Προς το περιεχόμενο

Έλληνες κατασκευαστές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τρομερό τι πράγματα χάνεις αν είσαι εκτός χώρου και γενικά δεν το ψάχνεις πολύ.

 

Προσωπικά δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός (ούτε καν δουλεύω στον ευρύτερο χώρο) απλά παίζω κιθάρα και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη μουσική.

Τέλος πάντων, είμαι στην περίοδο που ψάχνω πετάλια και έβαλα στο search του noiz το Keeley C4 compressor.

 

Έπεσα σε ένα thread που απαντάει ο Superfunk ο οποίος το γειώνει λίγο και προτείνει κάποια άλλα πράγματα.

Ανοίγω ένα link και βλέπω τα Jam pedals... Ουάου λέω! καταρχάς σαν γραφίστας έπαθα πλάκα με τα σχέδια

και μετά έπαθα πιο χοντρή πλάκα όταν κατάλαβα ότι τα φτιάχνει έλληνας!

 

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω διαφήμιση (φαντάζομαι θα τον ξέρετε όλοι),

απλά κουφάθηκα τόσο πολύ που ήθελα να το μοιραστώ...

 

Είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τόσο ωραία και ενδιαφέροντα πράγματα στην εγχώρια αγορά (όπως πχ και οι maze amps που έμαθα πρόσφατα

και έχω ακούσει τα καλύτερα).

 

Χωρίς να θέλω να ακουστώ παράξενος, συνήθως βλέπεις πολύ καλές δουλειές (και προϊόντα) που υστερούν όμως πολύ στο design (ή και το αντίθετο)

εδώ έχω χάσει τα λόγια μου, από το logo μέχρι τα σχέδια και φυσικά τον ήχο.. τι να πω, μπράβο φίλε όποιος και αν είσαι.

 

Τώρα που πούλησα την πεταλιέρα μου και πήρα ένα μικρό λαμπάτο amp, θα ξεκινήσω να παίρνω πετάλια, και μετά από αυτό που είδα

σκέφτομαι να τα πάρω όλα από Έλληνες κατασκευαστές, why not δηλαδή!

 

Ξέρετε να μου πείτε άλλες τέτοιες περιπτώσεις να πάρω μια ιδέα;

(φυσικά τώρα όλοι τρώτε αυτή την αηδία τη μαγειρίτσα, μου λέτε και αύριο αν είναι).

 

Χρόνια πολλά σε όλους, καλό Πάσχα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε μια σχετικα καινουρια εταιρεια,μεπολυ υποσχομενα πεταλια....vs audio...πηρα απο τα παιδια το παρακατω fuzz και ειναι οτι ακριβως ζητουσα...και τα παιδια πολυ επικοινωνιακα κ ετοιμα να βοηθησουν

 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε μια σχετικα καινουρια εταιρεια,μεπολυ υποσχομενα πεταλια....vs audio...πηρα απο τα παιδια το παρακατω fuzz και ειναι οτι ακριβως ζητουσα...και τα παιδια πολυ επικοινωνιακα κ ετοιμα να βοηθησουν

 

Ωραίος φίλε!

θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crazy tube circuitsTsakalis audioworks!

 

Δικοί μας και δεν εχουν τίποτα να ζηλεψουν από τους ξένους κατασκευαστές!

 

Ειδικά ο Crazy tube έχει αρχίσει να κάνει αίσθηση εδώ και κάποιο διάστημα και στο εξωτερικό ( βλ. Premier guitar awards, κριτικές από Pete Thorn που τα χρησιμοποιεί στην πεταλιερα του κλπ.

 

Επίσης πιο καινούριος στο χώρο Rat Pedals.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με την ευκαιρία του θέματος, να δώσω τα συγχαρητήρια μου για ότι έχει πετύχει τα τελευταία χρόνια και τις καλύτερες ευχές μου για τα επόμενα, σε μια από τις μεγαλύτερες συμπάθειες μου ever στο noiz... γεια σου Γιάννη (jam)...  8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο αρνητικό(άσχετο με το τι προσφέρουν και την ποιότητα τους, αποδεδειγμένα) είναι οι τιμές Ελβετίας για εμας τους κοινούς θνητούς που ζούμε στην Ελλάδα...

Προφανώς και δεν τους πολυενδιαφέρει το μικρό αγοραστικό κοινό μας..

Κατ εμέ δεν μπορεί ενα reverb να κοστίζει 250 €  κι ενα λαμπάτο drive-dist 400 € IMHO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο αρνητικό(άσχετο με το τι προσφέρουν και την ποιότητα τους, αποδεδειγμένα) είναι οι τιμές Ελβετίας για εμας τους κοινούς θνητούς που ζούμε στην Ελλάδα...

Προφανώς και δεν τους πολυενδιαφέρει το μικρό αγοραστικό κοινό μας..

Κατ εμέ δεν μπορεί ενα reverb να κοστίζει 250 €  κι ενα λαμπάτο drive-dist 400 € IMHO

 

Ναι καταλαβαίνω ακριβώς τι λες.

 

Πάντως, από τα λίγα που έχω καταλάβει τώρα που το ψάχνω,

όλα τα boutique handmade είναι ακριβά γιατί δεν υπάρχουν τεράστια deals με μεγάλες ποσότητες

και προσωπικό από Κίνα (συν ότι πέφτει πολλή δουλειά στο χέρι με καλά υλικά κ.α.).

 

Από την άλλη, στην Ελλάδα που δεν υπάρχουν 500 μεσάζοντες θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο φθηνά απ' ότι έξω,

αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν ξέρω καν πόσο κάνουν τα ελληνικά, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.

 

Ψήνομαι πάντως να στηρίξω όσο μπορώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο αρνητικό(άσχετο με το τι προσφέρουν και την ποιότητα τους, αποδεδειγμένα) είναι οι τιμές Ελβετίας για εμας τους κοινούς θνητούς που ζούμε στην Ελλάδα...

Προφανώς και δεν τους πολυενδιαφέρει το μικρό αγοραστικό κοινό μας..

Κατ εμέ δεν μπορεί ενα reverb να κοστίζει 250 €  κι ενα λαμπάτο drive-dist 400 € IMHO

ευτυχως που υπαρχουν κι οι αγγελιες του νοιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου