Προς το περιεχόμενο
sils

Αρμονιο για μαθητές yamaha A350 η psr E463

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μία απορία μου ,ο γιος μου μαθαίνει πλήκτρα και θέλουμε να πάρουμε ένα καλύτερο αρμόνιο από αυτό που έχει.Κάνοντας βόλτα στο ίντερνετ είδα αυτά τα δύο που αναφέρω στον τίτλο προσωπικά χωρίς να έχω καμία ιδέα μου άρεσε περισσότερο το 463 αλλά είδα ότι δεν έχει ελληνικούς ρυθμούς μέσα τους οποίους θα τους χρειαστεί. Η ερώτησή μου είναι η εξής ποιο από τα δύο είναι καλύτερο? Εάν είναι καλύτερο το 463 μπορώ να του βάλω εγώ ελληνικούς ρυθμούς?

Υπάρχει κάποιο άλλο να προτείνετε σε αυτό το εύρος  τιμής?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το A350 έχει δέκα εργοστασιακούς Ελληνικούς ρυθμούς. Έχει δυνατότητα φορτώματος ρυθμού.

Στο 463 μπορείς να φορτώσεις Ελληνικούς ρυθμούς. Αν το πάρεις από Νάκα, ρώτησέ τους να σου δώσουν μαζί και Ελληνικούς ρυθμούς.

Ερώτηση, τι ηλικία έχει ο μικρός, ποιό αρμόνιο έχει τώρα;

• Like 2

4 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Το A350 έχει δέκα εργοστασιακούς Ελληνικούς ρυθμούς. Έχει δυνατότητα φορτώματος ρυθμού.

Στο 463 μπορείς να φορτώσεις Ελληνικούς ρυθμούς. Αν το πάρεις από Νάκα, ρώτησέ τους να σου δώσουν μαζί και Ελληνικούς ρυθμούς.

Ερώτηση, τι ηλικία έχει ο μικρός, ποιό αρμόνιο έχει τώρα;

11 χρονων ειναι και οι δυο και τωρα εχουν το πιο απλό yamaha

Σε συνέχεια αυτών που είπε ο κ Χναράκης η γνώμη μου είναι πως εφόσον βλέπω πως το 463 έχει και αυτό δυνατότητα ρύθμισης κλιμάκων και έχει και κάποιες λειτουργίες sampling, grooving, filtering κλπ που κάνουν διασκεδαστικό για να μπουν τα παιδιά πέραν των κλασσικών μαθημάτων και σε πιο παραγωγικές καταστάσεις, θα προτιμούσα αυτό προς το παρόν.

Αν προχωρήσουν θα πάρουν ούτως η άλλως πιο προχωρημένα μοντέλα.

Έχουν ωραίες λειτουργίες και τα δύο αλλά το 463 μου φαίνεται πιο ελκυστικό και εμένα.

• Like 1

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Αναρτήσεις

• Τεραστια σχεση με chocking  Aν εχεις πολυ relief το action στα τελευταια ταστα δεν επηρεαζεται  ,ετσι κι αλλιως το action το φτιαχνεις απο τη γεφυρα οχι με το relief (το truss rod δεν επηρεαζει τιποτα πανω απο το 3 και κατω απο το 12 ) τωρα.... λογω της γεωμετριας ΤΡΙΖΕΙ στα ταστα μετα το 14,αντιθετα αν ισιωσεις το μπρατσο (κοντα στο 0 οπως το εχω  π.χ. σε ολες τις κιθαρες μου) οι χορδες παιρνουν "αερα" μετα το 14 και δεν τριζουν.   Ειναι καθαρα θεμα γεωμετριας.   Το "μηδενικο" relief (ή και το ΑΡΝΗΤΙΚΟ οπως το εχει π.χ. ο Εric Johnson ) ειναι και θεμα fret leveling & φυσικα παιχτικου στυλ. Καποιοι μπορουν να παιξουν καποιοι οχι.   Γενικα μιλωντας ΙΣΙΩΣΤΕ καργα τα μπρατσα σας....θα ανταμειφθείτε και ηχητικα και παιχτικα.    Τα εχει πει αλλωστε πολλες φορες και ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ         >Το relief στις ηλεκτρικές κιθάρες (και στις ακουστικές τρόπον τινά) είναι ο μεγαλύτερος αστικός μύθος που κατατρέχει το όργανο από τότε που οι αστικοί μύθοι απέκτησαν σημασία. Τεντώστε τα μανίκια σας κι ένας γενναίος νέος κόσμος ήχου, ωραίου action και -σημειώστε- sustain, εκεί που το όργανο το χρειάζεται περισσότερο, δηλ. από 8-9 τάστο και μετά. Επίσης είναι το κλειδί για χαμηλό action χωρίς πνίξιμο bends στις ψηλές περιοχές μέχρι το 21-22 τάστο. Ή σε 7,25" radius ταστιέρες. Κάθε όργανο διαφέρει (γεωμετρία και μορφολογία), οπότε θέλει λίγο tweak μέχρι να βρεθεί η χρυσή τομή/συμβιβασμός.<          
    • Πρόκειται για την νέα κυκλοφορία των Doobie Brothers απο ηχογράφηση του 1973 και μάλλον σε stereo μιας και έπαιζαν σε ραδιοφωνικό σταθμό. Η ατμόσφαιρα της ηχογράφησης μόνο τον ιδρώτα και την κάπνα δεν έχει μεταφέρει! Για όσους έχουν ζήσει αυτες τις στιγμές, είναι ανατριχιαστικό να το ακούς πάλι με αυτή την... πιστότητα.  Με τους ενισχυτές στο 10 για να βγαίνει η βρώμα (που να βρεις pre και master volume τότε), το μπάσο να βουϊζει απο τον Bassman 100w και τις flat χορδές και ο ντράμερ να πολεμάει να ακουστεί το ταμπούρο. Καλά δεν μιλάμε για τα άλλα τύμπανα και τις λεπτομέρειες στο hihat... γι αυτό έπαιζαν 4α αντε 8α... τσάμπα θα πήγαινε όποια προσπάθεια. Οι φωνές έβγαιναν απο το P.A.. Ενας 100w ενισχυτής με υποδοχές XLR αν ήσουν τυχερός και 2 κολώνες full range ηχεία. Ευτυχώς που υπήρχε και κάποιος ηχολήπτης του σταθμού που έκανε κάποια σχετική μείξη on the fly αλλά πραγματικά αυτό ήταν τότε.     καθως και το απαραίτητα κουρδισματάκια ενδιάμεσα.   Ακούστε όλο το άλμπουμ αν έχετε την περιέργεια ή σας αρέσει το είδος και θα καταλάβετε τι εννοώ.
    • Νικο μπρο, δεν συμφωνώ στα περι relief. Ακόμα και σε ακραία shredding/tapping setup λίγο relief συνηθως υπάρχει. Επίσης, αν ανεβάσεις το relief στον Θεό, απλά αυξάνεις το action (ΚΑΙ στα τελευταία τάστα) χωρίς όφελος. Καμια σχέση με choking.   Το relief χρειάζεται για να έχουμε ομοιόμορφο action σε όλη την ταστιέρα : Σενάρια 1) bridge action ψηλο - relief μηδενικό , αποτέλεσμα : πολύ χαμηλό action αριστερά στην ταστιέρα, υψηλό δεξιά 2) bridge action χαμηλό - relief στον Θεό, αποτέλεσμα : action ψηλό αριστερά και στην μέση, ταστάρισμα τερμα δεξια
    • Παραξενο που ενας MASTER builder δεν ξερει οτι οταν ισιώσεις ενα μπρατσο (μηδενιζοντας το relief αν το fretwork το επιτρεπει) εξαφανιζεται και το chocking out στο ψηλα τάστα (για την CV λεω που επειδη εχει εναν τονο relief "τσοκαρει" στα ταστα πανω απο το 14).   Επίσης το να διαλέγεις ή να απορρίπτεις  μια κιθαρα επειδη εχει καλο/κακό εργοστασιακο σετ απ ειναι το λιγοτερο ΗΛΙΘΙΟ.....    
    • Δεν μου αρέσουν αυτές αλλά μου αρέσει πολύ όταν οι μαγνήτες μπαίνουν στο σώμα χωρίς αυτό το πλαστικό περίβλημα τριγύρω.    Επίσης μια που θέλω να τσιμπήσω σύντομα:    
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε.