Προς το περιεχόμενο

Κυματομορφές (βλέπουμε οσα δεν ακούμε?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι!!!

 

Προς Π.Ε.Α.Κ.Μ.Η.Τ.Ν (πανελλήνια ένωση ανεξάρτητων και μη ηχοληπταράδων του νοιζ):

 

Μόλις έχω τελιώσει ενα track ... και κάτι δεν μου πάει καλά. Παρατηρώντας τις κυματομορφές των mixdown που έχω κάνει παρατηρώ ενα πρόβλημα στο σημείο με τα κόκκινα:

 

me6bv1.th.jpg

 

Εκεί βγένει ενα high clap το οποίο άμα το κόψω το κόμάτι ψιλοπεθαίνει... αλλα και άμα κοπεί μου ανεβάζει όλο το lavel 2-3db.... ¶μα απλά το χαμηλώσω χάνεται εντελώς...

 

¶μα βάλω ενα limiter τότε όλα καλά ... αλλα αυτό δεν σκοτώνει τις συχνότητες?

Ποιές είναι οι 'σαβοθροσυχνότητες΄ που 8α πρέπει να προσέχω?

 

Κάνοντας rip απο cd σε wav ενός εμπορικού κοματιού (για να συγκρίνω) πήρα την εξείς κυματομορφή:

com6ik.th.jpg

 

για να την φτάσω πρέπει να βάλω ενα limiter -3 να φύγει η 'σαβούρα' (άν είναι σαβούρα) και μετά να βάλω άλλο ένα limiter στα -4 για να ανέβει όλο το lavel .... (άμα γίνει κάτι τέτοιο υποθέτω πως θα είναι τραγικό λά8ος...???

 

 

*Γενικά βλέποντας την κυματομορφή μου μπορεί κάποιος να καταλάβει τι πάει στραβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές ένα καλό μαστερινγ(mastering). Γενικά το κομμάτι ακούγεται καλά; Εννοώ από πλευράς σχετικών εντάσεων των οργάνων. Δέν αναφέρομαι στο αν πρέπει να ανεβάσεις την ένταση ακρόασης για να ακουστούν όμορφα τα όργανα.

Λογικά θές ένα καλό mastering. Κάνε ένα καλό mixdown, φτιάχνοντας τις εντάσεις των οργάνων καλά μεταξύ τους και ύστερα αρχινά το πανηγύρι... Κάνε και ένα search για mastering στα topics του forum. Γενικώς το mastering περιλαμβάνει compressor, limiter, EQ etc. Σκοπός του είναι να αυξήσει την ένταση γενικά του κομματιού, να κάνει ευδιάκριτα κάποια σημεία και γενικά να βγάλει ομοιόμορφα τα διάφορα κομμάτια για ένα CD. Χώσε άφοβα ακούγοντας όμως κατα προτίμηση σε καλό αλλά και σε διαφορετικά συστήματα ήχου έχοντας μόνο υπόψην ότι το mastering όσο αυξάνει την γενική ένταση τόσο συμπιέζει τις δυναμικές διαφοροποιήσεις ενός κομματιού.

Pop music: lots of compression 'n'&limiting

Classical music: NO compression 'n' limiting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το limiter γιατί να σκοτώσει τις συχνότητες; Τις δυναμικές σκοτώνει συνήθως.. Καλό θα είναι να δείς πρίν το mixdaown τι προκαλεί το πρόβλημα και να το διορθώσεις από εκεί. Αν βαριέσαι να κάνεις από την αρχή τις μίξεις κάνε limiting στο track με -1db ή -2db gain. Δεν κατάλαβα αν αυτό είναι το τελικό σου κομμάτι ή ένα track από τα πολλά; Anyway limiter δεν βάζεις μόνο στο mastering.. αλλά όπου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παλικάρια!!!!με λίγο κόπο το 'έφερα' αλλα μου φεύγει ακόμα σε ενα φωνητικό...

 

Μάλλον εκει 8α πρέπει να το στήλω σε άλλη συχνότητα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου