Προς το περιεχόμενο

Vista ή XP σε laptop?


nosak23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείτε πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.Θέλω να αγοράσω laptop και δεν ξέρω τι λειτουργικό να επιλέξω....? οι περισσότεροι φορητοί εχουν προεγκατεστημένα vista ενώ αυτοί με xp είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού...help me!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις για μουσική, να προτιμήσεις XP, διότι είναι νωρίς ακόμα για τα Vista. Οπότε να διαλέξεις ένα laptop, αφού βεβαιωθείς ότι υπάρχουν οι drivers για XP, ώστε να τα εγκαταστήσεις εσύ. Τη διερεύνηση (για το αν υπάρχουν οι drivers) μπορεί να την κάνεις στο internet, αφού διαλέξεις το μοντέλο που θες.

Σχετική πρόσφατη συζήτηση: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11167

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην μπορείς καν να βάλεις XP σε μερικά laptop που θα έχουν προεγκατεστημένα Vista. Δυστυχώς πάνε να επιβάλλουν τα Vista με χυδαίους τρόπους.

Δοκίμασε να βρεις κάποιον γνωστό ή φίλο στον χώρο των ηλεκτρονικών, που να σε βοηθήσει στο να επιλέξεις τί χρειάζεσαι. Αλλά σίγουρα θα πρότεινα ΧΡ, καθώς ό,τι δουλεύει, δεν το χαλάς. Και τα ΧΡ πια έχουν δοκιμαστεί χρόνια ενώ τα σVista είναι σε νηπιακή ακόμα ηλικία

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείτε πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.Θέλω να αγοράσω laptop και δεν ξέρω τι λειτουργικό να επιλέξω....? οι περισσότεροι φορητοί εχουν προεγκατεστημένα vista ενώ αυτοί με xp είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού...help me!!!!

 

Εγώ στη θέση σου, θα αγόραζα έναν ισχυρό υπολογιστή με προ-εγκατεστημένα Vista και θα προσπαθούσα (πριν καταλήξω σε οριστικά συμπεράσματα) να δουλέψω τα μουσικά μου προγράμματα. Αν αποτύγχανα (κάτι απίθανο) θα ψαχνόμουν για το πως θα βάλω XP.

 

Τα Vista, έχουν ακόμη μερικά προβλήματα επιδόσεων με ASIO drivers, με την έννοια ότι το latency δεν κατεβαίνει τόσο χαμηλά όσο κατεβαίνει με τις ίδιες συσκευές και στα XP. Αυτό θα μπορούσε να είναι πρόβλημα για κάποιον που δουλεύει κυρίως με soft synths και προγραμματα που κάνουν χρήση του ASIO προτύπου (π.χ. το Sonar ΔΕΝ κάνει χρήση αυτού του προτύπου στη στάνταρ λειτουργία του).

 

Απ΄την άλλη, αυτή την εβδομάδα ανακοινώθηκε το Nuendo 4, το οποίο είναι φτιαγμένο για να τρέχει στα Vista, το πρώτο πρόγραμμα της Steinberg που αναφέρεται με αυτή τη προδιαγραφή.

 

Συμπέρασμα: τα Vista είναι μονόδρομος - ακόμη και αν χρειαστεί να περιμένεις δύο-τρεις μήνες για το επερχόμενο service pack τους προκειμένου να λύσεις μερικά μικρο-προβλήματα στο performance (κάτι που μπορεί και να μην σε αφορά, καθώς δεν μας λες τι ακριβώς κάνεις σε μουσικό επίπεδο με τον υπολογιστή).

 

Αν όμως πάρεις τώρα υπολογιστή με XP, το πιθανότερο είναι ότι θα τον κρατήσεις για πάντα με XP, καθώς δεν θα έχεις καμία όρεξη να πας να πληρώσεις εκ' των υστέρων μία νόμιμη άδεια χρήσης για τα Vista, άσε που δεν θα ξέρεις πόσο καλά θα κάτσουν στον φορητό σου. Όπως ακριβώς έχει συμβεί στο παρελθόν, δεν είναι μακρυά η ώρα που κάποια προγράμματα θα ΑΠΑΙΤΟΥΝ τα Vista για να τρέξουν - απλώς είναι λίγο άβολη η στιγμή που θέλεις να πάρεις υπολογιστή και γι' αυτό σου φαίνεται σημαντικό το δίλλημα.

 

Γνώμη μου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Wow!. Οπου ναναι βγαίνει το SP1 για Vista. Ολοι οι κατασκευαστες θα βγάλουν προιόντα για Vista ετσι κι αλλοιώς. Προς το μελλον κοιτάμε, οχι προς τα πισω ... ασχετα αν το ορίζουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις τελικά ΧΡ, μην καταστρέψεις το κρυφό partition που έχουν πλέον τα περισσότερα λάπτοπ για επαναφορά των Vista. Συνήθως είναι πρώτο-πρώτο και δεν αντιστοιχεί σε κάποιο γράμμα μονάδας δίσκου!

 

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις αργότερα να βάλεις Vista, όταν πιά θα έχουν κυκλοφορήσει 1-2 service packs και θα τα εμπιστεύεται περισσότερο ο κοσμάκης! ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποια λαπτοπ με Vista ειναι (λεει το φιλαρακι μου που ειναι ειδικος) κλειδωμενο το bios για να μην μπαινουν τα ΧΡ. Παρακάμπτεται -λεει- αυτο, αλλά οχι ευκολα. Σε καποια αλλα λαπτοπ δεν ισχυει κατι τετοιο, οποτε μπορεις να βαλεις ΧΡ αμεσως απο πανω.

Δυστυχως δεν ξερω παραπάνω επι του θεματος.

 

Ειναι αληθεια παντως, οτι σε πρωτη επαφη τα Vista ειναι απωθητικα. Τουλάχιστον , τα home edition που εχουν οι δικοι μου. Αν επαιρνα τωρα υπολογιστη θα σκεφτομουν σοβαρά και για apple ή Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TURBO-X???

Καλύτερα να άνοιγες ένα νέο θέμα αντί να επιμένεις για απάντηση εδώ. Τι σχέση έχουν τα Turbo-X με το δίλημμα "Vista ή XP για μουσική" άλλωστε; Μάλλον καμία...

 

Φίλε NicolasAth72, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να επέμβεις στο BIOS σε έναν υπολογιστή. Σε όσα laptops δεν έχεις δυνατότητα να μπεις κατά το boot, υπάρχουν utilities από την εταιρία με τα οποία μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις μέσα από τα Windows. Και στο δικό μου laptop έτσι είναι το πράγμα και αυτή τη στιγμή είναι dual-boot με XP Pro και Vista Bussiness. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου