Προς το περιεχόμενο

Ενταση ενισχυτη σε συνθηκες μπαντας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λυση για να μην ενοχλεις τους αλλους ειναι να τον γυρισεις προς τον τοιχο ή προς τα εσενα εχοντας τον γερμενο στο πατωμα

 

ομως οσο απομακρυνεται το αυτι απο το μεγαφωνο ,χανω καποιες λεπτομερειες του ηχου. ιδανικα προτιμω να παιζω με τον ενισχυτη στο υψος των αυτιων

 

Αυτό. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ με τη σειρά μου, γυρίζω τον ενισχυτή ώστε το μεγάφωνο να χτυπάει στο αυτί μου. Αν δεν το κάνω χάνω τις συχνότητες (μπάσα, πρίμα) και ειδικά με την strat θέλω ν'ακούω τα πάντα γιατί παίζω πολύ με volume and tone controls για να πάρω τον ήχο μου.

 

Σε live έχω τον ενισχυτή πίσω μου, ν'ακουμπάει σε τοίχο και να με κοιτάει. Ο frontman ακούει από μένα. Ο drummer κι ο μπασίστας μερικές φορές ζητάνε από τον ηχολήπτη να δώσει λίιιιιγο ηλεκτρική στα monitor που ακούνε. Εγώ ακούω φυσικά από τον ενισχυτή και μόνο.

 

Ενισχυτής Koch Twintone III. 50 Watt.

Master: 12 o'clock (5 out of 10 δηλαδή)

Volume σε κάθε κανάλι: 2.5 προς 3

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ με τη σειρά μου, γυρίζω τον ενισχυτή ώστε το μεγάφωνο να χτυπάει στο αυτί μου. Αν δεν το κάνω χάνω τις συχνότητες (μπάσα, πρίμα) και ειδικά με την strat θέλω ν'ακούω τα πάντα γιατί παίζω πολύ με volume and tone controls για να πάρω τον ήχο μου.

 

Σε live έχω τον ενισχυτή πίσω μου, ν'ακουμπάει σε τοίχο και να με κοιτάει. Ο frontman ακούει από μένα. Ο drummer κι ο μπασίστας μερικές φορές ζητάνε από τον ηχολήπτη να δώσει λίιιιιγο ηλεκτρική στα monitor που ακούνε. Εγώ ακούω φυσικά από τον ενισχυτή και μόνο.

 

Ενισχυτής Koch Twintone III. 50 Watt.

Master: 12 o'clock (5 out of 10 δηλαδή)

Volume σε κάθε κανάλι: 2.5 προς 3

 

 

 

12 master σε 50αρη ;δεν ειναι δυνατα ;δεν κουφαινεσαι;εχεις closed back καμπινα;γιατι εμενα που ειναι open ,αμα το κολλαω στο τοιχο χανω συχνοτητες επισης .οποτε τουλαχιστον 10-15 ποντους αποσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 master σε 50αρη ;δεν ειναι δυνατα ;δεν κουφαινεσαι;εχεις closed back καμπινα;γιατι εμενα που ειναι open ,αμα το κολλαω στο τοιχο χανω συχνοτητες επισης .οποτε τουλαχιστον 10-15 ποντους αποσταση

 

Όχι είναι open back καμπίνα (combo είναι). Το master είναι στο 12 o'clock (στην δεκαβάθμια κλίμακα του ενισχυτή είναι στο 5 από 10 δηλαδή, στη μέση με άλλα λόγια  ;D ). Το έχω επίτηδες εκεί καθώς διαπίστωσα πως με master volume στο 5 προς 6, ο ενισχυτης δεν ανεβάζει άλλη ένταση. Είναι το sweet spot του. Οπότε με το volume του κάθε καναλιού στο 2.5 προς 3 είναι μία ένταση δυνατά μεν, αλλά τόσο που ακούω την κιθάρα μου, τον drummer και τους υπόλοιπους.

 

Κοίτα, ενδεχομένως να χάνω κάποιες συχνότητες αν τον έχω ακουμπισμένο στον τοίχο αλλά δεν είναι ιδιαίτερα αισθητό σε σημείο που να επηρεάσει το παίξιμό μου. Αυτό σε live γιατί βολεύει (δεν έχω βάση). Σπίτι τον έχω ανασηκωμένο μεν, αλλά δεν τον στηρίζω στον τοίχο. Όπως κι εσύ, αφήνω κάποια απόσταση. 

 

Γενικά πάντως έτσι σε live, πρόβα, σπίτι. Είναι ικανοποιητικά, αν κι ο όντως ο ενισχυτής με το volume κάθε καναλιού στο 5 ας πούμε (και το master sto 5 επίσης), ακούγεται αρκετά τετράγωνα μακριά.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω στο 11 και σκεφτομαι καποια στιγμη να παω στο 12, for that extra push over the cliff.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

\m/ Christopher Guest \m/

 

Παντως εχω 30αρη και στο σπιτι πανω απο 2-2,5 δεν εχω (τολμησει να) βαλω. Στα live κανει κουμαντο ο ηχοληπτης και αναλογα με τον εκαστοτε ενισχυτη

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σου εχω ακομα ενα setting...PETER BUCK (REM) στο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΑΔΙΟ....απο οτι βλεπεις και αυτος στο 2 παιζει.....με τον AC30  ;D

 

2425416613_908f3e8844.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σου εχω ακομα ενα setting...PETER BUCK (REM) στο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΑΔΙΟ....απο οτι βλεπεις και αυτος στο 2 παιζει.....με τον AC30  ;D

 

2425416613_908f3e8844.jpg

πιο πολυ μου μοιαζει σαν ναι στο 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να ανφερω κατι σημαντικο .Ο λογος που τα οργανα εχουμε κατεβασει τις εντασεις ειναι η φωνη .Πριν βρουμε την φωνη παιζαμε πιο δυνατα αλλα με την ελευση της ανγκαστηκαμε να χαμηλωσουμε γιατι δεν ακουγοταν κι αν δυναμωναμε παραπανω απο τον μεικτη ,μικροφωνιζε .Αυτα στα δυο στουντιο που δοκιμασαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου