Προς το περιεχόμενο

Tone/volume pot bypassed?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρά σας. Κατά τύχη ανακάλυψα ότι ορισμένοι μπασίστες μεταξύ των οποίων κι ένας εκ των αγαπημένων μου, επιλέγουν να απενεργοποιήσουν το tone pot του μπάσου τους κι έτσι ο ήχος να διοχετεύεται χωρίς την παρεμβολή του στο jack. Επίσης κάποιοι άλλοι λέγανε για απενεργοποίηση των αντίστοιχων pot έντασης του κάθε μαγνήτη, δηλαδή μια κατάσταση κατά την οποία το μπάσο θα στέλνει το σήμα όπως το παίρνουν οι μαγνήτες και χωρίς παρεμβολές τρίτων μερών.

 

Κάποιες ενστάσεις ότι αν δεν το θέλεις άσ'το ανοιχτό συνεχώς απαντήθηκαν με το επιχείρημα ότι ακόμη κι αν είναι ανοιχτό, το ίδιο το pot παρεμβαίνει στον ήχο. Βγάζοντάς το εκτός λειτουργίας (λένε ότι) παράγεται ένας ήχος πιο δυνατός, διαυγής και οι νότες έχουν αυτό που λέμε πολύ μεγαλύτερη "ταυτότητα".

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς να μας πει τις εμπειρίες του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε 2 no load pots και θα εχεις και τους δυο ηχους.

Κανε google για να καταλαβεις τι ακριβως κανουν.

 

 

 

Κάποιες ενστάσεις ότι αν δεν το θέλεις άσ'το ανοιχτό συνεχώς απαντήθηκαν με το επιχείρημα ότι ακόμη κι αν είναι ανοιχτό, το ίδιο το pot παρεμβαίνει στον ήχο.

 

ΦΥΣΙΚΑ και επηρεαζει τον ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....χωρίς παρεμβολές τρίτων μερών.

Αν εξαιρέσεις το volume pot  ;)

 

Κάποιες ενστάσεις ότι αν δεν το θέλεις άσ'το ανοιχτό συνεχώς απαντήθηκαν με το επιχείρημα ότι ακόμη κι αν είναι ανοιχτό, το ίδιο το pot παρεμβαίνει στον ήχο.

Ναι, όπως και το εσωτερικό και εξωτερικό καλώδιο, η κόλληση, το jack, για να μην μπούμε στην αλυσίδα ενίσχυσης και αναπαραγωγής....

 

Βγάζοντάς το εκτός λειτουργίας (λένε ότι) παράγεται ένας ήχος πιο δυνατός, διαυγής και οι νότες έχουν αυτό που λέμε πολύ μεγαλύτερη "ταυτότητα".

Πολύ ψιλά πράματα αν υπάρχει η προϋπόθεση ότι και το πριν και το μετά έχουν γίνει σωστά και με ποιότητα

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς να μας πει τις εμπειρίες του;

Ναι. Δεν με ενδιαφέρει γιατί παίζω πολύ με το tone.

Οι ασκήσεις highend "αγνού / καθάριου" πρωτογενούς σήματος στα μπάσα, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.

Τουναντίον,μεταξύ των δύο, προτιμώ μια καλή προενίσχυση για να "φέρνω" χωρίς πηγαινέλα τον ήχο μου παρά ένα pot και that's it.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω γιατί δεν ξέρω τι είναι.

Μιας και σε βρήκα όμως και φαίνεται ότι το ξέρεις το θέμα, γνωρίζεις αν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά όταν τίθεται εκτός; Ποια η γνώμη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω γιατί δεν ξέρω τι είναι.

Μιας και σε βρήκα όμως και φαίνεται ότι το ξέρεις το θέμα, γνωρίζεις αν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά όταν τίθεται εκτός; Ποια η γνώμη σου;

 

ΥΠΑΡΧΕΙ  διαφορα στον ηχο  ( περισσοτερα ΠΡΙΜΑ).

 

μιλαω για ΚΙΘΑΡΕΣ,τωρα για μπασο...πιασ'το αΒγο και κουρευτο,ετσι κι αλλοιως τι να τα κανεις τα...πριμα στο....μπασο.... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ αμφότερους.

Θα το δοκιμάσω και θα πω τι άκουσαν τα αφτιά μου.

 

Tο έχουν από το εργοστάσιο το bypass οι gibson lp premium. Ειναι σε φάση push pull.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου