Προς το περιεχόμενο

Περι μπαντών το... μοχαμπέτι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν είναι να κάνεις κάποια live ποιός ο λόγος ύπαρξης μπάντας δεν το καταλαβαίνω?

 

(πέρα από τη δισκογραφία και το session σε studio για recording αυτά τα σημείωσα ποιο πάνω στο ποστ)

 

τότε μαζευτείτε 5-6 πάρτε και μπύρες και πάτε τζαμάρετε γιατί πρέπει να δημιουργήσετε μπάντα?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν είναι να κάνεις κάποια live ποιός ο λόγος ύπαρξης μπάντας δεν το καταλαβαίνω?

 

(πέρα από τη δισκογραφία και το session σε studio για recording αυτά τα σημείωσα ποιο πάνω στο ποστ)

 

τότε μαζευτείτε 5-6 πάρτε και μπύρες και πάτε τζαμάρετε γιατί πρέπει να δημιουργήσετε μπάντα?

 

Γιατί παίζουμε τα έτοιμα και προχωράμε τα ημιτελή παραμένοντας δημιουργικοί, γιατί μια full - length κυκλοφορία είναι σταθερά ένας μεσοπρόθεσμος στόχος, γιατί φεύγει ατμός από τις σωληνώσεις...

...και γιατί μετά από το studio πηγαίνουμε και για μπύρες (μαζί με 250 κιλά πατατάκια).  :)

 

Ελπίζω αυτά να εξηγούν και το point of view επί προσωπικού, αλλά και ότι αυτά τα αέναα "τζαμαρίσματα" δεν είναι μέρος της φιλοσοφίας όλων.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο ερώτημα και νομίζω πως καίει πολλούς από εμάς διακαώς.

 

Δεν έχω παίξει σε πολλές μπάντες, αλλά ήμουν τυχερός και σε όσες έπαιξα ήμασταν πάνω απ'ολα φίλοι. Ακόμη και στην τελευταία στην Γερμανία που... δεν παίζαμε τιποτα ουσιαστικά, πέρασα όμορφα.

 

Το σπίτι είναι μια λύση, μπορείς πάντα να συνεργαστείς με άλλους έστω και offline. Συγκρίνεται με την αίσθηση μιας καλής πρόβας / τζαμαρίσματος; Με τίποτα. Μπορεί να πάει μακριά; Δύσκολο. Ίσως για μερικούς όμως που έχουν ξεκάθαρο όραμα να τους είναι δύσκολο να βρουν άτομα να συνεργαστούν ή να το πιστέψουν εξίσου.

 

Πάντως, θυμάμαι χαρακτηριστικά πως κάποια στιγμή πριν χρόνια, και αφού ειχα αναλώσει κάποιο χρόνο στο να γράψω κάποια δικά μου κομμάτια, σε μια κρίση νοσταλγίας έψαξα να βρω παλιές ηχογραφημένες πρόβες με παλιότερη μου μπάντα. Έπεσα λοιπον σε μια πρόβα όπου δουλεύαμε ένα δικό μας κομμάτι. Μέσα σε μισή ώρα είχαν πέσει κανα δυο ιδέες απ τον καθένα και το κομμάτι το χαμε πάιξει με 3-4 διαφορετικούς τρόπους. Με τρόπους που, ακόμη και αν παιδευόμουν επι χρόνια, δεν θα μπορούσα να φανταστώ. Ήταν μια στιγμή μιας δυσάρεστης συνειδητοποίησης των περιορισμών του να δουλεύεις μόνος σου. Αλλά και της μαγείας του να παίζεις με άλλους γιατί η μουσική είναι εκ φύσεως κοινωνική δραστηριότητα και γεννιέται επι τόπου μέσα από τις αλληλεπιδράσης και τον αυθορμητισμό.

 

Οπότε, αν ήταν να δώσω μια απάντηση με μία πρόταση, θα έλεγα πως η μπάντα δεν συγκρίνεται με τίποτα, αρκεί να είναι και παρέα (όπως περιέγραψε και ο earendil)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Γιατί το live, ειδικά το κάπως συστηματικό live, αποτελεί ένδειξη σοβαρότητας της μπάντας;

Γιατί το live συχνότερα από μία κάθε δεκαπέντε μας πηγαίνει στο συμπέρασμα ότι υπάρχει απώτερος σκοπός;

 

 

Κρατάω αυτό που είπε το αγόρι μας. Και συνεχίζω... Προσωπικά, έχω παίξει σε γήπεδα, stages, μπαράκια, «τρύπες», καταγώγια, πανηγύρια, στην Ελλάδα, στο εξωτερικό...

 

Κάποιες φορές ο απώτερος σκοπός ήταν η αμοιβή, άλλες φορές η προσωπική ευχαρίστηση. Άλλοτε ο συνδυασμός τους.

 

Η «σοβαρότητα» της «μπάντας» ήταν το παίξιμο, ο «επαγγελματισμός» και αυτά που πολύ σωστά επισήμανε ο Ray.

 

Στο σήμερα τώρα: Παρότι μεγαλώσαμε και βαρύναμε (συν τις πολλές υποχρεώσεις) συνεχίζουμε να έχουμε μια μπάντα.

 

Και σε γενικές γραμμές το κάνουμε με κέφι. Οι λόγοι για αυτό ποικίλουν:

 

1 Είναι ένα χόμπι. Αντί να πάμε για ψάρεμα, παίζουμε μουσική και είναι μια καλή άσκηση και για το μυαλό. Σε κρατά σε εγρήγορση.

 

2 Παίζουμε μουσικές που γουστάρουμε. Όχι άλλο «η βάρκα μας η κουρελού, η χιλιομπαλωμένη»... αλλά πράγματα που τα απολαμβάνουμε.

 

3 Το θέμα εξελίχθηκε σε παρέα. Πρόβα ισούται με σουβλάκια, μπύρες, κρασιά κλπ, μετά την ολοκλήρωση της. Κάποιες φορές προσπερνάμε την πρόβα και πάμε κατευθείαν στο... κυρίως πιάτο! Δεν είναι εξαναγκασμός, είναι χόμπι (βλέπε 1).

 

4 Κάνουμε κέφι να παίζουμε μεταξύ μας- πολύ βασικό. Το έχουμε ξαναπεί σε ανάλογα θέματα: Αν δεν ματσάρουν τα επίπεδα των μουσικών σε μια μπάντα, εκεί τελειώνει το θέμα.

 

5 Παρότι χόμπι και αρκετή χαλαρότητα, υπάρχει ο «επαγγελματισμός» και η υπευθυνότητα για αυτό που κάνουμε.

 

Περιγράφω μια κατάσταση του τώρα. Στο παρελθόν έχουν υπάρξει άλλες καταστάσεις. Κάποια στοιχεία της είναι διαχρονικά απαραίτητα συστατικά για μια μπάντα. Κάποια όχι*...

 

Οι επιδιώξεις, οι αντιλήψεις, οι στόχοι μιας μπάντας διαφέρουν από χρονικό σημείο σε χρονικό σημείο (και συλλογικά και ατομικά).   

 

Οπότε το θέμα μπάντα έχει πολλές και διαφορετικές αναγνώσεις. Και σε τελική ανάλυση, αν κρατάνε τα κότσια σου, γουστάρεις, αντέχει η μέση σου κουβάλημα και πολλά άλλα που αναφέραμε, go for it.

 

Αν πάλι δεν... δεν. Δεν πάθαμε και τίποτα.

 

*Σουβλάκια, μπύρες, κρασιά, κοκορέτσια και όλα τα συναφή.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σήμερα τώρα: Παρότι μεγαλώσαμε και βαρύναμε (συν τις πολλές υποχρεώσεις) συνεχίζουμε να έχουμε μια μπάντα.

 

Και σε γενικές γραμμές το κάνουμε με κέφι. Οι λόγοι για αυτό ποικίλουν:

 

1 Είναι ένα χόμπι. Αντί να πάμε για ψάρεμα, παίζουμε μουσική και είναι μια καλή άσκηση και για το μυαλό. Σε κρατά σε εγρήγορση.

 

2 Παίζουμε μουσικές που γουστάρουμε. Όχι άλλο «η βάρκα μας η κουρελού, η χιλιομπαλωμένη»... αλλά πράγματα που τα απολαμβάνουμε.

 

3 Το θέμα εξελίχθηκε σε παρέα. Πρόβα ισούται με σουβλάκια, μπύρες, κρασιά κλπ, μετά την ολοκλήρωση της. Κάποιες φορές προσπερνάμε την πρόβα και πάμε κατευθείαν στο... κυρίως πιάτο! Δεν είναι εξαναγκασμός, είναι χόμπι (βλέπε 1).

 

4 Κάνουμε κέφι να παίζουμε μεταξύ μας- πολύ βασικό. Το έχουμε ξαναπεί σε ανάλογα θέματα: Αν δεν ματσάρουν τα επίπεδα των μουσικών σε μια μπάντα, εκεί τελειώνει το θέμα.

 

5 Παρότι χόμπι και αρκετή χαλαρότητα, υπάρχει ο «επαγγελματισμός» και η υπευθυνότητα για αυτό που κάνουμε.

 

Περιγράφω μια κατάσταση του τώρα. Στο παρελθόν έχουν υπάρξει άλλες καταστάσεις. Κάποια στοιχεία της είναι διαχρονικά απαραίτητα συστατικά για μια μπάντα. Κάποια όχι*...

 

Οι επιδιώξεις, οι αντιλήψεις, οι στόχοι μιας μπάντας διαφέρουν από χρονικό σημείο σε χρονικό σημείο (και συλλογικά και ατομικά).    

 

Οπότε το θέμα μπάντα έχει πολλές και διαφορετικές αναγνώσεις. Και σε τελική ανάλυση, αν κρατάνε τα κότσια σου, γουστάρεις, αντέχει η μέση σου κουβάλημα και πολλά άλλα που αναφέραμε, go for it.

 

Αν πάλι δεν... δεν. Δεν πάθαμε και τίποτα.

 

*Σουβλάκια, μπύρες, κρασιά, κοκορέτσια και όλα τα συναφή.

 

 

 

 

Έτσι  ακριβώς , καλή  ''συνταγή'',  και στην περίπτωση  της μπάντας  που  συμμετέχω  έχει αποδώσει  καρπούς , πολλά  gigs, γνωριμίες ,συνεργασίες  αλλά και δισκογραφία.

 

 

Ωραίο θέμα και ενδιαφέρουσες απόψεις. :)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μου έχει λείψει η μπάντα ΦΙΛΩΝ που είχα στα 20 μου ξέρω γω. Που, παρά τους καβγάδες και τα "πλακώματα", ήμασταν φιλαράκια και βγάζαμε συνεννόηση και γούσταρα και περνούσα όμορφα. Και μάλιστα έβγαζα και φράγκα ακόμα (να τα λέμε κι αυτά, δεν είχε "στεγνώσει" το θέμα μουσική ακόμα).

Ναι όντως.

Αλλά μάλλον περισσότερο μου έχουν λείψει τα 18.

Τότε που η μπάντα αποτελούταν από 3-4 άτρωτους, αχώριστους, αλώβητους, αντίληψης "ποιά Amstel μωρέ;" μουσικούς που παίζαν γαμάτη μουσική και ήταν οι καλυτερότεροι και θα αλλάζαν τον κόσμο αλλά κατά το βραδάκι ρε συ γιατί έφτιαξε η μάνα σουτζουκάκια και πάω να φάω και θα  ρίξω κανα ύπνο και μετά θα κάτσω να ακούσω τον γέρο να μου τα σπάει για ένα πεντακοσάρι χαρτζηλίκι για να τα πιούμε μπύρες το βράδυ που θα μιλήσουμε για το ύφος της μπάντας και να σας πω για κανα δυο καινούρια κομμάτια που γραψα και γ@μαν και σπέρνουν.

 

Τα πράματα είναι απλά για μένα.

α) Στρατηγικές και β) προτεραιότητες.

 

Α) Ξηγιέσαι εξ' αρχής τι ζητάς από το γκρουπ που φτιάχνετε ή το γκρουπ που πας ή από τον μουσικό που έρχεται στο γκρουπ. Ορθά σταράτα και ξάστερα. Καριέρα; Χαβαλέ, Original, Covers; βιοποριστικά; Πολλά ή "λίγα και καλά" live;

Οι καλοί λογαριασμοί..... Πέραν τούτου....

β) Αποφασίζεις εσύ (εκτός κι αν είσαι δεμένος με συμβόλαια οπότε διαβάζεις λάθος thread) αν είναι nay or yey...

Αν σου τη σπάει ο καράφλας μπασίστας (πχ λέμε καθότι οι μπασίστες είναι τα καλύτερα παιδιά) που πήρε το μικρόφωνο και το παίζει μπόσης κάνοντας του κεφαλιού του, του τη λες για να πάρει ανάσες και να τη δει αλλιώς. Αν δεν, τότε εσύ αποφασίζεις και ζυγίζεις αν είναι τόσο σπαστικός που δεν τη παλεύεις με τίποτα μαζί του και χάρηκα που τα παμε it's been a pleasure but it's not any more, ή λες εντάξει κουβαλάει τη μούρλα του και μου τη ψιλοσπάει αλλά αντέχεται και η μπάντα γ@μεί, καλά πάμε και γουστάρω τα άλλα τα παιδιά.

 

Τα υπόλοιπα είναι για να κανουμε ψιλοbitching over beer/coffee πόσο λάθος είναι οι άλλοι ενώ εμείς κλπ κλπ.

 

Εγώ θα το πω, παλιάς κοπής, παλιάς σχολής και παρωχημένο το μοντέλο μου αλλά θα το πω. Ρε παιδιά, η σεσιονιλίδικη ευκολία των πολλαπλών μπαντών που έχουν οι νεαρές ηλικίες μου είναι κάτι ξένο και μου ψιλοξυνίζει. Το καταλαβαίνω, το ερμηνεύω, το ασπάζομαι, το αποδέχομαι αλλά ψέματα δεν θα πω, στον δικό μου κόσμο με ψιλοχαλάει και ορθώς σκοτούρα σας και πάμε παρακάτω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εγώ θα το πω, παλιάς κοπής, παλιάς σχολής και παρωχημένο το μοντέλο μου αλλά θα το πω. Ρε παιδιά, η σεσιονιλίδικη ευκολία των πολλαπλών μπαντών που έχουν οι νεαρές ηλικίες μου είναι κάτι ξένο και μου ψιλοξυνίζει. Το καταλαβαίνω, το ερμηνεύω, το ασπάζομαι, το αποδέχομαι αλλά ψέματα δεν θα πω, στον δικό μου κόσμο με ψιλοχαλάει και ορθώς σκοτούρα σας και πάμε παρακάτω.

 

+1000

 

Είναι τρομερό. Εξαίρεση πλέον είναι να παίζεις με μια μπάντα (άντε δύο το πολύ). Από τρεις- τέσσερις και πάνω είναι ο κανόνας  ::)

 

Τότε, ήταν η ΜΠΑΝΤΑ μας και τέλος. Να έφευγες δε, και να πήγαινες στους... άλλους; Μιλάμε κοβόντουσαν καλημέρες, χαλούσαν φιλίες, ξεσπούσε πόλεμος...

 

Τώρα, o tempora o mores  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που δε σταματά να με εκπλήσσει είναι η νοοτροπία "ε, εντάξει μωρέ, έτσι απλά χωρίς καμία προσπάθεια, θα πάω εκεί θα τζαμάρω θα κάνω το χαβαλέ μου και όλα καλά". Τριάντα χρόνια σε groups αδυνατώ να το χωνέψω...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που δε σταματά να με εκπλήσσει είναι η νοοτροπία "ε, εντάξει μωρέ, έτσι απλά χωρίς καμία προσπάθεια, θα πάω εκεί θα τζαμάρω θα κάνω το χαβαλέ μου και όλα καλά". Τριάντα χρόνια σε groups αδυνατώ να το χωνέψω...

 

pepto-bismol_old_look.jpg

Pepto bismol.

Βοηθάει.

 

Τότε, ήταν η ΜΠΑΝΤΑ μας και τέλος. Να έφευγες δε, και να πήγαινες στους... άλλους; Μιλάμε κοβόντουσαν καλημέρες, χαλούσαν φιλίες, ξεσπούσε πόλεμος...

Έτσι ντε, πέστα...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλα τα έχετε πει, να πω κι εγώ για τον καραγκιόζη που θα παίξει live η μπάντα του με τη δικιά σου κι ενώ έχει από κάτω 40-50 ανθρώπους, δηλαδή είμαστε και οι 2 χωρίς στον ήλιο μοίρα, εκείνος για κάποιο λόγο τη βλέπει. Δεν μιλάει ή αν σου κάνει τη χάρη και σου μιλήσει θα είναι με στυλ "πες αυτό που θες και τζάσε", αν κάνεις το λάθος και ρωτήσεις τη γνώμη του για ένα πετάλι ή τον ενισχυτή ή το πως ακούγεσαι θα αντιδράσει λες και του ζήτησες να σκάψει. Δεν φταίει αυτός όμως, το rock τον έκανε έτσι ζόρικο και η πολλή γνώση του οργάνου του. Στον καιάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου