ωραίο μόνο σε πολύ γκαζωμένους ενισχυτές χρησιμοποιώντας κυρίως το volume και λιγότερο το distortion. Το παλιό RAT (μέχρι τα 90s μετά είναι απαράδεκτο) παίζει καλά κυρίως σε καθαρούς ενισχυτές. Και μου θυμίζει περισσότερο Beck στα 70ς παρά Βρετανικούς ήχους 80s.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση sf!!

 

Οποτε δεν προτείνεις κάτι απο τα "Rat 2" ή "turbo Rat" αν καταλαβα καλα?

Και κάτι άλλο!!

Το Rat εντάσσεται σε βρετανικό ήχο?  ;D

(Διαισθητικά πιστεύω πως ναι)

 

kpeyos έχω ένα Marshall MA head με μια 4χ12 καμπίνα..

σε στύλ ήχου κιθάρας να σου πω ψάχνομαι σε φάση bon jovi, dio, whitesnake...

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bon jovi, dio, whitesnake...

 

Για τετοιους ηχους γιατι δεν δοκιμαζεις πρωτα το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου ?

 

Δεν νομιζω οτι καποιος απο τους κιθαριστες που αναφερεις χρησιμοποιουσε πεταλια στα 80s ,ολοι με tubr pre-amps (σε rack ή τα δευτερα καναλια των ενισχυτων τους) εβγαζαν αυτον τον ηχο.  

 

Παντως αν σκοπευεις να χρησιμοποιεις μονο το καθαρο καναλι του ενισχυτη σου το hardwire κανει θαυματα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον superfunk, το digitech που σου προτείνει είναι ένα ΠΟΛΥ καλό πετάλι.

 

μόνο μείον του θυμάμαι όταν το είχα, το ελαφρύ hum που τουλάχιστον στο δικό μου σεταπ έβγαζε ΜΟΝΟ οταν το συνδυαζα και με overdrive.

 

κατα τα άλλα πολύ καλό και ισορροπημένο ηχητικά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πρότεινα την αγορά ενός κινέζικου Rat σημερινού και - Καπάκι - μοντάρισμα στον Jam για να φτάσει σε ήχο το παλιό,αλλάζοντας το chip του!Πιστεύω πως με ένα 100άρι θα έχεις ένα distortion που για "βρετανικούς" ήχους δε θα χρειαστεί να αλλάξεις και ποτέ... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση sf!!

 

Οποτε δεν προτείνεις κάτι απο τα "Rat 2" ή "turbo Rat" αν καταλαβα καλα?

Και κάτι άλλο!!

Το Rat εντάσσεται σε βρετανικό ήχο?  ;D

(Διαισθητικά πιστεύω πως ναι)

 

kpeyos έχω ένα Marshall MA head με μια 4χ12 καμπίνα..

σε στύλ ήχου κιθάρας να σου πω ψάχνομαι σε φάση bon jovi, dio, whitesnake...

 

για τα στυλ που ποσταρεις δεν νομιζω να σε καλυψει το rat,

το turbo rat ακομα παραγεται αμερικη και ειναι επισης αξιολογοτατο σε σχεση με το απλο rat

το οποιο καπου διαβασα οτι ειναι κινεζικο πλεον..(διορθωστε με αν κανω λαθος)

επειδη το turbo rat ειναι το βασικο μου πεταλι με τα παιδια που παιζω μουσικη αν θες ακου πως παιζει απο τα clips, gibson sg ri61 --> turbo-rat-->fender hotrod amp

 

υ.γ

αν τελικα θες πολυ τον ηχο του rat του παλιου και με το original chip παρε απο τον jam

το rattler και εισαι πολυ παραπανω απο super! :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186808.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου