Προς το περιεχόμενο

Ιδια καμπινα ,ιδιο μεγαφωνο αλλος ηχος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγορασα προσφατα 2 καμπινες 1χ12 Orange που φορανε v30...το περιεργο ειναι οτι παιζουν διαφορετικα...η μια ακουγεται πιο δυνατα (μου φαινεται απ την αλλη) και πιο πριμαριστα πολυ εντονη διαφορα ομως στα πριμα...οχι απαραιτητα ασχημα αλλα διαφορετικα...της ανοιξα να δω μηπως με δουλεψανε με τα μεγαφωνα και ειναι οντως ακριβως τα ιδια..θα μου πει καποιος τι γινεται?ειναι δυνατον?

 

μηπως παιζει ρολο αν και ειναι κουφο τι ακουμπαει πανω?

στην μια εχω 2 κεφαλια και στην αλλη 3 2 μεγαλα ενα μικρο...μπορει να παιζει ρολο?ξερω βλακεια λεω αλλα δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι καινούργιες και οι δύο, περίμενε λίγο να στρώσουν τα μεγάφωνα (περίπου 20-30 ώρες σε δυνατή ένταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι τις τροφοδοτει η ιδια κεφαλη και τις 2 με ομοια καλωδια ετσι? Αν ειναι τοσο εμφανης η διαφορα οσο λες μαλλον δεν θα εξισορροπηθει πληρως απλα με στρωσιμο απο ωρες παιξιματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρησιμοποιημένες αλλά έχουν παίξει σχετικά δυνατά ή μόνο σε Bedroom levels;

 

Αν ισχύει το πρώτο τότε μόλις μάθαμε κάτι ακόμα για την ποιότητα κατασκευής των κινέζικων Celestion!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινεζικα εχουν μεσα;εχω ενα απο καμπινα mesa boogie και ειναι το ιδιο εμφανισιακα απο πισω θα το δοκιμασω να δω τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός από τα Heritage G12-M, G12-H, G12-65 και τα AlNiCo Blue & Gold, όλα τα άλλα ακόμα και τα Anniversary είναι Made In China τα τελευταία χρόνια. Αν πέσει στα χέρια σου κάποιο παλιό V30 Made In England (με τα οποία γράφτηκε όλη η Rock της δεκαετίας του 90) θα διαπιστώσεις ότι ουδεμία σχέση μεταξύ των δύο υπάρχει.

 

Δεν έχει σημασία από ποια καμπίνα τα έχεις βγάλει, ακόμα και οι πολύ ακριβοί ενισχυτές έχουν πάμφθηνα μεγάφωνα στις καμπίνες τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με τα V30s είναι το κάτι άλλο...Σχεδόν όλοι αναφέρονται στα V30s (που είναι 70Watt έκαστο και ΟΧΙ 30...) που "φοράνε" οι καμπίνες της Marshall (1960AV,1960BV) και ΜΟΝΟ αυτές.Επιβεβαιωμένα,κανονικά και με το νόμο.Υπάρχει ρήτρα στο συμβόλαιο μεταξύ Marshall και Celestion που διαφοροποιεί -στα specs- τα συγκεκριμένα V30s.Μου το έχουν επιβεβαιώσει από τη Marshall όταν πήγα στο εργοστάσιο πριν μερικά χρόνια.Και όχι δεν είναι μαρκετίστικο τρικ,η διαφορά είναι χαοτική αν τύχει να ακούσει κάποιος το συγκεκριμένο V30 με ένα Κινέζικο,όπως πολύ σωστά έγραψε ο Kpeyos.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κινεζικα εχουν μεσα;εχω ενα απο καμπινα mesa boogie και ειναι το ιδιο εμφανισιακα απο πισω θα το δοκιμασω να δω τι να πω

 

Επίσης αν το μεγάφωνο από τo Mesa γράφει "Vintage Black Shadow" δεν είναι Vintage 30 (το γράφω γιατί γίνεται συχνά το λάθος) είναι Eminence GB12 50 watt και είναι ουσιαστικά ένα κακής (για τα δικά μου γούστα) ποιότητας Greenback (G12 M). Oυδεμία σχέση με τα V30.

 

Να προσθέσω επίσης (μετά από λίγο ψάξιμο στο νετ) ότι η Celestion έχει εξαγοραστεί από τους κινέζους εξολοκλήρου εδώ και περίπου 12 χρόνια. Αυτό ίσως εξηγεί γιατί υπάρχουν σοβαρά παράπονα ακόμα και για κάποια heritage (όπως π.χ για το G12 65) ότι δεν μοιάζουν και πολύ με τα originals.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic:

 

@Kpeyos  Θυμάμαι σε παλαιότερο thread που είχες γράψει οτί σου κλέψανε την R0 σου.Αν δεν βαριέσαι να γράφεις,πως σου την κλέψανε?Θυμάσαι το S/N ?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου