Προς το περιεχόμενο

HELP με Biasing ενισχυτή


JohnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αδερφοί νοιζάδες !!  :)

 

Χρειάζομαι την άποψη/βοήθεια σας σχετικά με το biasing !!

Έχω έναν Bugera v22, όπου τις τελευταίες μέρες έχει "πέσει" δραματικά ο ήχος του ..

Διαβάζοντας διάφορα στο ιντερνέτη , συμπέρανα πως χρειάζεται να αλλαχτούν οι λάμπες της ενίσχυσης.

( οι λάμπες του είναι EL84)

Είμαι στο να πάρω αυτές εδώ : https://www.thomann.de/gr/tad_rt272_roehre_el84_cz_paar.htm

 

Το πρόβλημα μου είναι πως δε γνωρίζω για το επονομαζόμενο Biasing , ούτε και πως γίνεται !!!  ;D ;D

Έχω δει βιντεάκια στο youtube  .. έχω ψάξει να διαβάσω διάφορα άρθα , αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο του "How to".

 

Θα σας ευχαριστούσα απο καρδίας αν μου λέγατε την άποψη σας τόσο για το biasing όσο και για τις λάμπες !!  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαμπες ειναι μια χαρα  (ειναι JJ)  αλλα αυτες ειναι καλυτερες (τις ειχα τις JJ στον 1974X και οταν εβαλα τις αλλες ο ηχος βελτιωθηκε)

 

https://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm

 

βαλτες και αν δεν σου αρεσει ο ηχος πηγαινε τον ενισχυτη σε εναν τεχνικο να σου κανει biasing (ΜΗΝ το κανεις μονος σου αν εισαι ασχετος)

 

η πιθανοτητα να ΜΗΝ σου αρεσει ο ηχος ειναι 0,00000001% οποτε ο ενισχυτης σου δεν χρειαζεται biasing ετσι κι αλλοιως νομιζω οτι οπως  οι περισσοτεροι EL84 ενισχυτες αυτου του τυπου ειναι cathode biased & ετσι ειναι και self biasing. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως όχι bias μόνο σου.

 

Είμαι "άσχετος" με το biasing μεν ,μιας και δεν έχει τύχει να ξαναλλάξω λάμπες στον ενισχυτή ,

αν όμως δε η όλη διαδικασία έγκειται μόνο στο να βάλω το πολύμετρο και να ρυθμίσω την τάση από το ποτενσιομετράκι που έχει ο ενισχυτής ..

νομίζω ότι είναι lame να δώσω ένα 20άρικο στον τεχνικό για δουλειά μερικών λεπτών ! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαμπες ειναι μια χαρα  (ειναι JJ)  αλλα αυτες ειναι καλυτερες (τις ειχα τις JJ στον 1974X και οταν εβαλα τις αλλες ο ηχος βελτιωθηκε)

 

https://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm

 

βαλτες και αν δεν σου αρεσει ο ηχος πηγαινε τον ενισχυτη σε εναν τεχνικο να σου κανει biasing (ΜΗΝ το κανεις μονος σου αν εισαι ασχετος)

 

η πιθανοτητα να ΜΗΝ σου αρεσει ο ηχος ειναι 0,00000001% οποτε ο ενισχυτης σου δεν χρειαζεται biasing ετσι κι αλλοιως νομιζω οτι οπως  οι περισσοτεροι EL84 ενισχυτες αυτου του τυπου ειναι cathode biased & ετσι ειναι και self biasing.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Απ'ότι καταλαβαίνω μιας και δε κρίνεται απαραίτητο το biasing , θα τους τοποθετήσω και ακούγοντας και κάνοντας !  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eurotubes.com/store/pc/viewPrd.asp?idproduct=1506&idcategory=441

 

εδω λεει πως ο ενισχυτης σου εχει adjustable bias.

μην το κανεις μονος σου!

 

υγ. και το κυκλωμα που ειδα αυτο δειχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι είναι lame να δώσω ένα 20άρικο στον τεχνικό για δουλειά μερικών λεπτών ! :P

Τι επαγγελεσαι ειπαμε?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bugera V22 έχει bias point, συγκεκριμένα ένα RCA jack και έχει και τρίμμερ. Το θέμα είναι ότι εκεί μετράς απλά την αρνητική τάση της πόλωσης. Για να ρυθμίσεις όμως σωστά το bias καλό είναι να μετράς το ρεύμα ανόδου και ταυτόχρονα την τάση ανόδου κάτι το οποίο δεν είναι και εύκολο. Έχεις να κάνεις με υψηλή τάση και δεν είναι αστείο.

 

Αν θες να το κάνεις μόνος σου, το καλύτερο είναι να προμηθευτείς bias probes. Υπάρχουν αρκετά στην αγορά και φυσικά είναι safe χωρίς να παίζεις με την ζωή σου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι είναι lame να δώσω ένα 20άρικο στον τεχνικό για δουλειά μερικών λεπτών ! :P

 

A giant ship engine failed. The ship's owners tried one expert after another, but none of them could figure out how to fix the engine.

 

Then they brought in an old man in his eighties who had been fixing ships since he was a young man. He carried a large bag of tools with him, and when he arrived, he immediately went to work. He inspected the engine very carefully from top to bottom.

 

Two of the ship's owners were there watching this man and hoping he would know what to do. After looking things over, the old man reached into his bag and pulled out a small hammer. He gently tapped something. Instantly, the engine lurched into life. He carefully put his hammer away. The engine was fixed!

 

A week later, the owners received a bill from the old man for ten thousand dollars.

 

"What?!" the owners exclaimed. "He hardly did anything!"

 

So they wrote the old man a note saying, "Please send us an itemized bill."

 

The man sent a bill that read:

 

Tapping with a hammer...... ......... $ 2.00

 

Knowing where to tap.......... ......... $ 9,998.00

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point μου σχετικά με αυτό που είπα όσον αφορά το "20άρικο που είναι lame " .. είναι σε περίπτωση που θα μπορούσε να κάνει το biasing και ένας αρχάριος, σε αυτό το θέμα.

 

Δε περίμενα να σταθείτε σε αυτό , και όχι στο "how to", μιας και αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Όπως κια να 'χει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας !  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου