Προς το περιεχόμενο

Cubase stereo track>>mono track


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι τόσο απλό όσο φαντάζει, διότι έχω βρεί απαντήσεις μέχρι τώρα, αλλά όχι αυτό που θελω.

Γενικά έχω την (κακή?) συνήθεια (ακόμα) να ηχογραφώ σε stereo track και wet όλα μου τα όργανα ήδη περασμένα από stereo εφέ κλπ διότι εμπνέομαι περισσότερο και δεν θέλω να τα βάζω εκ των υστέρων.

Υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που μετανιώνω γι αυτό και θέλω το ηχητικό αποτέλεσμα ενός stereo track να το πάρω σε ένα προσθετικό mono track.

Οι απαντήσεις που βρίσκω μεχρι στιγμής είναι πως να μετατρέπεις το stereo track σε δυο ανεξάρτητα mono tracks L & R, χαίρω πολύ.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

(εκτός από την απλή λύση να κάνω export ίσως το track ...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από το internet

 

"Go to vst connections (F4), and make a mono bus, do not connect it to your sound card, and name it something you can remember. Now take your stereo track and select it's Output to that mono bus. Now you can do a Render In Place on that track, and it will be rendered as a mono track. Reassign the output bus back, afterwards. Sounds cumbersome but it's really fast, once you have tried it a few times.

There is one important trick, you always have to take care, for this one. In the Render Tracks dialog, make sure, you set Complete Signal Path, or bellow. If you set something above, then this doesn't work."

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

Αντιγράφω από το internet

 

"Go to vst connections (F4), and make a mono bus, do not connect it to your sound card, and name it something you can remember. Now take your stereo track and select it's Output to that mono bus. Now you can do a Render In Place on that track, and it will be rendered as a mono track. Reassign the output bus back, afterwards. Sounds cumbersome but it's really fast, once you have tried it a few times.

There is one important trick, you always have to take care, for this one. In the Render Tracks dialog, make sure, you set Complete Signal Path, or bellow. If you set something above, then this doesn't work."

 

αυτή είναι η χαρά του cubase....

θενκς Στράτε θα το δοκιμάσω....

 

btw χρονια πολλά για προχτέ,...τώρα μου ήρθε η φλασιά!

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, dimsonic said:

χρονια πολλά για προχτέ,...

 

Ευχαριστώ πολύ βρε dim, αν και γιορτάζω άλλη μέρα εγώ, όχι μαζί με τους Στράτους (Stratus 😛)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Ευχαριστώ πολύ βρε dim, αν και γιορτάζω άλλη μέρα εγώ, όχι μαζί με τους Στράτους (Stratus 😛)

του Αγ. Βασιλείου (Billy Cobham?)

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου