Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο σώματος (ερώτηση από αρχάριο)


ThisIsSparta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαθαίνω λίγο μαστορέματα (πέρα από τα βασικά του set-up) αλλά φοβάμαι να κάνω πειράματα στις κιθάρες μου μην κάνω κάτι λάθος και χαλάσω κάτι..

οπότε σαν εύκολη λύση σκέφτηκα να πάρω κάτι τέτοιο και να ξεκινήσω να μαθαίνω από εκεί οπότε ότι και να γίνει να μην με νοιάζει:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_eguitar_kit.htm 

 

Όσον αφορά την συναρμολόγηση οκ, (νομίζω) το 'χω.

Στο βάψιμο του σώματος, τι θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω??

 

.."body and neck are finished with a wood-sealer (which allows the surface to be sprayed with lacquer but when a wood-stain is used the surface may require to be re-sanded)"

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι μπορώ να το περάσω βερνίκι από πάνω, αλλά αν θέλω κάτι άλλο που να φαίνονται τα νερά του ξύλου κτλ πρέπει να το περάσω με γυαλόχαρτο πρώτα, σωστά;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σκέφτεσαι τα δύσκολα, σου λέω ότι το ξύλο του σώματος είναι basswood οπότε δεν βλέπω να θες να κάνεις wood-stain. Το basswood είναι, συχνά, άσχημου χρώματος (με πρασινίλες κτλ.) ξύλο, χωρίς πολλά ή με καθόλου νερά.

Αλλά γενικά, ναι, αυτό εννοεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι έχω καταλάβει με την μικρή μου εμπειρία πάνω στο θέμα, το πρόβλημα είναι το εξής: κάποια είδη ξύλων είναι αρκετά πορώδη ή και λιπαρά, με αποτέλεσμα αν ρίξεις κατευθείαν χρώμα ή βερνίκι, να το ρουφήξει με τον καιρό και να μην έχεις καλό αποτέλεσμα. Βασικά, είναι σχεδόν αδύνατο να δημιουργήσεις ομοιόμορφο στρώμα χρώματος, και συνήθως αυτό φαίνεται αμέσως.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δημιουργείς πρώτα ένα διάφανο λείο υπόστρωμα με το sealer, για να κάτσουν όλα τα επόμενα.

 

Το stain όμως, πρέπει να περάσει στο ξύλο, οπότε αν θες διάφανο φινίρισμα, αυτό πρέπει να γίνει πριν το sealer. Όπως είπε και ο Ray, δύσκολα να πετύχεις ενδιαφέρον κομμάτι basswood, (άσε που το συγκεκριμένο θα είναι λογικά πολλά κομμάτια, όχι ταιριασμένα) οπότε μη σε απασχολεί...

 

For the record, εγώ σε basswood έχω χρησιμοποιήσει αστάρι->χρώμα->clear (χωρίς sealer δηλαδή) και μετά από 3 χρόνια όλα φαίνονται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, βοηθάτε πολύ.

 

Άρα να φανταστώ οτι το σχέδιο να πάρω το αντίστοιχο σώμα tele και να την βάψω με αυτό το Butterscotch Blonde δεν παίζει...  :( :(

 

Οκ δεν πειράζει , έτσι και αλλιώς για να μάθω τα βασικά DIY την παίρνω, συνδεσμολογίες, pots, κτλ.

Όταν με το καλό την πάρω θα πέσει διαβασματάκι αρκετό γιατί από βαψίματα δεν έχω ιδέα.

(hint hint: αν κάποιος έχει/θέλει να γράψει καναν οδηγό.....  ;D ;D ;D )

 

Λογικά από Σεπτέμβριο που θα την παραγγείλω θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν περιμένω να φτιάξω μια κιθάρα που να είναι κάτι παραπάνω από 70€ αξία  ;D

 

Απλά η εναλλακτική μου είναι να πάρω μια έτοιμη (μεταχειρισμένη ??) με κανα 100€ και να της αλλάξω τα φώτα...λύσιμο και ξαναδέσιμο.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν περιμένω να φτιάξω μια κιθάρα που να είναι κάτι παραπάνω από 70€ αξία  ;D

Μα αυτό προσπαθώντας σου πώ...θα αγορασεις με 60-70ευρω ένα μέτριο προς κακό κιτ και θα δώσεις (εύκολα) κανένα 50ρι ακόμα σε γυαλόχαρτα, μπογιές...άρα θα δώσεις μια 150ρα στο νερό

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προτείνεις να πάρω κάποια μεταχειρισμένη και να της αλλάξω τα φώτα;

 

Ξαναλέω οτι δεν θέλω μια κιθάρα για να παίζω, θέλω μια για να μάθω DIY.

Όχι απαραίτητα βαψίματα, αλλά κυρίως τα υπόλοιπα, πχ να αλλάξω μαγνήτες, να αλλάξω pots, διαφορετικές συνδεσμολογίες σε μαγνήτες (σε σειρά, παράλληλα) κτλ.

 

Να σου πώ τώρα που το σκέφτομαι, ίσως είναι καλύτερα με μια μεταχειρισμένη..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ τώρα που το σκέφτομαι, ίσως είναι καλύτερα με μια μεταχειρισμένη..

Και φτηνότερα θα σου έρθει και καλύτερο όργανο θα είναι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου