Προς το περιεχόμενο

Live και εναλλακτικά κουρδίσματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι συμφορουμίτες τα φώτα σας...

 

Σας έχει τύχει ποτέ να χρειαστεί να παίξετε κάτι live το οποίο απαιτεί εναλλακτικό κούρδισμα ;

Πως το αντιμετωπίσατε αυτό; Ξεκουρδίζετε επι σκηνής ή κουβαλάτε 2η κιθάρα μαζί σας;

 

Και οκ αν είναι σε κιθάρα με σταθερή γέφυρα ας πούμε οτι κάνεις την αλλαγή μεταξύ των τραγουδιών στο κούρδισμα, αν είναι κιθάρα με floyd?

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλοί θνητοί ξεκουρδίζουν

οι έχοντες (Keith) έχουν μια ξεκουρδισμένη για κάθε κομμάτι

(οι ίδιοι έχοντες δεν γνωρίζουν τι εστί Floyd..) ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλοί θνητοί ξεκουρδίζουν

οι έχοντες (Keith) έχουν μια ξεκουρδισμένη για κάθε κομμάτι

(οι ίδιοι έχοντες δεν γνωρίζουν τι εστί Floyd..) ;D

 

Σίγουρα δεν ανήκω στην κατηγορία των εχόντων..  ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν έπαιζα Live (το τελευταίο το 1998  ;D) είχα 3 κιθάρες μαζί μου ναι.

 

Και για alternate tuning και για να μην αλλάζω χορδή (ες) αν τυχόν σπάσει κάποια.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έπαιζα Live (το τελευταίο το 1998  ;D) είχα 3 κιθάρες μαζί μου ναι.

 

Και για alternate tuning και για να μην αλλάζω χορδή (ες) αν τυχόν σπάσει κάποια.  ;D ;D

 

Βασικά αυτό προσπαθώ να λύσω..συνήθως έχω μαζί μου 2 κιθάρες, αυτή που παίζω και 1 backup ώστε αν σπάσει κάποια χορδή ή αν παρουσιαστεί κάποιο θέμα να μην χάνω χρόνο επι σκηνής ( ειδικά σε κιθάρα με floyd το σπάσιμο χορδής μπορεί να σου φάει πολύ χρόνο)

 

Αν η μία από αυτές είναι με άλλο κούρδισμα τότε αναιρείται λίγο αυτό..

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά αυτό προσπαθώ να λύσω..συνήθως έχω μαζί μου 2 κιθάρες, αυτή που παίζω και 1 backup ώστε αν σπάσει κάποια χορδή ή αν παρουσιαστεί κάποιο θέμα να μην χάνω χρόνο επι σκηνής ( ειδικά σε κιθάρα με floyd το σπάσιμο χορδής μπορεί να σου φάει πολύ χρόνο)

 

Αν η μία από αυτές είναι με άλλο κούρδισμα τότε αναιρείται λίγο αυτό..

 

Μια κιθάρα έχω με floyd (ούτε ξέρω γιατί την πήρα) , φυσικά ποτέ δεν τη χρησιμοποίησα σε Live, και γενικά μου ήταν μπελάς στο κεφάλι.

 

Αν πότε πουλήσω , θα είναι η πρώτη που θα φύγει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει ποτέ να χρειαστεί να παίξετε κάτι live το οποίο απαιτεί εναλλακτικό κούρδισμα ;

 

Οχι.  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει ποτέ να χρειαστεί να παίξετε κάτι live το οποίο απαιτεί εναλλακτικό κούρδισμα ;

Πως το αντιμετωπίσατε αυτό; Ξεκουρδίζετε επι σκηνής ή κουβαλάτε 2η κιθάρα μαζί σας;

 

Έχω δοκιμάσει και τις δύο εκδοχές, πάντα και για πάντα το ξεκούρδισμα θα κερδίζει το κουβάλημα kate me. Μιλάω για ένα ταπεινό drop D όμως και για tuneomatic γέφυρες... ένα πιο ασυνήθιστο κούρδισμα, ειδικά αν χρειάζεται τακτικά, θέλει μελέτη στην εφαρμογή του.

Ιδανικά, νομίζω θέλει τη δική του κιθάρα και το δικό του σετ χορδών.

 

Και οκ αν είναι σε κιθάρα με σταθερή γέφυρα ας πούμε οτι κάνεις την αλλαγή μεταξύ των τραγουδιών στο κούρδισμα, αν είναι κιθάρα με floyd?

 

Φροντίζεις να μην είναι.  :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μια μόνο κιθάρα με FR, σπάσιμο χορδής=αντίο gig. Και με σταθερή γέφυρα δηλαδή πάλι είναι χαμένος χρόνος ν'αλλάξεις χορδή. Εκτός αν το μπλοκάρεις, μερικώς ή εντελώς. Εγώ π.χ. το'χω μπλοκάρει ώστε να λειτουργεί ως dive only. Εκτός αν μιλάμε για recessed FR (τρελά προτιμότερο), όπου δεν είναι και κανα τρελό πρόβλημα.

 

Για διαφορετικά κουρδίσματα, προτιμότερο άλλη κιθάρα. Ή να μην υπάρχουν διαφορετικά κουρδίσματα, το κουβάλημα δε νομίζω πως αρέσει σε κανέναν!  ;D

Για κανένα drop D τώρα σιγά τα ωά, ξεκουρδίζεις επί τόπου και τέλος (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να δώσει κάποιος φράγκα για d-tuner, πόσο δύσκολο είναι να ξεκουρδίσεις και πόσο γρήγορα χρειάζεσαι να επανέλθεις σε standard;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχω τώρα για μια χορδή και για μικρή αλλαγή (1 ημιτόνιο) ρωτάω..

 

Η συγκεκριμένη κιθάρα που παίζω στα Live έιναι με floyd και για αυτό πιο πολύ ρωτάω, αν ήταν με σταθερή γέφυρα δεν (νομίζω) να είχα ιδιαίτερο θέμα.

 

 

Απλά είπα μιας και ανοίγω το θέμα να το κάνω πιο γενικό μήπως έχει και κάποιος άλλος παρόμοιους προβληματισμούς..

 

Γενικά μου την σπάνε τα διαφορετικά κουρδίσματα αν και μερικά τραγούδια δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να τα παίξεις αλλιώς..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου