Προς το περιεχόμενο

IR Loaders και IRs γενικά


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Απ την καραντίνα και μετά έχω μεταφέρει τον εξοπλισμό στο σπίτι, μιας και πρόβες δεν γίνονται και ηχογραφώ με το chain να πηγαίνει ώς εξής: κιθάρα->ενισχυτής ή προενισχυτής->attenuator->IR Loader (mooer radar με Celestion IRs)->κάρτα ήχου (focusrite forte)->daw (studio one).  

 

To αποτέλεσμα σε σύγκριση με την direct ηχογράφηση μέσω amp sims με ικανοποιεί πολύ περισσότερο και στο χέρι μιας και μιλάμε για σχεδόν μηδενικό latency αλλα σαν ήχος στα 90% των περιπτώσεων.Τα amp sims (Neural DSP Cory Wang και Gojira) κάτα κύριο έχουν κι αυτά τη θέση τους αλλά σε κάποιες πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές, μιας και έχω μια ευρεία γκάμα ενισχυτών και προενισχυτών. 

 

Τώρα τελευταία μοου έχει γυαλίσει το NUX Solid Studio https://www.thomann.de/gr/nux_solid_studio_ir_pow_amp_sim.htm κυρίως γιατί προσφέρει και την επιλογή thru ώστε το ίδιο σήμα να ηχογραφείται και χωρίς το IR, το οποίο μπορεί να προστίθεται μετά στο daw. Με αυτό τον τρόπο θέλω να διατηρήσω το feel της ηχογράφησης αλλά να προσθέσω ευελιξία στο post processing. 

Άλλη μια λύση που είχα δει είναι ενα stereo IR Loader, το Flamma FS07 https://www.thomann.de/gr/flamma_fs07_cab_ir_loader.htm. Αυτό δεν μου δίνει τη δυνατότητα thru αλλά επιτρέπει να ηχογραφώ ταυτόχρονα δυο διαφορετικά IRs και να τα μιξάρω μετά κατά το δοκούν, περίπου όπως ηχογραφούσα τον παλιό καλό καιρό, ένα mic για τα μπάσα κι ένα για τα πρίμα. 

 

Θα ήθελα τις δικές σας εμπειρίες πάνω στο θέμα ή και τις προτάσεις σας αν έχετε δοκιμάσει αυτά ή κάποιο άλλο IR loader.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα επανέλθω με σεντόνι το απόγευμα γιατί πρέπει να παραδώσω ένα paper μέχρι το μεσημέρι, αλλά για το αρχικό σου ερώτημα μεταξύ των 2 IR loaders, θα πήγαινα στο NUX γιατί είναι σημαντική ευκολία να έχεις και σήμα χωρίς IR ώστε να μπορείς να κάνεις σοβαρό post-processing.

 

Επίσης, ξέρω ότι δε ρώτησες σχετικά με αυτό και η πρότασή μου θα είναι πάνω από την τιμή του NUX, αλλά τσέκαρε και το Torpedo Captor της TwoNotes. Το είχα 2 χρόνια με λαμπάτο ενισχυτή και ήταν ίσως η καλύτερη περίοδός μου από πλευράς και ήχου και feel.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
44 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Θα επανέλθω με σεντόνι το απόγευμα γιατί πρέπει να παραδώσω ένα paper μέχρι το μεσημέρι, αλλά για το αρχικό σου ερώτημα μεταξύ των 2 IR loaders, θα πήγαινα στο NUX γιατί είναι σημαντική ευκολία να έχεις και σήμα χωρίς IR ώστε να μπορείς να κάνεις σοβαρό post-processing.

 

Επίσης, ξέρω ότι δε ρώτησες σχετικά με αυτό και η πρότασή μου θα είναι πάνω από την τιμή του NUX, αλλά τσέκαρε και το Torpedo Captor της TwoNotes. Το είχα 2 χρόνια με λαμπάτο ενισχυτή και ήταν ίσως η καλύτερη περίοδός μου από πλευράς και ήχου και feel.

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ προκαταβολικά για το επικείμενο σεντόνι 🙂

 

Δεύτερον έχω καλύτερο attenuator απ το torpedo captor (έχοντας διαβάσει τις κριτικές του τουλάχιστον) το οποίο κάνει και για 100άρηδες λαμπάτους, τους οποίους το captor δε νομίζω ότι καλύπτει. 

 

Το NUX έχει και 2048 sample points στα 44.1khz με 1 ms latency, οπότε στα χαρτιά τουλάχιστον είναι απ τα καλύτερα loaders, αν και δε βρίσκω τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά για το captor σαν loader.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατι να χρησιμοποιεις IR πριν την καρτα ηχου (ειδικα τοσο χαμηλου budget οπως το mooer radar)? Ολα τα DAW εχουν IR loader. Εγω ηχογραφω καρφι απο πολυεφφε (που δεν εχει IR), η ακουστικες κτλ κατευθειαν στην καρτα, και βαζω IR, reverb κτλ μετα στο DAW. Μονο για ευκολια θα το εκανα πριν, για να μη μπλεκεις καθολου με DAW..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Alter είπε

Γιατι να χρησιμοποιεις IR πριν την καρτα ηχου (ειδικα τοσο χαμηλου budget οπως το mooer radar)? Ολα τα DAW εχουν IR loader. Εγω ηχογραφω καρφι απο πολυεφφε (που δεν εχει IR), η ακουστικες κτλ κατευθειαν στην καρτα, και βαζω IR, reverb κτλ μετα στο DAW. Μονο για ευκολια θα το εκανα πριν, για να μη μπλεκεις καθολου με DAW..

 

 

Γιατί δεν μπορώ να επιτύχω τόσο χαμηλό (σχεδόν μηδενικό) latency όταν παίζω με software monitoring για να έχω IR και δεν με βολεύει στο παίξιμο.

 

Το να γράψω χωρίς IR και να το προσθέσω μετά δεν μου δίνει το ίδιο feel. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είχα το mooer radar και μετά το nux, τα έδωσα και τα δυο και σπίτι χρησιμοποιώ από ir loader από daw (nadir). 
 Kαταρχήν για το nux, για την χρήση που θέλεις δουλεύει το thru αλλά έχε υπόψην στα αρνητικά:
1. οι ir που έχει μέσα είναι σε χαμηλότερο volume από ότι αυτές που έρχονται από celestion, ownhammer, redwirez κλπ. Δλδ όταν κάνεις load μια custom ir το nux θα κλιπάρει, οπότε θα πρέπει να βρίσκεις τρόπο να την επεξεργαστείς πρώτα στα όρια του nux.
2. υποτίθεται πως δέχεται σήμα μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας (ή loadbox) και έχει και xlr έξοδο, δεν έχει όμως ground lift οπότε σε τέτοια χρήση ειδικά αν μπεί κάποιο πετάλι μπροστα να περιμένεις πολύ feedback και να γίνεται άχρηστο σε αυτή τη λειτουργία
3. αν πηγαίνεις από προενίσχηση, μεταξύ των επιλογών προσομοίωσης τελικού έχει μεγάλη διαφορά headroom , πάλι μετά τα όρια του κλιπινγκ, μόνο το el34 είναι οκ
 Οπότε θα σου πρότεινα ως καλύτερη λύση ένα παθητικό di να βάλεις μετά το radar πού ήδη έχεις (με κόστος περίπου 30 ευρώ) ή εναλλακτικά αν μπείς σε κόπο για αγορά άλλου loader να δεις το torpedo cab που αναφέρθηκε πιο πάνω, ή το amt pangea, μεταξύ άλλων.
 Τέλος αν και το latency με το daw είναι θέμα drivers, κάρτα ήχου και πισι γενικά, δοκίμασες να τρέχεις τις ir στα 44.100 όπως τρέχουν και τα loaderq (γιατί κι εγώ από daw αυτόματα διαλέγω τις μεγαλύτερες στα 96.000)


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Paris K είπε

 Kαταρχήν για το nux, για την χρήση που θέλεις δουλεύει το thru αλλά έχε υπόψην στα αρνητικά:
1. οι ir που έχει μέσα είναι σε χαμηλότερο volume από ότι αυτές που έρχονται από celestion, ownhammer, redwirez κλπ. Δλδ όταν κάνεις load μια custom ir το nux θα κλιπάρει, οπότε θα πρέπει να βρίσκεις τρόπο να την επεξεργαστείς πρώτα στα όρια του nux.

Αυτό που αναφέρεις για το clipping είναι dealbreaker. Σ ευχαριστώ.

6 ώρες πριν, Paris K είπε

2. υποτίθεται πως δέχεται σήμα μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας (ή loadbox) και έχει και xlr έξοδο, δεν έχει όμως ground lift οπότε σε τέτοια χρήση ειδικά αν μπεί κάποιο πετάλι μπροστα να περιμένεις πολύ feedback και να γίνεται άχρηστο σε αυτή τη λειτουργία

Επίσης πολύ σημαντικό θέμα, αν και δεν είχα ποτέ ανάλογο ζήτημα με το Radar.

6 ώρες πριν, Paris K είπε

3. αν πηγαίνεις από προενίσχηση, μεταξύ των επιλογών προσομοίωσης τελικού έχει μεγάλη διαφορά headroom , πάλι μετά τα όρια του κλιπινγκ, μόνο το el34 είναι οκ

Με τις προενισχύσεις που έχω δε μου έχει λέιψει ποτέ το extra της προσομείωσης τελικού γιατί συνήθως αυτές είναι για high gain (Mesa Studio, Marshall JMP-1) οπότε εκεί ο ήχος είναι έτσι κι αλλιώς 99% preamp gain.

6 ώρες πριν, Paris K είπε

Οπότε θα σου πρότεινα ως καλύτερη λύση ένα παθητικό di να βάλεις μετά το radar πού ήδη έχεις (με κόστος περίπου 30 ευρώ) ή εναλλακτικά αν μπείς σε κόπο για αγορά άλλου loader να δεις το torpedo cab που αναφέρθηκε πιο πάνω, ή το amt pangea, μεταξύ άλλων.
 Τέλος αν και το latency με το daw είναι θέμα drivers, κάρτα ήχου και πισι γενικά, δοκίμασες να τρέχεις τις ir στα 44.100 όπως τρέχουν και τα loaderq (γιατί κι εγώ από daw αυτόματα διαλέγω τις μεγαλύτερες στα 96.000)

Πολύ καλή πρόταση η πρώτη. Το torpedo μου φαίνεται overkill γι αυτό που θέλω. Έτσι κι αλλιώς δε έχω βρει καλύτερα IRs απ της Celestion και είμαι 1000% καλυμμένος με αυτά.

 

Απευθείας και το IR να τρέχει στο PC δεν μπορώ να κατέβω σε ανάλογο latency με το hardware monitoring. Ναι, φυσικά το έχω δοκιμάσει στα 44.100. Οπότε δεν παίζει. Έστω και ελάχιστα παραπάνω latency μου χαλάει πάρα πολύ την αίσθηση.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση και τις ιδέες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν πρόλαβα να γράψω τελικά, αλλά με πρόλαβε ο Πάρης. Τσέκαρε τις προτάσεις του, νομίζω θα σε καλύψει. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα με το latency όπως αυτό που αναφέρεις και παίζω τα τελευταία 3 χρόνια αποκλειστικά με plugins και direct monitoring.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα.. στο radar μπορεις να κουμπωσεις καρφι τη κιθαρα και να ακους απο τα ακουστικα για μελετη ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου