Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτης μπασου για χρηση με ακουστικά μόνο


Nikosos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

δεν είμαι μπασίστας, αλλά μέχρι να σου απαντήσουν άλλοι φίλοι πιο σχετικοί, ρίξε μια ματιά σε αυτά...

 

μια ακριβούτσικη αλλά ποιοτικότατη λύση, αν ήδη διαθέτεις ένα καλό ζευγάρι ακουστικών

 

PJB BigHead

 

angle-300x208.jpg

 

BigHead Mobile Headphone Amp with D/A Converter – Phil Jones Bass

 

και μια πραγματικά "φθηνή" για αυτά που προσφέρει αξιοπρεπέστατη all in one λύση, αν δεν έχεις...

 

Vox amPhones Bass

 

7797953_800.jpg

 

https://www.thomann.de/gr/vox_amphone_bass.htm

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει το amplug επίσης απο την Vox με integrated overdrive. Βολικό σχετικά και ότι πρέπει για practice οπουδήποτε χωρίς καλώδια. Ο Wooten τα λέει παρακάτω  :)

 

 

Υ.Γ. Αν ενδιαφέρεσαι επειδή το έχω και κάθεται δεν το χρησιμοποιώ πλέον, πες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο ΟΡ ζήτησε να του προτείνουμε κάτι σαν κι αυτό (αν δεν κάνω λάθος)  ::)

 

https://www.thomann.de/gr/hotone_nano_legacy_thunder_bass.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς στα πετάλια preamp που έχουν  και έξοδο headphones.

 

Με τον κίνδυνο να γίνω γραφικός, ειδικά για practice (αλλά και για live) θα προτείνω για μία ακόμα φορά τον "ελβετικό σουγιά " που λέγεται Zoom B3

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω την εντύπωση ότι ο ΟΡ ζήτησε να του προτείνουμε κάτι σαν κι αυτό (αν δεν κάνω λάθος)  ::)

 

Υπάρχει κάποιο προενισχυτάκι μπάσου (μικρό μεγεθος) για ακουστικά, μόνο για practice

 

προενισχυτές μπάσου ΓΙΑ ακουστικά είναι το PJB BigHead και τo Voxάκι που πρότεινε ο gmayo...

 

τα υπόλοιπα

έχουν  και έξοδο headphones.

 

βέβαια, ακόμα και να εννοούσε κάτι άλλο ο op, όλες οι λύσεις που του προτάθηκαν μπορούν να κάνουν την δουλειά του... οπότε η "φιλολογική" ανάλυση περί σύνταξης των επιλογών, καθίσταται ανούσια νουμίζ' προσπικώς, που έλεγε και μια θεία μου στου χουριό αγαπητέ μου black friend... :) 8) ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με ευρεία έννοια υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλές λύσεις για practice με ακουστικά, μια αντίστοιχη λύση του zoom b3 (το οποίο είναι πολύ δυνατό εργαλείο)  είναι το Korg PX4D (Pandora Box) multieffect processor γι κιθάρα και μπάσο.

 

Η  πλεον καλύτερη λύση κατ'εμε είναι το Jam της Apogee σε ipad/iphone/imac/αικαιδενξέρωγω μαζί με κάποιο app τύπου jamup/ampkit/etc. με πάρα πολλές δυνατότητες και για practice αλλά και για studio χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προενισχυτές μπάσου ΓΙΑ ακουστικά 

Εγώ διάβασα αυτό

 

Προενισχυτης μπασου για χρηση ME ακουστικά μόνο  ::)

 

το οποίο σημαίνει ότι ο ΟΡ ψάχνει κάτι προφανώς μικρό και εύχρηστο που να κουμπώνει τα ακουστικά του πάνω και να κάνει practice αντί να χρησιμοποιεί κανένα γαϊδούρι ενισχυτή μπάσου. Αλλά μόνο ο ίδιος μπορεί να απαντήσει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχω μια κακή (?) συνήθεια (μάλλον κουσούρι που μου μεινε από το πέρασμά μου από την δημοσιογραφία), να μην δίνω ιδιαίτερη σημασία στους "τίτλους" και να επικεντρώνομαι στις ανεπτυγμένες επεξηγήσεις του κυρίως κειμένου (άλλωστε ισχύει πολλές φορές και εδώ στο noiz "αναντιστοιχία", αναγκάζοντας τους mods να την διορθώνουν)...  ;)

 

βέβαια στην περίπτωσή μας όντως

μόνο ο ίδιος μπορεί να απαντήσει  ;D

 

και προς το παρόν μας έχει αφήσει με την απορία... ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση. Η λύση που είναι νομίζω εφικτή αυτή τη στιγμή για τα οικονομικά μου είναι το Vox. Απλά ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο έχει μια στοιχειώδη ποιότητα και τι αποτέλεσμα θα έχω συνδυάζοντάς το με ένα ζευγάρι ακουστικά της τάξης των 50 €;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου