Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση με η χωρις εξωτερικη καρτα ηχου


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Ηθελα τη γνωμη καποιου εμπειρου επανω στην ηχογραφηση μουσικης/φωνης με προγραμμα στον υπολ/στη.Να αναφερω τι εχω τωρα και κανω ηχογραφηση.Υπολ/στη καλο με εσωτερικη καρτα Asus Xonar DX-κονσολα

Behriger QX1002 USB με πολλα εφφε-μικροφωνο AKG P 120 πυκνωτικο που το συνδεω στην κονσολα.Προγραμματα ηχογραφησης το Acoustika Premium Edition και το Abode Audition.Aποτελεσματα θα ελεγα καλα.Πολλοι μου λενε οτι χρειαζεσαι οπωσδηποτε μια καρτα ηχου εξωτερικη.Δεν ξερω ποσο ειναι αυτο το καλυτερο η ειναι σχετικο στα αυτια του καθενος με μια καρτα εξωτερικη των 150 ευρω η και παραπανω. Ενα καλυτερο προγραμμα ηχογραφησης θα προσθεσει και αυτο στο τελικο αποτελεσμα.Μπορει ολα αυτα που κανω να ειναι ερασιτεχνικα για την παρεα, αλλα με ενδιαφερει το καλο αποτελεσμα.Μπορει καποιος να βοηθησει εκ πειρας δλδ με μια εξωτερικη καρτα ηχου θα εχω πολυ καλυτερα αποτελεσματα....Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μια πιό καλή και πιό σύγχρονη εξωτερική usb κάρτα θα κάνει διαφορά.

Λίγο ότι η xenyx είναι πολύ πιό κάτω από entry level πλην όμως τίμια, λίγο ότι η asus θα κουβαλάει μαζί της όλο το ψηφιακό θορυβοπεριβάλλον του υπολογιστή, λίγο ότι μια πιό καινούργια εξωτερική με "επαγγελματικές" καταβολές θα περηφανεύεται για καλούς προενισχυτές μικροφώνων...

 

Αν σκεφτείς ότι θα δώσεις ίσως και πολλαπλάσια από την xenyx για μόνο δυό εισόδους με dedicated προενισχυτικές λειτουργίες, αντί πολλά κανάλια και εφέ και και που όλα στερούν από το τελικό κόστος κατασκευής, σίγουρα μια δικάναλη εξωτερική θα είναι καλύτερη.

 

Εγώ προσωπικά δουλεύω με μια focusrite αν και έχει η κόρη μου μια xenyx που την χρησιμοποιεί σε κανα live κάθε τόσο. Δεν έτυχε να δοκιμάσω την xenyx για ηχογράφηση. Αλλά λίγο που την άκουσα θεωρώ ότι μια δικάναλη focusrite ή presonus ή άλλες αντίστοιχες (για να μη  λέμε μόνο λίγες μάρκες) θα κάνει διαφορά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλα ολα αυτα που λες αλλα... Η εσωτερικη καρτα του υπολ/στη μου

η Asus Xonar μου ειναι αδιαφορη δεν την χρησιμοποιω καθολου στην ηχογραφηση, ολα ειναι flat. Bαζω λιγο reverb και πριμα στο μικροφωνο και στη

μουσικη απο την κονσολα.Μετα επεξεργαζομαι το αρχειο με εφφε. Δυστηχως βγαζω ενα καναλι μουσικη-φωνη μαζι ,δεν γνωριζω περισσοτερα να το δουλεψω.

Νομιζω αν εδινα περισσοτερη βαση στο προγραμμα θα εβγαινε καλυτερο

αποτελεσμα.Σημερα μιλουσα με εναν ειδικο απο μαγαζι με επαγγελματικο ηχο

και μου ειπε επι λεξη.Αφου εχεις αυτη την κονσολα Xenyx QX 1002 USB δεν εχεις

αναγκη απο μια καρτα ηχου των 150 ευρω.Οτι εχει η κονσολα τα εχει σε μικρογραφια η καρτα ηχου,δωσε βαση στο προγραμμα ηχογραφησης.

Γνωριζεις το προγραμμα Reaper, προσπαθησα να βγαλω χωρια μουσικη-φωνη

και μετα να τα επανοτισω αλλα τιποτα.......χωρις βοηθεια δεν γινεται τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου