Προς το περιεχόμενο

Κόλληση nut σε Ηλ. Κιθάρα


nickkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε μοντς αν κλειδωσουμε κ 3ο θεμα σε μια μερα, ειναι καποιου ειδους ρεκορ???

 

 

 

(παιδες δε πατε καλα,για θυμηθειτε λιγο τα παιδικα χρονια κ κλειστειτε για καμια ωρα τουαλετα)!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έξυσα λίγο με λίμα την επιφάνεια ώστε να είναι πιο ομαλή από την κόλλα που είχε απομείνει, και έριξα δύο σταγόνες uhu (απλή) όπως μου είπατε. Την άφησα να στεγνώσει και όλα τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δηλαδή ΕΛΕΟΣ με τις superglue, εχούν χάσει φίλοι μου ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ από αυτόν τον όλεθρο στο nut, ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μαζί με συχνοτικές ομάδες έχασα και ένα φιλετάκι rosewood σε μια παλιά μου κιθάρα όταν έφυγε ένα νατ κολλημένο με super glue.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε παιδιά δηλαδή ΕΛΕΟΣ με τις superglue, εχούν χάσει φίλοι μου ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ από αυτόν τον όλεθρο στο nut, ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.

 

Θες να πεις ότι άλλαξε η ηχητική συμπεριφορά της; Όχι λίγη-πολλή προσοχή θέλει η superglue.

 

Νομίζω ανέλυσα πριν ότι όλες οι κόλλες+καθόλου κόλλα είναι θεμιτοί τρόποι στερέωσης ενός nut. To τι εφαρμογή και ευκολία βρίσκει ο καθένας είναι απόλυτα αποδεκτό. Αρκεί, όπως όλοι είπαν, να μην το παρακάνουμε. Δεν φταίει λοιπόν το είδος της κόλλας, αλλά ο τρόπος εφαρμογής της.  ;)

 

Εγώ μαζί με συχνοτικές ομάδες έχασα και ένα φιλετάκι rosewood σε μια παλιά μου κιθάρα όταν έφυγε ένα νατ κολλημένο με super glue.

 

Έχω χάσει κι εγώ χρόνο και υπομονή δουλεύοντας σε τέτοιες κολλήσεις...και πάλι, δεν φταίει η κόλλα. :)

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι άλλαξε η ηχητική συμπεριφορά της;

 

Πλάκα κάνει... Στο πλαίσιο "κσύλων" και έτσι...

 

Έχω χάσει κι εγώ χρόνο και υπομονή δουλεύοντας σε τέτοιες κολλήσεις...και πάλι, δεν φταίει η κόλλα. :)

 

Βρε το ξέρω ότι δεν φταίει η κόλλα.

Αλλά στα χέρια ενός μάστορα.

Στα χέρια ενός ανειδίκευτου όπως ο OP όλα φταίνε ;)

 

Ο φίλος ήθελε να το κάνει μόνος του - και το έκανε και μπράβο του.

Όπως το έκανα κι εγώ πριν από πολλά χρόνια. Κι εμένα μου είχαν πει "λίγο, με προσοχή". Εγώ όμως όταν κολλούσα ήθελα "γερή δουλειά, να μην έχουμε προβλήματα".

Και έφυγε κομμάτι μετά. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πλάκα κάνει... Στο πλαίσιο "κσύλων" και έτσι...

 

Τhank god, αν και πάντα με ενδιαφέρουν απόψεις που μπορεί να μου διαφεύγουν.

 

 

Ναι αυτό το "λούσιμο" με κόλλα μου θυμίζει τα πρώτα ανασφαλή μου βήματα στον κόσμο της κόλλας.

 

Και για να το ελαφρύνουμε λίγο, τελικά πόσοι luthiers χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;

 

-Ένας, αλλά θα σου πει ότι θα είναι έτοιμη σε τρεις μήνες...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στον καβαλλάρη θέλει πολλή κόλλα όμως. Αν βάλεις πολύ, αλλοιώνει τον ήχο, sure thing.

 

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/12376441_926283194126824_3529371064672931150_n.jpg?oh=b41cf71f4f0dea5e207e3c43b58cf477&oe=570E35CB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στον καβαλλάρη θέλει πολλή κόλλα όμως. Αν βάλεις πολύ, αλλοιώνει τον ήχο, sure thing.

 

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/12376441_926283194126824_3529371064672931150_n.jpg?oh=b41cf71f4f0dea5e207e3c43b58cf477&oe=570E35CB

 

Χμμ, καλα που εβαλε και την σταυροβιδα πισω για το intonation!!!! ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, καλα που εβαλε και την σταυροβιδα πισω για το intonation!!!! ;D

 

Αν η βίδα είναι είναι νίκελ, δεν πειράζει. Επίσης σοβαρό ρόλο παίζει το αν είναι δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη, με πλακουτσωτή μύτη ή ξυλόβιδα. Και τέλος, αν έχει λασκάρει ή όχι.  ;D

 

Σημαντικό πάντως είναι να παραμείνει το nut στη θέση του, βράχος! Τι θα γίνει ολούθε θα το δείξει η νεκροψία. Και θα το βρει μπροστά του ο luthier που θα του την πας και θα περιμένεις να στη φτιάξει "σαν καινούρια" μετά απ' αυτό και να σου χρεώσει και μόνο 50 ευρώ. Δείτε και κλάψτε:

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/12346542_926283440793466_4870484742394220394_n.jpg?oh=1b87ecc133a4ec2ba5d47d046251ec3e&oe=57051164

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου