Προς το περιεχόμενο

Metal Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προτιμώ με διαφορά την κανονική Les Paul, μου είναι αδιάφορο αν την έχει κατασκευάσει η Gibson ή οποιοσδήποτε άλλος, αισθητικά είναι η ομορφότερη κιθάρα για μένα. Μου αρέσουν πολλές διαφορετικές κιθάρες αλλά η LP ήταν η αγαπημένη μου από μικρή ηλικία. Σε κατασκευές που πατάνε στο original σχήμα αλλά με ποιητική αδεία, μου αρέσουν αυτές που ξεφεύγουν όσο λιγότερο γίνεται, παράδειγμα PRS Singlecut.

 

Θεωρώ τη Les Paul την απόλυτη metal κιθάρα λόγω του ηχητικού όγκου που έχει, αυτό το καταλαβαίνεις (αν μπορείς να το καταλάβεις) όταν παίζεις, όχι τόσο από clips. Επειδή έφτιαξα μία Warmoth LP (bolt-on neck, 25.5" σκάλα) πριν 11 χρόνια και έχω και "κανονική" LP (set neck, 24.3/4" σκάλα) έχω καταλήξει ότι το πάχος του σώματος είναι αυτό που δίνει τον όγκο και χαρακτήρα στη κιθάρα, δηλαδή η bolt-on LP δε διαφέρει και τόσο όσο πιστεύουν κάποιοι από την set neck, o χαρακτήρας υπάρχει.  Ένας λόγος που δε μου αρέσουν πολλές από τις μοντέρνες LP είναι ότι οι βάζουν comfort contours, κόβουν αρκετά από το σώμα και το λεπταίνουν με αποτέλεσμα να διαφοροποιείται αισθητικά αλλά και ηχητικά από τη κλασική Les Paul. 

 

Με τον όγκο που δίνει η κιθάρα και τη ποικιλία high gain ενισχυτών & πεταλιών που έχουμε σήμερα ακόμα και με PAF style μαγνήτες μπορείς να παίξεις metal. Ένα βίντεο που μου αρέσει πολύ και δείχνει πόσο ευέλικτη ηχητικά είναι η κιθάρα όταν έχεις ένα καλό ενισχυτή και ξέρεις να βγάλεις ήχο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KostasP είπε

αισθητικά είναι η ομορφότερη κιθάρα για μένα. Μου αρέσουν πολλές διαφορετικές κιθάρες αλλά η LP ήταν η αγαπημένη μου από μικρή ηλικία

 

Κι εμένα το ίδιο . Αυτή και η flying V 

 

Αλλά ρε γαμώτο δεν έχουν βολεψει μέχρι στιγμής οι LP .....Μπορείς να παίξεις τα πάντα εξίσου καλά 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου