Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Φωνητικών από το Α έως το Ω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Χαιρετώ όλους τους μουσικούς και μη, που μέσα από αυτό το φόρουμ δίνουν πολύτιμες λύσεις σε όλους εμάς τους αρχάριους.... (γλύψιμο...  ;D )

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Πώς γίνεται ηχογράφηση φωνητικών σε HOME STUDIO και η μίξη τους με τα υπόλοιπα όργανα του τραγουδιού;

 

Θα δώσω και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τον εξοπλισμό μου και τους στόχους μου.

 

PC:

CPU: i7 930

RAM: 12 GB KINGSTON 1800

PSU: 850W

M/B: GA-X58A-UD7

HDD: WD 640GB (SATA3, 64MB CACHE)

AUDIO INTERFACE: N.I. AUDIO KONTROL 1 (USB)

 

DAW: Cubase 5

 

Μικρόφωνο: Behringer B2 Pro (http://www.thomann.de/gr/behringer_b2_pro.htm)

Micscreen/Absorber: THE T.BONE MICSCREEN (http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen.htm)

 

Από ηχομόνωση, δεν πάμε καθόλου καλά, αλλά είναι κάτι που διορθώνεται με συγκεκριμένους τρόπους, οπότε μην ασχοληθείτε με αυτό.

 

Η μουσική που γράφουμε είναι Heavy/Power Metal με αντρική φωνή και ίσως χρησιμοποιήσουμε και μία γυναικεία σε ένα τραγούδι.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης, αν χρειάζομαι κάποιον προενισχυτή μικροφώνου για να τον συνδέσω με την κάρτα ήχου ή η συγκεκριμένη κάρτα με καλύπτει στο θέμα της προενίσχυσης.

 

Πάντως, η κύρια και καίρια ερώτησή μου έχει να κάνει με την όλη διαδικασία που ακολουθείται κατά την ηχογράφηση και μίξη της φωνής (χρήση compressors, limiters, eq...).

 

Αν είναι δυνατόν, μάλιστα, να γίνει και κάποιο tutorial/how to από κάποιον που το κατέχει, θα ήταν το τέλειο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον που θα δείξετε και ελπίζω να είμαι σαφής και λεπτομερής στην περιγραφή του θέματος που με απασχολεί.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, είμαι στη διάθεσή σας!

 

 

Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Φίλε Νικόδημε, νιώθω αμήχανα, γιατί φαίνεται σα να μην έκανα καμία αναζήτηση στο forum!

Το απίστευτο είναι ότι μέσα στη εβδομάδα έκανα 3 φορές search με θέμα "ηχογράφηση φωνητικών", "φωνητικά" κλπ και μου εμφάνιζε ένα σωρό άλλα άσχετα θέματα!!!

 

Εσύ μου έδωσες ακριβώς αυτό που ήθελα και δεν έχω παρά να σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ!

Θα μελετήσω όλα όσα γράφεις στο topic σου και αν υπάρξει κάποια πιο συγκεκριμένη απορία αυτή τη φορά, θα επανέλθω με νέο θέμα (που ελπίζω να μην έχει ξαναναφερθεί...  :-\ ).

 

Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και συγνώμη για το topic, δεν έπρεπε να γίνει καν, αλλά... Ελπίζω την επόμενη φορά το ψαχτήρι μου να έχει καλύτερα αποτελέσματα!    ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου