Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα για να αντικαταστήσω την Marshall 4χ12?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, θέλω να αντικαταστήσω την Marshall 1960B μου με κάποια μικρότερη για το σπίτι. Ο χρήση που της κάνω είναι ηχογράφηση κατά 99%. Μέσα της έχω 2 Celestion G75T και 2 V30. Μου αρέσε ο ήχος που έχει αρκετά και σε σχέση με τις φτηνές open back 1χ12 που έχω ο Orange OR15 και ο Marshall JCM2000 ακούγονται πολύ καλύτερα στην 4χ12. Δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω στο σπίτι μου κάποια κλειστού τύπου 1χ12 ώστε να δω αν είναι αρκετά κοντά, αλλά αν μπορέσω να πάρω κάποιες γνώμες ώστε να κινηθώ προς τη σωστή κατεύθυνση γρηγορότερα ή να ακούσω γενικά γνώμες.

Παραθέτω κάποια τραγούδια για να έχετε μια ιδέα σχετικά με τον ήχο που μου αρέσει ήδη από παλιότερη ηχογράφησή μου (η συγκεκριμένη είναι με τον OR15)
https://www.youtube.com/watch?v=05Pb25AeIZQ
Θα ήταν δυνατόν να πάρω αυτό τον ήχο από κάποια μικρότερη? Η μέθοδος που χρησιμοποιώ συνήθως είναι ένα SM57 κάπου μπροστά στον κώνο και ο ενισχυτής κάπου στα 4/10 της έντασης.
Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music man είπε

Η μέθοδος που χρησιμοποιώ συνήθως είναι ένα SM57 κάπου μπροστά στον κώνο

 

Οποιαδηποτε κλειστη καμπινα με το ΙΔΙΟ μεγαφωνο με αυτο που "μικροφωνιαζεις" θα σου δωσει το 90% του ηχου που εχεις τωρα ,αν εκανες room miking θα επαιζε ρολο και το μεγεθος με close miking η διαφορα θα ειναι ελαχιστη. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

Οποιαδηποτε κλειστη καμπινα με το ΙΔΙΟ μεγαφωνο με αυτο που "μικροφωνιαζεις" θα σου δωσει το 90% του ηχου που εχεις τωρα ,αν εκανες room miking θα επαιζε ρολο και το μεγεθος με close miking η διαφορα θα ειναι ελαχιστη. 


Aυτό δε το ‘ξερα...γιατί οι ανοιχτού που είχα δοκιμασει ακουγόταν σαν ραδιοφωνάκι μπροστά τους (σε recording ειδικά) και δεν ήταν πολύ διαφορετικά τα μεγάφωνά τους με το V30 που μικροφωνιάζω χαχα, το G12T με single sm57 micing δε μου άρεσε ποτέ για rhythm guitar...Ωστόσο μπορει να παιζει ρόλο εκτός του ότι ειναι open back το ότι ειναι από συμπιεσμένο πριονιδι? Θα προτεινες κάποιες 1χ12 που θεωρείς σοβαρές για να κοιτάξω?

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Σε ποιο μεγάφωνο βάζεις το μικρόφωνο;

Σορρυ ξέχασα να το γράψω, στο V30. Και καμιά φορά στο άλλο όταν θέλω αρκετά διαφορετικό ήχο για κάποιο fill πάνω στη βασική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, music man said:

... Δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω στο σπίτι μου κάποια κλειστού τύπου 1χ12 ώστε να δω αν είναι αρκετά κοντά...

 

Δεν θα είναι.

 

58 minutes ago, music man said:

Θα ήταν δυνατόν να πάρω αυτό τον ήχο από κάποια μικρότερη?

 

Ναι, το μικρόφωνο δε καταλαβαίνει διαστάσεις, μπορείς να βγάλεις τεράστιο ήχο σε ηχογράφηση από μικρή καμπίνα - μικρό ενισχυτή. Εκεί που θ' αλλάξει ο ήχος θα είναι στο δωμάτιο, το πως τον νιώθεις και τον ακούς. 

 

Είναι θέμα χώρου? Από τη στιγμή που την έχεις και σου αρέσει εγώ δεν θα την άλλαζα εκτός και δε χωρούσε πια. Έχω 4x12 γι' αυτό το λέω, δεν την αλλάζω με τίποτα γιατί σε θέμα όγκου δε συγκρίνεται. Αν παίζεις με high gain τον χρειάζεσαι τον όγκο. Από την εμπειρία μου με καμπίνες 1 ή 2 μεγαφώνων τις προτιμώ μεγάλες, να μην είναι δηλαδή οι διαστάσεις της ακριβώς όσο χρειάζονται τα μεγάφωνα να χωρέσουν. Είχα αυτές τις δύο, τυχαία βγήκαν με τις ίδιες διαστάσεις. Η 1x12 ακούγεται πιο μεγάλη με παρουσία και χώρο, η 2x12 πιο μικρή σαν να μην "ανέπνεε" ο ήχος. Αν πας σε 1x12 προτείνω μεγάλων διαστάσεων, όχι τύπου Bogner cube. Προσωπικά δε θα έδινα την 4x12 πριν αγοράσω νέα καμπίνα και περάσω κάποιο χρόνο μαζί της, μάλλον θα απογοητευτείς πως ακούγεται αν και όπως είπα η ηχογράφηση είναι άλλο θέμα.

 

Προσωπικά αν ήθελα να αντικαταστήσω τη 4x12 θα πήγαινα σε vertical 2x12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚώσταςΠ δε θελω να την πουλήσω/δώσω, θα την παω στουντιο για να δουλευω εκει καλυτερα με ρουμ μικ αν χρειαστει , απλά θέλω να βάλω κάτι μικρότερο γιατί είναι θέμα χώρου όπως είπες, αλλά θέλω να μπορώ να γράφω και με την ιδια ηχητική ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, music man είπε

Θα προτεινες κάποιες 1χ12 που θεωρείς σοβαρές για να κοιτάξω?

 

 

Αυτη μαμει και δερνει και εχει και V30

 

https://www.thomann.de/gb/orange_ppc112.htm

 

Γενικα in my book στις καμπινες η Orange ΔΕΝ παιζεται (και ουτε παιζονταν ποτεΣ) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, music man said:


Aυτό δε το ‘ξερα...γιατί οι ανοιχτού που είχα δοκιμασει ακουγόταν σαν ραδιοφωνάκι μπροστά τους (σε recording ειδικά) και δεν ήταν πολύ διαφορετικά τα μεγάφωνά τους

 

Εαν δεν κανω λαθος, οι ανοικτου τυπου καμπινες για να ακουστουν σωστα, χρειαζονται δυο μικροφωνα. Ενα στον κωνο, και ενα πισω, μεσα στην καμπινα για να διδει ογκο στον ηχο. Ισως γι' αυτο ακουνταν σα ραδιοφωνακι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

αυτές είναι πολύ φτηνές...και η 1χ12 είναι οπεν...η όραντζ για κάποιο λόγο μου φαίνεται πιο σόλιντ...αν κρίνω κι απο τις κεφαλές της που είχα, φτιάχνει αξιόλογα προιόντα...εσύ τις έχεις δοκιμάσει?

Επεξεργασμένο από music man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου