Προς το περιεχόμενο

Οι κατηγορίες πληκτροφόρων, οδηγός για αρχάριους.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιώργο trollaρω, δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει ενδιαφέρον για εκκλησιαστικά όργανα στην Ελλάδα, αν θέλεις όμως ευχαρίστως μπορείς να κάνεις ένα topic εγκυκλοπαιδικά να υπάρχει.

 

το μόνο ενδιαφέρον θα είναι τo arranger Korg pa2756 θα είναι συμβατό με pa80 και αν το επόμενο Korg Saturn, Diomides, Neptune η ότι άλλο βγάλουν θα διαβάζει λαικούς ήχους από Triton δυστυχώς αυτό ζητάει η ελληνική αγορά αυτή τη στιγμή.

 

και τα εγκυκλοπαιδικά του waterfall περί fm καλά είναι αλλά δυστυχώς οι πιτσιρικάδες που ξεκινούν τώρα και παίζουν έξω ποσός τους ενδιαφέρει, (εφόσον μιλάμε για αρχάριους=πιτσιρικάδες) σε λίγο θα έχουμε φουρνιά του 1999 (ημνια κυκλοφορίας Triton) τι να τους πεις για την  fm του 1984 και το physical modelling του 94....

 

Συμφωνώ και στα τρία που γράφεις. Δεν υπήρχε παράδοση του εκκλησιαστικού οργάνου στην Ελλάδα από την εποχή του Βυζαντίου (όχι βέβαια με την σημερινή του μορφή) και ύστερα, οπότε είναι λογικό αυτή τη στιγμή να μην υπάρχει γενικά ενδιαφέρον για αυτά στην Ελλάδα (εύχομαι βέβαια να αλλάξει αυτό μαζί με πολλά άλλα πράγματα). Γέλασα ειδικά με τα μελλοντικά ονόματα Diomides και Neptune, δεν αποκλείεται να τα δούμε και αυτά αργότερα μπροστά μας! Όσο για την FM synthesis, είμαι σίγουρος ότι όποιος έχει μεράκι να ψαχτεί για κάτι παραπάνω από rompler, είμαι σίγουρος ότι θα την βρει μπροστά του, έγινε και ξανά της μόδας τώρα τελευταία με τα reface...

 

...να υποθέσω ότι είσαι κι εσύ ένας των εκκλησιαστικών οργάνων;Παίζεις κάπου εκκλησιαστικό όργανο; Πτυχίο εγώ έδωσα στην Αγγλικανική Εκκλησία.

Χαίρομαι που βλέπω και άλλους που έχουν να κάνουν ταυτόχρονα και με το εκκλησιαστικό όργανο και με τα synthesizers. Πόσο μάλλον όταν αυτοί είναι και Έλληνες! Εγώ τον τελευταίο καιρό εργάζομαι ως οργανίστας στην Στουτκάρδη.

 

 

Και τώρα με όρεξη πειράγματος, ριψοκινδυνεύοντας να βγω τελείως off topic, θα ήθελα να αναφέρω και το Hartmann Neuron που βασίζει την λειτουργία παραγωγής ήχου του σε τύπο sound modelling αλλά με βάση την τεχνολογία νευρωνικού δικτύου αν κατάλαβα καλά... Φυσικά η εταιρία έκλεισε και το εν λόγω synth είναι πλέον πολύ σπάνιο, αλλά θα ήταν ωραίο και ενδιαφέρον να βλέπαμε κάτι τέτοιο στο μέλλον και όχι τις φτηνές λιλιπούτειες κλωνοποιήσεις που έχουν γίνει μόδα τον τελευταίο καιρό...

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Και τώρα με όρεξη πειράγματος, ριψοκινδυνεύοντας να βγω τελείως off topic, θα ήθελα να αναφέρω και το Hartmann Neuron που βασίζει την λειτουργία παραγωγής ήχου του σε τύπο sound modelling αλλά με βάση την τεχνολογία νευρωνικού δικτύου αν κατάλαβα καλά... Φυσικά η εταιρία έκλεισε και το εν λόγω synth είναι πλέον πολύ σπάνιο, αλλά θα ήταν ωραίο και ενδιαφέρον να βλέπαμε κάτι τέτοιο στο μέλλον και όχι τις φτηνές λιλιπούτειες κλωνοποιήσεις που έχουν γίνει μόδα τον τελευταίο καιρό...

 

 

υπαρχει και αυτο απο Hartmann βεβαια που ειναι λιγοτερο ακριβο και σπανιο (ειδικα αφου εισαι Γερμανια)

hartmann1.l.jpg

 

λιγοτερο .. παλαβο αλλα παλι παραξενο/ξεχωριστο ειναι και το Ensoniq Fizmo

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και αυτο απο Hartmann βεβαια που ειναι λιγοτερο ακριβο και σπανιο (ειδικα αφου εισαι Γερμανια)

hartmann1.l.jpg

 

λιγοτερο .. παλαβο αλλα παλι παραξενο/ξεχωριστο ειναι και το Ensoniq Fizmo

 

 

 

 

 

 

ιδανικό για αρχάριο λολ

 

θα διαβασει ενας αρχαριος τα ποστ, μετα θα παει σε ενα μαγαζι μουσικων οργανων και θα πει:

 

  - Γεια σας, θελω να παρω πλήκτρα, ειμαι αρχαριος ομως, διαβασα καποια πραγματα σε ενα φορουμ και θελω να μου πειτε κι εσεις την αποψη σας για το τι να προτιμησω.

  - Βεβαίως, μπορουμε να δουμε αρμόνια, συνθεσάϊζερ, πειτε μου τι ακριβως εχετε στο μυαλο σας να βοηθησω.

  - Θα σας πω, να μου πειτε και για αυτα που εχουν νευρωνικά δικτυα.

  - Ε?

 

χαχχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πιασει τον μαγαζατορα ενας πονοκεφαλος... τα νευρα του... και θα πει... δεν ξερω εγω απο αυτα...

εδω μονο ΚΟΡΚ πουλαμε.

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πιασει τον μαγαζατορα ενας πονοκεφαλος... τα νευρα του... και θα πει... δεν ξερω εγω απο αυτα...

εδω μονο ΚΟΡΚ πουλαμε.

 

και σε δυο τρια χρονια δεν φερνουμε ανταλλακτικα, οπότε πρόσεχε το λιγο μη χαλάσει.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομουν σε Kawai K3 / Microwave I

Τα οποια ειναι και τα δυο Digital Wavetable synths. H "Analog Hybrid" κατηγορια που τα εντασσεις απλα δεν υπαρχει. Ολα τα Wavetables synths ειναι ψηφιακα, το αν μερικα απο αυτα εχουν αναλογικα φιλτρα και περιβαλλουσες δεν τα κανει..."Analog Hybrid". Ασε το "Analog" απ'εξω, μονο "Hybrid" ειναι.

 

αλλα πες μου τι ειναι το DSI Evolver.
Hybrid. tomato2.gif Μισο ψηφιακο/μισο αναλογικο. Και ειναι μισο-μισο μονο και μονο γιατι εχει στην ουσια δυο sound engines, μια αναλογικη και μια ψηφιακη (Wavetable).

 

Για να τελειωνουμε, δεν υπαρχει Analog Hybrid κατηγορια, οπως δεν υπαρχει και Digital Hybrid. Σκετο Hybrid. Και αν θελουμε να ακριβολογουμε, εντελως Hybrid ειναι ενα DSI Evolver και οχι οποιοδηποτε ψηφιακο synth που τυγχανει να εχει αναλογικα/ες φιλτρα/περιβαλλουσες. Η πηγη του ηχου (Oscillator) του καθε synth καθοριζει αν αυτο ειναι αναλογικο ή ψηφιακο.

 

Και τώρα με όρεξη πειράγματος, ριψοκινδυνεύοντας να βγω τελείως off topic, θα ήθελα να αναφέρω και το Hartmann Neuron που βασίζει την λειτουργία παραγωγής ήχου του σε τύπο sound modelling αλλά με βάση την τεχνολογία νευρωνικού δικτύου αν κατάλαβα καλά...

Το σκεφτηκα να το αναφερω, αλλα δεν κολλαει στο "πλεον κλασσικες ψηφιακες κατηγοριες synth" για τις οποιες εγραψα. Πολλα synths ειναι μια κατηγορια απο μονα τους, αλλα ειναι επισης και...μονα τους. :P Δεν υπαρχουν αλλα στην κατηγορια τους οποτε ας τα αφησουμε απ'εξω.

 

Οσο για την Kurzweil (και την VAST της) νομιζω οτι μπορουμε να την ενταξουμε στα Romplers, γιατι στη ουσια αυτο ειναι. Ο τροπος που διαμορφωνει τα samples της και τον ηχο της γενικοτερα δεν εχει να κανει με καποια νεα κατηγορια synth. VAST, AWM (Yamaha), EDS (Korg) κλπ δεν ειναι synth κατηγοριες.

 

Ξέρεις εσύ κανέναν να θέλει να μάθει πλήκτρα που να μην ξέρει τι είναι το synth και στην πρώτη παράγραφο να διαβάζει για τον αλγόριθμο 11 της Yamaha? :P

Γι αυτο εγραψα μονο για τον Alg 11. Αφησα εξω τους υπολοιπους 31, λιγο το'χεις? :P

Για να βρει ενας αρχαριος αυτα που γραφω εγω για την FM "στριμωγμενα" μεσα σε 5-10 γραμμες, θα χρειαστει να διαβασει παρα πολλες σελιδες σχετικες με τα DX synths. Καλο ειναι λοιπον να παρει μια βασικη ιδεα του τι ειναι η FM μεσα σε λιγες γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Analogue and digital hybrid λεει το sos παντως... για DSI Evolver

 

chaplin.gif

 

http://www.soundonsound.com/sos/feb03/articles/davesmithevolver.asp

 

 

τωρα τι λες εσυ...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την Kurzweil (και την VAST της) νομιζω οτι μπορουμε να την ενταξουμε στα Romplers, γιατι στη ουσια αυτο ειναι. Ο τροπος που διαμορφωνει τα samples της και τον ηχο της γενικοτερα δεν εχει να κανει με καποια νεα κατηγορια synth. VAST, AWM (Yamaha), EDS (Korg) κλπ δεν ειναι synth κατηγοριες.

 

Ευτυχώς που νομίζεις.

H αρχιτεκτονική της δεν στηρίζεται στα samples.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δικιο εχεις. Στηριζεται στα VCO της...

Στηρίζεται σε signal path. Αλλά ας μην πάμε παρακάτω.

Δεν θέλω να εμπλακώ άλλο σε κατηγορίες και οδηγούς.

 

Χάνεται η ιδιότητα από την ουσία και η ουσία από την ιδιότητα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου