Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με trojan!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες το microsoft security essentials εντόπισε μια απειλή με όνομα win64/sirefef.B και αμέσως μετά άλλη μια με όνομα win32/smadow.gen!B.To έψαξα στο νετ και είδα ότι είναι πολύ επικίνδυνα trojan και πρέπει να αφαιρεθούν αμέσως.Το πρόβλημα είναι ότι το antivirus λέει ότι το καταργεί,όμως μετά από λίγο πετάει ξανά μήνυμα ότι εντοπίστηκε ο ίδιος ιός.Ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα από χθες.Το spyware doctor δεν το βρίσκει καν.Αν κάποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να απαλλαγώ από αυτό,ας βοηθήσει.To format θεωρείται από μένα τελευταία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό..

http://www.pcthreat.com/parasitebyid-19732en.html

 

γενικά google-αρέ το με το όνομα του trojan + remove και για το ανάλογο λειτουργικό

 

Πάντως σαν γενικές συμβουλές κάνε schedule το antivirus να ψάξει για ιούς με το άνοιγμα του υπολογιστή..(πριν ανοίξει το λειτουργικό) όπως και το spyware doctor ή αντίστοιχα να τα τρέξεις από safe mode...

 

Συνήθως όταν "τρέχει" μία διεργασία έστω και κακόβουλη δεν μπορεί αν διαγραφεί γιαυτό πιθανών να μην βρίσκουν και να μην μπορούν να αφαιρέσουν τον ιό τα διάφορα προγραμματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, διέγραψε το αρχείο όμως τώρα δεν ξεκινάει ο υπολογιστής. Μάλλον κάποιο αρχείο των windows καταστράφηκε. Το ερώτημα μου πλέον είναι το εξής: μπορώ να εγκαταστησω τα windows χωρίς να χάσω τα αρχεία μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειτουργικό έχεις; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα όταν boot-άρει ο υπολιγιστής ή απλά δεν ανοίγει; Πολύ πιθανών με εna repair να λυθεί το πρόβλημα... έχεις το cd των Windows;

 

Η διαδικασία του repair είναι παρόμοια με αυτήν της εγκατάστασης μόνο που σε κάποιο σημείο πριν δώσεις το ΟΚ για εγγραφή των windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι έχεις windows 7;

 

Κάνεις boot από το cd και επιλέγεις να κάνεις fresh install, χωρίς να κάνεις φορμάτ στον σκληρό όμως. Κατ' αυτόν τον τρόπο, όλα τα αρχεία του προηγούμενου installation θα αποθηκευτούν σε ένα φάκελο με όνομα "windows old" ή κάπως έτσι. Προσοχή όμως διότι είναι πολύ πιθανόν κάποια από τα παλιά σου αρχεία να είναι μολυσμένα.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, να αντιγράψεις ότι χρειάζεσαι από το παλιό installation (αφού κάνεις ένα full antivirus scan) και μετά να το ξεφορτωθείς. Προσοχή, ο φάκελος windows old δε σβήνεται από τον windows explorer με την κλασσική μέθοδο (δεξί κλικ, delete), αλλά από το disk cleanup > system files.

 

Για μελλοντικά προβλήματα με trojans κλπ. προτείνω πριν από οτιδήποτε, καθάρισμα των temporary files του browser και απενεργοποίηση του system restore. Κατόπιν boot σε safe mode και full system scan. Αν το σύστημα παραμείνει μολυσμένο, τότε πάμε σε εκ νέου εγκατάσταση ή φορμάτ. Δε συνιστώ repair διότι κάποια αρχεία μπορεί να έχουν παραμείνει μολυσμένα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 έχω. Έκανε στο startup έναν έλεγχο αφού μου πέταξε ένα μήνυμα ότι κάποια αρχεία έχουν πειραχτεί, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει επιδιόρθωση. Μεσα από το recovery μπορώ να εγκαταστησω απλά τα windows χωρίς να χάσω αρχεία;

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Edit:Οκ. Νομίζω μου απαντησες jazzjoker. Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις laptop και σου έχουν δώσει τα λεγόμενα recovery disks... αν δεν απατώμαι και αυτά έχουν αντίστοιχες επιλογές με fresh install kai repair.

 

Για ρίξε μία τις επιλογές που σου δίνει μήπως θυμηθώ κάτι.. γιατί αυτά διαφέρουν από εταιρεία σε εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδινε μόνο την επιλογή της γλώσσας και αμέσως μετά άρχιζε το φορματ με την προειδοποίηση ότι θα διαγραφεί ολοκληρωτικά ο σκληρός δίσκος.

Τελικά του έκανα φορμάτ και τελείωσε η ιστορία.Έτσι κι αλλιώς τα πιο πολύτιμα αρχεία τα έχω σε εξωτερικό.

Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου