Προς το περιεχόμενο

2 fixed tempo σε cubase ..Γινεται?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα κομμάτι το οποίο μετέφερα (όπως και άλλα) στο cubase σε tracks από προηγούμενες δουλειές που τις είχα ξεκινήσει στο Boss BRA600. το οποίο είναι ένα recorder που υποκαθιστά με δικό του interface βασικά έως αρκετά πολύπλοκα πράγματα που κάνει ένα daw.

Με τα περισσότερα μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα καθώς όλα είχαν fix tempo πχ 100, 120 κλπ άσχετα αν σε κάποια μέρη από 4/4 πήγαιναν σε 7/8, 5/4 κλπ κλπ.

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι επειδή ήταν και από τα πρώτα που είχα δοκιμάσει και είχε και arrangements για τα τύμπανα το είχα φτιάξει σε fix tempo 74 και το πρώτο μέρος σε 3/4

Μετά από κάποιες αλλαγές, γέφυρες κλπ περνάει στο δεύτερο μέρος όπου άλλαζε σε 120 και 4/4 μέχρι το τέλος.

 

Αυτό στο cubase τώρα έρχεται μια χαρά μέχρι τη μέση, αλλά μετά την αλλαγή τα μέτρα πλεον δεν συμβαδίζουν. Και ενώ ακούγεται εντάξει, και μπορώ να προσθέσω όργανα κλπ σε πραγματικό χρόνο, δεν μπορώ να πειράξω με τίποτα τα αρχικά τύμπανα που είχα φέρει από το boss γιατί το μέτρημα του cuabse μένει στο 74 ενώ αυτά ήταν στο 120. Δηλαδή δεν μπορώ να φτιάξω με το drum editor άλλο pattern στα τύμπανα.

 

Το ερώτημα είναι, αν είναι δυνατόν να γίνει ένα split στο κομμάτι, έτσι ώστε μεχρι τη μέση να έχω fix 74 και μετά 120.

Δυστυχώς δεν είναι καν πολλαπλάσια ώστε να ταιριάξει με άλλο time signature.

Δηλαδή το 74 διαιρείται σε 37 οπότε δεν έχει καμιά σχέση με το 120.

 

Στο κομμάτι είχα ήδη γράψει αρκετά πράγματα πριν κάποια χρόνια και ούτε ξαναπαίζονται ή αν ξαναπαιχτούν θα βγούν αλλιώς και δεν το θέλω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει σε εποχές cubase 3, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει ακόμα. Tempo track λέγεται αυτό που ψάχνεις, ψάξε στο μάνιουαλ ή στο ιντερνετ με ποιο συνδυασμό πλήκτρων εμφανίζεται στην έκδοσή σου, δεν θυμάμαι καθόλου ποιος ήταν.

 

Μπορείς να σχεδιάζεις με το μολύβι το tempo και time signature που θέλεις, σαν να ήταν velocity πχ... Μέχρι και ομαλή μετάβαση από ένα tempo σε ένα άλλο μπορείς να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι νομίζω, αλλά πιό παλιά είχα δοκιμάσει και δεν το πετύχαινα.

Δυστυχώς το κομμάτι έχει πολλές αλλαγές και είναι ζόρι.

Τώρα το ξαναδοκιμάζω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως το βγάζει με το κλασικό δεξι κλικ, στον χώρο των tracks. (εκεί που έχει τα "add audio track", "add midi track" κτλ..) συνήθως είναι στο τελευταίο μέρος που κοιτάς... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά βγαίνουν ΟΚ

Απλά η διαδικασία δεν έβγαζε αυτό που ήθελα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Α, οκ. Δεν μπορω να φανταστω τι παει στραβα, αλλα σιγουρεψου τουλαχιστον, οτι στο pool (ctrl-p) εχεις βαλει τα αρχεια σου σε musical mode, και οτι εχεις ρυθμισει σωστα για καθε αρχειο, τα BPM του περιεχομενου του.

Απο εκει και περα, πρεπει να τα τακτοποιησει ολα το cubase αναλογα με το tempo track που θα φτιαξεις. Και προσεξε φυσικα, να μην υπαρχουν κενα στην αρχη των αρχειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτησε control+T και ου βγάζει το tempo track. Δεν ειναι δύσκολο να το ρυθμίσεις.

 

Με το μολύβι μπορεις να περάσεις κατευθείαν στην γραμμή τα διαφορετικά τέμπο, ή με γραμμή, με καμπύλη κτλ

 

Απλα φρόντισε στο transport bar να ειναι τικαρισμενο το "tempo" και να σου διαβάζει απο το tempo track.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω κατάλαβα τι έγινε....

το δεύτερο μέρος είναι στα 98 και όχι στα 120 που έλεγα.

Δεν το θυμόμουν, γι αυτό πάντα το δεύτερο μέρος δεν μπορούσε να συμβαδίσει με τα τύμπανα.

Τώρα θα το ξαναδοκιμάσω να δω τι θα βγεί.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου