Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι Roland V synth τα φώτα σας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί πληκτράδες πριν λίγες ημέρες απέκτησα το φανταστικό v synth και παρόλο που είμαι κάτοχος fantom x  δεν ντρέπομαι να σας πώ ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται (για αρχή) επάνω στο όργανο  ;D . Απο ότι είδα επάνω έχει το o.s version 2. Για αρχή θέλω να σας ρωτήσω.Ισχύει ότι η version 1 και η version 2 έχουν διαφορετικούς ήχους μεταξύ τους? Αυτό τουλάχιστο κατάλαβα  βλεποντας τις sound list ψάχνοντας στο google.(και επίσης οτι η v2 αναβαθμίζει κάποια φίλτρα κλπ) Είδα ενα βιντεάκι στο youtube στο οποίο ακούγεται το γνωστό φλάουτο των αίνιγμα.Στο βίντεο γραφει οτι το οργανο που παιζει ο τύπος εχει την V2.Είναι ο ήχος που ακούγεται στο 10:06 και είναι ο 23ος ήχος.Όλοι οι άλλοι ήχοι είναι ίδιοι με αυτούς που έχει το δικό μου εκτός απο αυτόν.Υπάρχει πιθανότητα αυτός ο ήχος να βρίσκεται στην V.1 και να τον έχει φορτώσει στην V2? Έχω φάει κόλλημα με αυτόν τον ήχο και..... σόρυ αν σας ζάλισα και ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ΧΤ, και δεν τον εχει αυτο τον ήχο. Ναι οι 1 και 2 εχουν διαφορετικό sound set.

 

Τα καλά νέα είναι ότι εχεις το καλυτερο (κατα τη γνωμη μου) VA της αγορας, και μπορεις να φτιάξεις τον ήχο σε δευτερόλεπτα :D

 

Πολύ απλά, τον βρισκεις καπου. Ακομα και απο το συγκεκριμένο βιντεο, η πρωτη νοτα που παταει, διαρκεί αρκετα. Κοβεις σε ενα προγραμμα στο pc το sample οσο θες, το κανεις import, encode ως solo με variphrase και εχεις τον ήχο ετοιμο στο keyboard σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ Neeq! Και γω πιστεύω πως είναι ένα απ τα καλύτερα V.A synth!Βέβαια φαντάζομαι πως αν πάρω το δείγμα απ το youtube δεν θα είναι και τόσο καλή η ποιότητα βεβαια..Εκτός και βρώ το δείγμα απο κανένα vst.. Nα σε ρωτήσω.. μπορώ να φορτώσω ήχους απ την v1 στην v2 ή Πρέπει να την έχω περασμένη την V1 και στο όργανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βρισκεις ενα μεταχειρισμενο Emulator II και το αγοραζεις! idea.gif

Ο ηχος που θελεις (Shakuhachi) ανηκε στην sound library του Emulator II και χρησιμοποιηθηκε απο παρα πολλους μουσικους, πχ, τoν Peter Gabriel στο "Sledgehammer" και τον Michael Cretu (Enigma) στο "Sadeness".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχεις βρει και την v1, με το librarian μπορεις να περασεις το συγκεκριμένο ήχο ηχο μόνο του, απο το ένα project στο αλλο.

 

http://www.rolandus.com/go/v-synth/Librarian/index.html

 

Εχεις βρει ακρη με την επικοινωνια με το pc?

 

Είναι πολύ πιθανο τα projects να εχουν το ιδιο ονομα (δεν το ξερω), οπότε σωσε αυτο με το v1 soundset με άλλο όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μεχρι στιγμής δεν έχω συνδέσει ακόμη το όργανο με το pc..Μόνο με την καρτα μνημης που εχει ασχολήθηκα και έβαλα κάποια soundset.Τις επόμενες ημέρες που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ πιο πολύ με το όργανο.Απλα το fantom x μου φαίνεται πιο βατο αυτη τη στιγμή(το εχω και χρονια βεβαια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νταξει, αν μπορεις και τα φορτώνεις με την καρτα, το ιδιο ειναι. Απλά θα τα επεξεργαστεις στο pc με το librarian και μετα θα τα φορτώσεις με την καρτα.

 

Γενικα η roland ειναι λιγο βλαμμενη με τον τροπο αποθηκευσης. Ή εγω δε μπορω να τον καταλαβω με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βρισκεις ενα μεταχειρισμενο Emulator II και το αγοραζεις! idea.gif

Ο ηχος που θελεις (Shakuhachi) ανηκε στην sound library του Emulator II και χρησιμοποιηθηκε απο παρα πολλους μουσικους, πχ, τoν Peter Gabriel στο "Sledgehammer" και τον Michael Cretu (Enigma) στο "Sadeness".

 

σιγά τα λάχανα υπάρχει σε sample free...σιγά μη πάει να πάρει emu για έναν ήχο (αμα είναι και για το γαβ-γαβ των pet shop boys το συζητάμε ;D)

 

υπάρχει επίσης και στο "Πάολα-Μετά τα μεσάνυχτα"-κομάτι 4 00:51 :P

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον εχει μεσα ουτε στην παλια version

Το έχω το sample αυτο που θέλεις

 

Αμα θελεις μπορω να στον στειλω σε wav και να τον δουλεψεις οπως ειπωθηκε με την βοηθεια π.χ. του variphrase

 

αλλα θα μου κανεις κι εσυ μια χάρη  ;D ;D

θα μου στειλεις κατι που θα σου πω ;D ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου