Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα ανταποκρινονται τα knobs της epi σου.

Απλα χρειαζονται τον σωστο ενισχυτη ή/και το σωστο πεταλι. Δεν καθαριζει το ιδιο ο ηχος σε εναν ψηφιακο ενισχυτη και σε εναν λαμπατο. Ουτε το tone "ακουει" ιδιο. Επισης, δεν καθαριζει το ιδιο ενα ocd σε σχεση με ενα rat, ή το od3 σε σχεση με το tube screamer κοκ.

 

Το πιο βασικο στον ηχο ειναι ο ενισχυτης. Η κιθαρα και οι μαγνητες της ειναι σε μικρο ποσοστο. Και οι μαγνητες καθοριζουν τον ηχο του οργανου ως επι τω πλειστον.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ο ήχος ήταν 99% οι μαγνήτες, τότε θα βάζαμε χορδές σε σκουπόξυλα (ναι ξέρω, έχει γίνει ήδη :))

 

Και εξηγούμαι:

 

Κάθε κιθάρα έχει τον "signature tone" της. Στην tele είναι η twangy bridge θέση, στην στρατ είναι η neck θέση αλά Hendrix, SRV αλλά και η θέσεις 2 και 4 με το λεγόμενο "κουακ", το ταυράκι έχει το χαρακτηριστικό "bite" των ACDC, η LP έχει και το bite αλλά και τον χαρακτηριστικό "παχύ" και μεσαίο ήχο ιδανικο για blues/classic rock leads με sustain και πάει λέγοντας.

 

Από τη μια, αν θέλεις έναν generic μεταλ ήχο με πολύ gain, αλλάζοντας μαγνητες σε κάποια από τις παραπάνω λογικά θα φτάσεις αρκετά κοντά. Κουρδίζοντας μερικούς τόνους κάτω και βάζοντας EMG σε οποιαδήποτε κιθάρα, αυτομάτως αποκτάς πολύ βαρύ μέταλ ήχο. Βέβαια από μέταλ σε μέταλ διαφέρει, μιας και άλλο Ιron maiden, άλλο Μetallica και άλλο Slipknot, αλλά γενικά, με έναν διπλό στο bridge και έναν καλό ενισχυτή παίζεις μέταλ με οποιαδήποτε κιθάρα σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό.

 

Από την άλλη, αν κυνηγάς τον "signature tone" κάποιας κιθάρας, είναι αδύνατο να τον πάρεις με μια άλλη. Αν θες ήχο SRV, ΔΕΝ θα φτάσεις ούτε καν κοντά με άλλη κιθάρα εκτός Strat. Το ίδιο και αν θες το twang της γέφυρας της Tele. Ούτε ήχο ACDC θα έχεις ποτέ με Strat όσο κι αν το παιδέψεις, ούτε τον ήχο του Bonamassa με τη Les Paul θα πετύχεις. Αν είσαι παιχταράς όπως ο τελευταίος, πιθανώς μπορείς να το "φέρεις" από τα χέρια, αλλά σε έναν σχετικό βαθμό πάντα, και φυσικά ελάχιστοι παγκοσμίως είναι σε αυτό το level.

 

Συνεπώς, αν κυνηγάς pure tone, η κιθάρα είναι εξίσου σημαντική με τα υπόλοιπα αν όχι περισσότερο. To καλό/ιδανικό tone δεν είναι θέμα EQ, ούτε βάζοντας πρίμα στην Lp θα την κάνεις Tele, ούτε βάζοντας μπάσα στη Strat θα την κάνεις LP. Ούτε αλλάζοντας μαγνήτες στην Sg θα γίνει Strat, ούτε βάζοντας ξέρω γω τον twang king στην LP θα γίνει Telecaster.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα βαλε εσυ σε τελε τους seymour duncan necrobourbouroum κ σε στρατ τους dimarzio hellmothafucka κ θα ακουσεις σιγουρα twang k κουακ αντιστοιχα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα βαλε εσυ σε τελε τους seymour duncan necrobourbouroum κ σε στρατ τους dimarzio hellmothafucka κ θα ακουσεις σιγουρα twang k κουακ αντιστοιχα!!!

 

Το να πετύχεις τρισάθλιο ήχο γίνεται με όλες τις κιθάρες, με όλους τους μαγνήτες και με όλους τους ενισχυτές αν αυτό εννοείς, αλλά προφανώς δεν αναφερόμουν σε αυτό  ;) .

 

Προφανέστατα μπορείς να καταστρέψεις τον "χαρακτηριστικό ήχο" μιας κιθάρας αλλάζοντας της μαγνήτες, αλλά αυτόν τον "χαρακτηριστικό ήχο" μιας κιθάρας δεν θα τον πάρεις αλλάζοντας μαγνήτες μια άλλη κιθάρα.

 

Να σημειώσω επίσης πως ο αυτός ο "χαρακτηριστικός ήχος" μιας κιθάρας είναι περισσότερο εμφανής σε clean έως medium gain ήχους. Όχι πως δεν είναι εμφανής και σε πιο high gain καταστάσεις (πχ Malmsteen - άντε πάρε αυτό το tone με Lespaul αν μπορείς  ;D), απλά εκεί ίσως είναι λιγότερα τα παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Hetfield να το πεις που έτσι έγραψε το μισό Black Album.

 

άκρως ενδιαφέρον αυτό. Link ;;;

Ήξερα για ESP explorer με emg's εκείνα τα χρόνια

 

έχουν γραφτεί τόσα πολλά που δεν ξέρω για ποιο θέμα να πω τις απόψεις μου.

 

Μεταλ με τελε δεν παίζει κανείς. Με τελε ΣΧΗΜΑ αρκετοί με πιο heavy τους Gojira . Αν και έχω καταλήξει ότι παίζει ρόλο το image και όχι αν ένα είδος κιθάρας μπορεί να ανταποκριθεί

 

Στον αντίποδα, αν δεν είσαι ο Timo Tolkki δεν ξέρω πόσο καλά θα ακούγεσαι με strat ( δεν λέω Maiden γιατί έχουν Hot rails & Super Distortion ) αν την κουμπώσεις σε αμιγώς μεταλ ενισχυτή *****

 

**** Στα τελευταία ποστ ενώ συμφωνώ π.χ. με JimmyPap , ξεχνάμε τον παράγοντα ενισχυτή

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Les Paul με P90s νομίζω  οτι θα τους βόλευε... ;)

 

Sorry για το double post αλλά παρεμπιπτόντως , Les Paul με P90's είχε ο Pepper Keenan στο "στονερο-σαμπαθικό" Deliverance των Corrosson of Comformity ( και SG οκ ) . Και στους Down συχνά πυκνά σκαφάκι

 

Γενικά όλα γίνονται με κατάλληλο gear κατάλληλους παίκτες. Το θέμα είναι, είμαστε εμείς ;;

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το βλεπουμε διαφορετικα.Με μια εξαιρεση την τελεκαστερ που η γεφυρα πραγματι εχει μια επιρροη στον ηχο...τη λεμε και twang(το οποιο βεβαια σε distorted καταστασεις παει περιπατο) λογω του οτι ο ιδιος ο μαγνητης ειναι βιδωμενος στη γεφυρα αποψη μου ειναι οτι αν παρεις μονους απο στρατ και τους βαλεις σε les paul θα ακουστεις AΚΡΙΒΩΣ σαν στρατ και οχι περιπου και αν παρεις humbuckers απο lp και τους κουμπωσεις σε στρατ θα ακουστεις ΑΚΡΙΒΩΣ σαν les paul και οχι στο περιπου.(Φυσικα παντα με τον ιδιο ενισχυτη στις ιδιες ρυθμισεις)Καποιος ομως που υποστηριζει το αντιθετο και πιστευει οτι θα υπαρχουν διαφορες ας μου πει και μενα Α)ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΣΤΙΑΖΕΙ Β)ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ; Για να ξερω και γω και το λεω πραγματικα χωρις καμια απολυτως δοση ειρωνειας.(καποιος ειπε για sustain πιο πριν.Αυτο δεν ειναι ΣΥΧΝΟΤΙΚΟ μερος του tone.Μπορει να εχουν συχνοτικα ιδιο tone με διαφορετικο sustain λογω πχ bolt on νs set neck κτλ...)Παιδια δεν ειναι κακο να διαφωνουμε αρκει να γινεται κοσμια.Σεβαστες ολες οι αποψεις.Ψυχραιμια!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    Σε αυτά τα χρήματα, το δίλλημα δεν είναι Κίνα-Κορέα ή Αμερική, αλλά Μεξικό.

 

    Αν είχαμε να κάνουμε με lespaul-οειδές, όντως θα ήταν δύσκολα τα πράγματα. Αλλά αφού έχεις ήδη μια, και έχεις κατασταλάξει, δεν είναι σοφό να πάρεις δεύτερη κιθάρα ίδιου τύπου.

 

    Γενικ'α μιλώντας, σε αυτό το εύρος τιμής, οι μεξικάνικες φέντερ είναι no-brainer, ειδικά οι classic player series (προσοχή μην γίνει μπέρδεμα με παρόμοιες μεξικάνικες σειρές) με εκπληκτικά specs, φερόμενα ως ''custom shop designed''. 

 

    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fender-Classic-Player-50s-Stratocaster-MN-2-Tone-Sunburst/art-GIT0009065-000;pgid=TpBgyn2w_qtSRpkLlzxqiSws0000nuSfoj7W

 

  https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fender-Classic-Player-Baja-Tele-Vintage-Blonde/art-GIT0009063-000;pgid=TpBgyn2w_qtSRpkLlzxqiSws0000nuSfoj7W

 

    Πραγματικά δεν  χρειάζεται να πας σε αμερικάνικη ή γιαπωνέζα Fender αν χτυπήσεις μια τέτοια.

 

    Επειδή όμως λόγω  ακουσμάτων δεν νομίζω να σε καλύπτουν τέτοια specs, σε κόβω για superstrat. Σου προτείνω να δεις τις επίσης μεξικάνικες Charvel

 

    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Charvel-Pro-Mod-San-Dimas-Style-1-HH-FR-M-Snow-White/art-GIT0037597-000#reviewBar

 

    Για Chapman - ESP και τέτοια δεν έχω άποψη, αλλά νομίζω μια μεξικάνα Charvel θα σε κάλυπτε άνετα.

 

  Καλές αγορές!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το βλεπουμε διαφορετικα.Με μια εξαιρεση την τελεκαστερ που η γεφυρα πραγματι εχει μια επιρροη στον ηχο...τη λεμε και twang(το οποιο βεβαια σε distorted καταστασεις παει περιπατο) λογω του οτι ο ιδιος ο μαγνητης ειναι βιδωμενος στη γεφυρα αποψη μου ειναι οτι αν παρεις μονους απο στρατ και τους βαλεις σε les paul θα ακουστεις AΚΡΙΒΩΣ σαν στρατ και οχι περιπου και αν παρεις humbuckers απο lp και τους κουμπωσεις σε στρατ θα ακουστεις ΑΚΡΙΒΩΣ σαν les paul και οχι στο περιπου.(Φυσικα παντα με τον ιδιο ενισχυτη στις ιδιες ρυθμισεις)Καποιος ομως που υποστηριζει το αντιθετο και πιστευει οτι θα υπαρχουν διαφορες ας μου πει και μενα Α)ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΣΤΙΑΖΕΙ Β)ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ; Για να ξερω και γω και το λεω πραγματικα χωρις καμια απολυτως δοση ειρωνειας.(καποιος ειπε για sustain πιο πριν.Αυτο δεν ειναι ΣΥΧΝΟΤΙΚΟ μερος του tone.Μπορει να εχουν συχνοτικα ιδιο tone με διαφορετικο sustain λογω πχ bolt on νs set neck κτλ...)Παιδια δεν ειναι κακο να διαφωνουμε αρκει να γινεται κοσμια.Σεβαστες ολες οι αποψεις.Ψυχραιμια!

 

Κι εγω ειμαι της αποψης οτι ο ηχος φτιάχνεται απο μαγνήτες και ενισχυτή αλλα στις περιπτωσεις που αναφέρεις θα εχεις διάφορες και απο τις γέφυρες που ειναι διαφορετικές αλλα και λογω κλιμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζετε με αυτά που λέτε. Αν δηλαδή γουστάρω σώμα single cut les paul αλλά ήχο strat, κάνω μια μοντίφα και βάζω μαγνήτες Strat στην les paul και θα ακούγομαι σαν τον Gilmour ή τον Blackmore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου