Προς το περιεχόμενο

Φορητότητα ενισχυτή - παγιότητα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απ' την αλλη δεν σκεφτομαι για μικρό ενισχυτή (μιας και καποιος προτεινε την σειρα DSL της Marshall) λόγο οτι ξεφευγει οικονομικά...

 

Καλά με 400 ευρώ που έγραψες ως μπάτζετ, δεν είναι και τόσα απαγορευτικά για κεφαλή.

 

Βέβαια, αν σε βολεύει πιο πολύ η συγκεκριμένη λύση, go for it  :)

 

Προσωπικά σκέφτομαι την λύση κάποιου bugera g20 ή jet city. Θα αγοράσω και 2-3 καμπινούλες 1'12 τις οποίες θα εναποθέσω στα μέρη που θα παίζω, και όλα αυτά με κόστος γύρω στα 500-550 ευρώ.

 

Έτσι και τον ήχο μου θα έχω, και την μεσούλα μου θα γλυτώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αψογη πεταλοπλατφορμα ειναι ο clean. Απλα ο ac  εχει προσωπικοτητα και γευση. Και δουλευουν ολα τα πεταλια μου πολυ ανετα (boost, od, dist, fuzz), σε αντιθεση με τον ac10.

 

Εννοειται οτι απο τους δυο, προτεινω τον ac. Απλα δεν ξερω εαν ο φιλος αρεσκεται σε vox καθαρα και επισης δεν ξερω σε τι εντασεις θελει να ακουει τα καθαρα αυτα, καθως στο ac μετα απο τις 8.00-9.00 στο gain ξεκινα το breakup και τα modulation πεταλια γινονται καπως δυστροπα (δεν υπαρχει fx loop). Ο clean εχει fenderοκαθαρα και μετα τα 2/3 της εντασης υπαρχει απαλο breakup.

 

Και οι δυο ειναι αριστες επιλογες για τα λεφτα τους. Το κοτσαρεις στην πεταλιερα πανω και απλα συνδεεις σε ενισχυτη ή κονσολα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου βαλε ένα mxr 10 band EQ στο τελος της αλυσιδας και διορθωνε τον ηχο αναλογα με τις καταστασεις ετσι και γλυτωνεις κουβαλημα και μαθαινεις να φτιαχνεις ηχο τσακ μπαμ

 

Off topic το ΑΜΤ ss-20 γ@μ@ει και δέρνει, ειναι το μοναδικο πεταλι που δεν θα πουλησω ποτε!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάνε ένα τσεκ στον Blackstar Artisan 10 Anniversary edition. Mικρός, σχετικά ελαφρύς (15kg), δυνατός ( περισσότερο headroom και όγκος από τον Cub12 πχ. ) και παίρνει πετάλια αβίαστα και εμπρός και στο fx loop. Bρετανίζων και ταμάμ για "στο όριο του breakup" ήχο/παίξιμο. Η βρωμιά του εξαιρετική ( έχει boost ) αλλά δύσχρηστη.

 

Eγώ πήγαινα για το ίδιο πράγμα ακριβώς, έναν μικρό, σχετικά ευκολοκουβάλητο και αρκετά δυνατό για bar και μικρά live χωρίς να αλλάζω ήχο κάθε φορά. Πήγα για τον cub12, μου ψιλοάρεσε αλλά όταν άκουσα και τον Blackstar ο Laney μου φάνηκε "φτηνός" ηχητικά.

 

Πριν από αυτό, είχα τον VOX MV50 AC. Άντεξα μια εβδομάδα μαζί του. Δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με τον ΑC30 μου (όχι ότι είχα προσδοκίες) αλλά περίμενα έστω να μπορώ να έχω ηχόχρωμα VOX με τα πετάλια μου όπως τα δουλεύω τελευταία. Εντυπωσιακό μηχάνημα (50W σε 4Ω καμπίνα), με κέρδισε όσο έπαιζα μόνος. Στο live δεν τα κατάφερε, ακουγόταν πάντα ένα honkiness, ήταν μεγάλος αλλά όχι πολύς. Επίσης ένιωθα ότι ισοπέδωνε τις δυναμικές των πεταλιών ( treble booster, OCD, Fuzzface, Sparkle drive). Ίσως να δούλευε καλά σε 4x12 αλλά ρεαλιστικά σε μικρά live δεν έχουν τέτοιες καμπίνες.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου