Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Custom - επιλογη μαγνητων


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους και ευχομαι καλες γιορτες να εχουμε.... υγεια πανω απ'ολα και μετα λεφτα για να αγοραζουμε πολλες κιθαρες.... ;D ;D ;D

 

Εχω μια custom του 2006 και βαρεθηκα τους μαμα μαγνητες. Οσες gibson ειχα και εχω, ειναι με rosewood ταστιερα οποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με πολλα πριμα. Δεδομενο οτι ο εβενος ομως ειναι πιο trebly φοβαμαι να παω στις λυσεις που εχω δοκιμασει (και χρησιμοποιω ακομα) με jb-jazz η jb-59.

 

Η μουσικη που παιζω απαιτει αρκετα μπασα και "γεματα" palm muting, κυριως stoner οχι μονο μοντερνο πχ down, fu manchu, coc, karma to burn κτλ. αλλα θα παιξουμε και sabbath, zeps, leaf hound κτλ.

 

Θα ηθελα μερικες προτασεις κυριως απο συμφορουμιτες που εχουν δοκιμασει μαγνητες πανω σε custom και να μου πουν εντυπωσεις. Προφανως σημασια εχει το αυτη και περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα, αλλα θα ηθελα να εχω εναν μπουσουλα και να μην βασιστω στο youtube για ευνοιτους λογους.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!! :) :)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα! Αν γράψεις το ανώτατο χρηματικό όριο που έχεις κατά νού, θα βοηθήσει περισσότερο νομίζω.. Θέλεις προτάσεις για συγκεκριμένους μαγνήτες φαντάζομαι, όχι εταιρείες ώστε να ψάξεις μετά μόνος σου, σωστά;

 

Όσο γι'αυτό, καταλαβαίνεις ότι έχεις την τιμή να ξεκινήσεις τον εορταστικό 30+ σελίδων τόμο 2015 φαντάζομαι ε; ;D ;D ;D

Οσες gibson ειχα και εχω, ειναι με rosewood ταστιερα οποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με πολλα πριμα. Δεδομενο οτι ο εβενος ομως ειναι πιο trebly φοβαμαι να παω στις λυσεις που εχω δοκιμασει (και χρησιμοποιω ακομα) με jb-jazz η jb-59.

Ευχαριστω εκ των προτερων!! :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενο οτι ο εβενος ομως ειναι πιο trebly

 

Δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο ,ηλεκτρικη κιθαρα ειναι οχι ακουστικη....

 

Οι stock μαγνητες της κιθαρας σου (490Ρ & 498Τ) ειναι ηδη  πριμοι και "αγριοι" ετσι κι αλλοιως.

 

Προσωπικα πιστευω οτι οι κλασσικοι low output PAF style διπλοι ταιριαζουν περισσοτερο σε ολες τις LP και τις κανουν πολυ πιο ευελικτες κιθαρες (ασε που μπορεις να εχεις και καθαρο ηχο της προκοπης ειδικα αν βαλεις ενα push pull που να επιτρεπει την series/parallel αλλαγη για καθε μαγνητη) .

 

Εξαιρετικες λυσεις ειναι οι Seymour Duncan Antiguity & Seth Lovers καθως και οι DIMARZIO PAF 36th Anniversary.

 

με jb-jazz η jb-59.

 

και αυτη ειναι μια χαρα λυση.

 

Γενικα ψαξε στο site της SD εχει παρα πολλες πληροφοριες και ηχητικα παραδειγματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα  τους Bare Knuckle The Mule που ειναι φανταστικοι αλλα ακριβοι.Ενα αλλο set παρα πολυ καλο ειναι οι DIMARZIO PAF 36th Anniversary που προτεινει και ο Superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα απέκτησα την Goldtop VOS 57. στην θέση bridge είχε τον SD Custom Custom.

τον άλλαξα με SD Pearly Gates. νομίζω πως η πρώτη περίπτωση θα είχε ενδιαφέρων για σένα.

είναι η πρώτη μου LP και η εμπειρία λίγη. ελπίζω να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι Αθήνα θα σου πρότεινα να πας στον Παπαδαντωνακη  (Gas Handmade Pickups) να σου χώσει πανω δικους του και να διαλεξεις τι σου ταιριάζει.....κάνε ένα κόπο, και μόνο η κουβέντα μαζί του θα σε βγάλει κάπου.. www.gaspickups.gr

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

Σε οτι αφορα την τιμη δεν εχω κατι δεδομενο στο μυαλο μου αλλα προφανως δεν ειναι εποχες για ηρωισμους (πχ. throbak). Φανταζομαι ενα σετακι μεχρι 200 ευρω θα ειναι οκ αλλα αν εχετε μια προταση που δεν ειναι τραγικα παραπανω, ευχαριστως να την δοκιμασω.

 

Το να ψαξω σε διαφορες εταιριες, να δω specs και να τους ακουσω στο youtube ειναι το πιο ευκολο. Αλλα οπως εγραψα και στο αρχικο ποστ, με ενδιαφερει πιο πολυ η αποψη και η γνωμη απο συμφορουμιτες που εχουν εικονα του συνδυασμου lp, εβενος και μαγνητες.

 

Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο περιεργος συνδυασμος και να το εχω κανει τεραστιο θεμα στο μυαλο μου και τελικα απλα να το δω οπως και τις αλλες lp (με rosewood δλδ) αλλα με εχει με κουρασει το ποσο πριμος ειναι ειδικα ο 498 και δεν θελω να βρεθω παλι στον ιδιο παρονομαστη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ΣΙΓΟΥΡΑ τελικα να μην ΔΕΝ ειναι και τοσο περιεργος συνδυασμος και  το εχω κανει τεραστιο θεμα στο μυαλο μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

 

κορεκτεντ  ;D

 

αν σου αρεσουν οι JΑZZ/JB βαλτους αφοβα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ΣΙΓΟΥΡΑ τελικα να μην ΔΕΝ ειναι και τοσο περιεργος συνδυασμος και  το εχω κανει τεραστιο θεμα στο μυαλο μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

 

κορεκτεντ  ;D

 

 

χαχαχαχαχα!!!!

απλα και ξεκαθαρα!!!!

Οπως γινεται συνηθως, μπαινεις στο νετ για να παρεις μερικες πληροφοριες και στο τελος με τοσο overload μπορει να καταληξεις να παρεις χορδες για πιανο....τοσο καψιμο!!!!

 

Παντως σκεφτομαι ετσι για αλλαγη να παω σε custom/59 σε αυτη την κιθαρα και μπορω να κανω τραμπα καποια στιγμη με τους jazz/jb που εχω στην αλλη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να εχεις διαφορετικους μαγνητες σε ιδιες κιθαρες για να εχεις και διαφορετικο ηχο,παντως αν εχεις τα φραγκα οι Seth Lover ειναι ταμαμ.

 

Βεβαια υπαρχουν πλεον και ΕΛΛΗΝΕΣ κατασκευαστες που κανουν εξαιρετικη δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου