Προς το περιεχόμενο

God is a DJ Sound


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω τον...επικό-φανταστικό-δεν εχω λόγια ήχο  ;D που ακούγεται στο ''God is a Dj'' Των Faithless.Το original όμως track...Είναι ο ήχος που ακούγεται (πιο καθαρά) στο 4:04 του βίντεο.Στα live η θεά Sister παίζει τη μελωδία στο Roland Jp 8000 αλλά δεν είναι ο ήχος που ακούγεται στο στουντιακο κομμάτι και δεν με συγκινεί....Πριν αρχίσω τα πειράματα να τον φτιάξω μόνος μου και η αλήθεια είναι πως δεν θέλω καθόλου γιατί είναι 100% σίγουρο πως δεν θα βγεί ίδιος,θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζει κάποιος απο ποιο synth προέρχεται..Hard ή Soft? Επίσης είναι custom sound ή εργοστασιακός? Και αν φυσικά υπάρχει κάποιος ολόϊδιος σε κάποιο vst synth ή και hard synth.Οποιαδήποτε info καλόδεχτη!Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ generic ηχος late 90s.

Reverb σιγουρα κοιτας σε γνωστους υποπτους οπως pcm70-80,quadraverb,yamaha spx,boss se50/70.

Οσον αφορα το synth τοτε ητανε της "μοδας" πολυ τα romplers αλλα και τα πιο advanced samplers, οποτε το jp μπορει να ητανε απλα controller αλλα ο ηχος ειναι πιστευω πολυ γενικος πλην χαρακτηριστικος οποτε θα μπορουσε να προερχεται απο οποιοδηποτε συνθ/sampler.

Θα ξεκιναγα με ενα sine η triangle wave δεν εχει σημασια το synth αλλιως με ενα sampled chord με συντομο decay παιξε με amp envelope ειδικα attack/release.Γενικα μου ακουγεται οτι παιζει κατι σε chord memory εκει περα αλλα μπορει να ειναι 3 οscillators διαφορετικα κουρδισμενα.

Δωσε και λιγο lfo σε οsc freq/filter freq να του δωσεις λιγο κινηση και λογικα εισαι κοντα.

Πιο πολυ θα εδινα σημασια στο reverb που εχει χρησιμοποιηθει.Τα vst τοτε ητανε λιγο πολυ πρωτογονα οποτε πολλοι ηχοι που ακουμε εκτος απο την μιξη ειναι και συνδεδεμενοι με συγκεκριμενα μηχανηματα αλλα τον συγκεκριμενο θεωρω ηχο μπορεις να το φτιαξεις και με τα σημερινα εργαλεια  ευκολα.

Αν παντως θες ακριβως τον ιδιο ηχο διακαώς βρες ενα flac/wav του κομματιου σαμπλαρε το and call it a day ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν παντως θες ακριβως τον ιδιο ηχο διακαώς βρες ενα flac/wav του κομματιου σαμπλαρε το and call it a day ;)

 

Διακώς διακαώς! Ακριβώς τον ίδιο!  ;D

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Κρατάω αυτά που μου γράφεις και αν δεν βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος(π.χ κάποιο vst που να έχει αυτό τον ήχο ή οποιαδήποτε άλλη info) θα προχωρήσω σε sound edit και ο... ''God βοηθός''  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ελεγα να δοκιμασεις το εξης δωρεαν vst.

 

superwave-p8.png

 

θα δεις οτι εχει αρκετους ηχους κοντα σε αυτο που ψαχνεις και με λιγες αλλαγες θα καταφερεις αυτο που θες..

και γενικα τα πρεσετς θα σου αρεσουν πιστευω...

 

http://www.superwavesynths.co.uk/product_p8.htm

 

προσθετα με τις συμβουλες του belzrebuth θα προτεινα να βαλεις και ελαχιστο noise mαζι με τα oscillators

 

(στο συγκεκριμενο vst απλα βαλε ενα δευτερο καναλι ιδιες νοτες αλλα το patch να ειναι noise και πιο χαμηλα ισα ισα να ακουγεται ωστε να μην σκεπαζει και το κυριως....πιατο...)

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου