Προς το περιεχόμενο

mod για εξωτερικη καμπινα σε οποιοδηποτε ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω τελευταια φοριεται πολυ το συγκεκριμενο θεμα στο youtube...σε μινι ενισχυτες φορνεα καμπινες με 12 αρια κι ετσι μπορεις να κανεις τις προβες σου η να εχεις αναν πιο αξιοπρεπεη ηχο στο σπιτι χωρις ενα σκασμο λεφτα

 

ξερει κανενας φιλος τα θετικα αρνητικα και γενικα τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει σε ενα ενισχυτακι εννοειται που δεν εχει ηδη εξοδο για καμπινα

 

υποθετω ενα απ ολα να γνωριζουμε τα ohm του ηχειου μας για αρχη....μπορει ν ακουγεται βλακεια αλλα εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το φτηνο ενισχυτακι στο δωματιο και θα ηθελα να φορεσω μια 1χ12 για αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρητικά, αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για κάποιον mini combo, απλά παίρνεις το καλώδιο του ενισχυτή σου που πηγαίνει στο μεγάφωνο, το προεκτείνεις, του κολλάς κι ένα jack και το βάζεις σε μια καμπίνα με μεγάφωνο στα ίδια ohm. 
 

Πρακτικά αυτό που θα ακούσεις από ένα 12άρι σε σχέση με ένα 8άρι π.χ μεγάφωνο μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι. Συνήθως αυτά τα ενισχυτάκια είναι σχεδιασμένα με voicing που ταιριάζει στο stock ηχείο. 

 

Επίσης με τόση ποικιλία σε μικρούς ενισχυτές, φθηνά modelers και VSTs που μπορείς να συνδεσεις για practice στο σπίτι σου δεν ξέρω καν αν αξίζει. Για ποιον ενισχυτή μιλάς συγεκριμένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου champ του 1964 καποιος παλιος ιδιοκτητης ειχε κανει το jack mode για το σκοπο αυτο (δες pic).To δοκιμασα με μια stock bassman καμπινα του 66 και επαιζε.... χειροτερα (πολυ πιο dark κι ενιοτε muddy), οποτε με την συγκεκριμενη καμπινα ανθρακες ο θησαυρος.

q6v5snhe1fp0gccaodl7.jpg

 

Οποτε επαληθευτηκε αλλη μια φορα η πικρη αληθεια.Σε κιθαρες ενισχυτες κλπ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΤΑ STOCK ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Αν δεν σας καλυπτουν παρτε κατι αλλο.

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια κυκλωματα ειναι ακριβως ιδια απλα τα προσφερουν σε διαφορετικα βαττ και μεγεθη καμπινας μεγαφωνου οποτε αν ηδη εχουμε μια καλη καμπινα σπιτι δεν χρειαζεται να παρουμε την κεφαλη η το αντιστοιχο μοντελο με το 12αρι μεγαφωνο και τα πολλα βαττ..κυριως για solid state κυκλωματα λεω.οπως και να χει ουτως η αλλως για να βγαλω ηχο με τον μινι ενισχυτη μου εχω μπροσα eq και μπορω να παραμετροποιησω αρκετες συχνοτητες σε αλλαγη καμπινας .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου