Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα κι από μένα. Για να μην ανοίγω καινούργια θέμα σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να ρωτήσω εδώ ,ελπίζω να μην είναι λάθος κίνηση. 
Εδώ και χρόνια παίζω με το M Audio Keystation 61es και θέλω να το αλλάξω διότι αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο και μόνο πρόβλημα ,κατά τ'άλλα τη δουλειά μου την κάνω. Με βολεύει να παίζω την ίδια στιγμή που τραγουδάω και να ηχογραφώ ,με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το κάνω αφού ο ήχος από τα πλήκτρα περνά στο μικρόφωνο.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μπορείτε να το δείτε σε αυτό το βίντεο το οποιο δείχνει ακριβώς ποιό είναι 

 

έτσι λοιπόν ψάχνω ένα midi keyboard ,πλήκτρα ,που να είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβα. Επίσης το συγκεκριμένο το έχω χρόνια οπότε καλό είναι να κάνω και μια αλλαγή σε κάτι πιο εξελιγμένο ίσως. 
Εψαξα διάφορα και έχω καταλήξει ( σχεδόν ) στο Keylab 61 Essential της Arturia. Mου άρεσε όμως και το Alesis επειδή διαθέτει aftertouch.
Ηθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχει κανείς κάποιο από τα δύο ή τα γνωρίζει ,τα έχει δοκιμάσει για λίγο ή αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ,το ανώτερο μέχρι 300 ευρώ εφόσον πρόκειται για midi keyboard κυρίως. 
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας 
 


622608287_ScreenShot2020-08-01at15_54_46.thumb.png.5dad001671cad4403a314a2b910be248.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μου λέτε ότι όλα τα midi controler /keyboard έχουν χαμηλής ποιότητας και κατασκευής πλήκτρα με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτός ο θόρυβος κατά το παίξιμο τους ανεξαρτητως μοντέλου ; Ισως λοιπόν θα έπρεπε να αλλάξω κατηγορία τότε. 
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο που σκέφτηκα είναι αυτό εδώ, πάντως κάνει 385€ αλλά όσοι το έχουν πάρει είναι ευχαριστημένοι.

https://www.thomann.de/gr/thomann_sp_5600.htm

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, LDG είπε

δηλαδή μου λέτε ότι όλα τα midi controler /keyboard έχουν χαμηλής ποιότητας και κατασκευής πλήκτρα με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτός ο θόρυβος κατά το παίξιμο τους ανεξαρτητως μοντέλου ; 

Δεν είπα όλα, είπα "Σε κάποιες κατηγορίες προϊόντων κάποια πράγματα είναι δεδομένα."

Αν ψάξεις θα βρεις κάτι καλύτερο και ακριβότερο βέβαια.

 

Για παράδειγμα, στο παρακάτω βίντεο είναι εμφανές το πρόβλημα του κλαβιέ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, LDG said:

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το μικρόφωνο μου. Ευχαριστώ 

 

Ικανοποιημενος μπορει να εισαι αλλα μπορεις να παρεις ενα περισσοτερο κατευθυντικο και συνεπως αναίσθητο προς την πλευρά των πληκτρων

...

ποιό είναι το μικρόφωνο που έχεις?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το βίντεο είναι δικό σου, πάντως ο άνθρωπος που δείχνει το βίντο, αν θέλει να δείξει πάντως κάτι είναι άσχετος.

Διοτι το μικρόφωνο είναι κατα πάσα πιθανότητα καρδιοειδές και το έχει γυρισμένο προς τα πλήκτρα.

Προφανώς και ΠΡΕΠΕΙ να ακούγονται τα πλήκτρα έτσι όπως το έχει στημένο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου