Προς το περιεχόμενο

IR Loaders και IRs γενικά


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Στις 27/12/2021 στις 3:53 ΜΜ, BillTrantos είπε

Δεν πρόλαβα να γράψω τελικά, αλλά με πρόλαβε ο Πάρης. Τσέκαρε τις προτάσεις του, νομίζω θα σε καλύψει. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα με το latency όπως αυτό που αναφέρεις και παίζω τα τελευταία 3 χρόνια αποκλειστικά με plugins και direct monitoring.

 

Καλησπέρα και πάλι. Τί εννοείς "με plugins και direct monitoring"? Εννοείς γράφεις το καθαρό di με direct monitoring και μετά βάζεις plugins ή απενεργοποιείς το direct monitoring και παίζεις απευθείας σε plugins με software monitoring? 

Να πω επίσης ότι μου δώσατε τελικά λύση. Το chain τώρα είναι: 
                                                                                                 
Κιθάρα->Ενισχυτής->Attenuator Line Out->Countryman DI->Mooer Radar->PC input 1 (direct monitoring)

                                                                        Countryman Thru->PC input 2 -> impulse loader vst (post process)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, kpeyos είπε

 

Καλησπέρα και πάλι. Τί εννοείς "με plugins και direct monitoring"? Εννοείς γράφεις το καθαρό di με direct monitoring και μετά βάζεις plugins ή απενεργοποιείς το direct monitoring και παίζεις απευθείας σε plugins με software monitoring? 

Να πω επίσης ότι μου δώσατε τελικά λύση. Το chain τώρα είναι: 
                                                                                                 
Κιθάρα->Ενισχυτής->Attenuator Line Out->Countryman DI->Mooer Radar->PC input 1 (direct monitoring)

                                                                        Countryman Thru->PC input 2 -> impulse loader vst (post process)

 

Είχε βράσει το κεφάλι μου εκείνη την περίοδο, εννοούσα ότι γράφω απευθείας με plugins σε software monitoring. Δε με ενοχλεί το latency, αλλά δε σημαίνει και κάτι αυτό, μπορεί εσένα να σε ενοχλεί. Έχω βρει την υγειά μου με το να γράφω/παίζω καρφί στην κάρτα ήχου.

 

Ωραίο το setup σου, δίνει επιλογές για post processing.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Administrator

Εγώ πάλι μιας και δεν μπορώ την όποια καθυστέρηση απο το DAW, βρήκα την υγειά μου γράφοντας κιθάρα με το Mooer Radar.

 

Πεταλιέρα Boss ME-70 ή τα πεταλάκια μου σε σειρά, στο Radar και στην κάρτα ήχου. Άψογα!

Για να συγκρίνω, αγόρασα το IR της Mesa Lonestar καμπίνας που έχω ήδη σε real form και έστειλα ταυτόχρονα απο τον ενισχυτή στην καμπίνα απο τη μία και στο Radar > κάρτα > Genelec απο την άλλη. 

Δεν μπορούσα να ξεχωρίσω τα Genelec απο την Lonestar καμπίνα. Ήταν ο ίδιος ήχος!

 

τα πετάλια του yameth

 

Αυτό ήταν αρκετό να με πείσει για την ποιότητα του modelling και το Radar κάνει εξαίρετα τη δουλειά του. Η μηχανή του φορτώνει έως 23 ms sample IR, υπεραρκετά για όποιο close miked sample εκτός ίσως και αν θες room ambience στα δείγματα, που για μένα δεν είναι ζητούμενο.

Έχει τελικούς ενισχυτές με επιλογή λυχνιών και καμιά σαρανταριά καμπίνες και επιλογή μικροφώνων.

Πόσες καμπίνες να χρειαστείς πια... Έχω συνηθίσει όλη μου τη ζωή με μια και καλή. 

Έχω ενθουσιαστεί που δεν χρειάζεται πλέον να στήνω μικρόφωνα!

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω τον τελευταιο καιρο παιζω με αυτο το setup στη φωτο

 

 

BF112D36-1D0A-4074-ADAA-1F2E333C16CD.thumb.jpeg.bbb4d1dd6a8268c357e75e16794508c8.jpeg

 

κιθαρα==>drives κτλπ.==>ενισχυτη==>reactive load==>hx stomp με φορτωμενα irs και στο fx loop του stomp το specular 

 

και απο κει ειτε γραφω ειτε παιζω με ακουστικα η και direct σε pa

 

πολυ βολικο setup και με σταθερα καλο ηχο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου