Προς το περιεχόμενο

M audio fast track pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κακά νέα είναι ότι κάηκε η κάρτα ήχου μου έτσι... από μόνη της!  :-X

 

Τα καλά ότι θα αγοράσω νέα και συγκεκριμένα την M audio fast track pro.

 

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ηχογραφώ keyboards. Από ότι είδα η συγκεκριμένη κάρτα ήχόυ έχει 2 μονοφωνικά κανάλια σε 2 σύνθετα βύσματα XLR / TRS.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν η κάρτα θα μου δώσει επιλογή για ηχογράφηση STEREO έτσι ώστε να συνδέσω το LEFT στην υποδοχή TRS 1 και το RIGHT στην TRS 2, ή θα έχω πρόβλημα;;;

 

 

Επίσης όσο αναφορά τις υποδοχές INSERTS πως ακριβώς τις συνδέω με τα racks μου που έχουνε τέτοιες ανάλογες υποδοχές και τι ακριβώς κάνουνε; Είναι στέρεο ή μονοφωνικές;  Χρησιμοποιώ το κλασικο καλώδιο TRS σε συνδεσμολογία 1:1;;; Πχ. όσο αφορά το κομπρέσορα που έχω, πως θα ήτανε καλύτερα να το συνδέσω; Μέσω των INSERTS ή σε αλυσίδα, πρίν τη κάρτα ήχου; Δηλαδή Tone generator --> Compressor --> Line in της Fast track pro  ή  Tone generator --> Line in της Fast track pro | inserts <--> Compressor

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα... πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κακά νέα είναι ότι κάηκε η κάρτα ήχου μου έτσι... από μόνη της!  :-X

 

Λυπάμαι.

 

Τα καλά ότι θα αγοράσω νέα και συγκεκριμένα την M audio fast track pro.

 

Λυπάμαι.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ηχογραφώ keyboards. Από ότι είδα η συγκεκριμένη κάρτα ήχόυ έχει 2 μονοφωνικά κανάλια σε 2 σύνθετα βύσματα XLR / TRS.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν η κάρτα θα μου δώσει επιλογή για ηχογράφηση STEREO έτσι ώστε να συνδέσω το LEFT στην υποδοχή TRS 1 και το RIGHT στην TRS 2, ή θα έχω πρόβλημα;;;

 

Η Dual Mono configuration δεν είναι ίδια με την Stereo, αλλά στην περίπτωση σου δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.΄

 

Επίσης όσο αναφορά τις υποδοχές INSERTS πως ακριβώς τις συνδέω με τα racks μου που έχουνε τέτοιες ανάλογες υποδοχές και τι ακριβώς κάνουνε; Είναι στέρεο ή μονοφωνικές;  Χρησιμοποιώ το κλασικο καλώδιο TRS σε συνδεσμολογία 1:1;;; Πχ. όσο αφορά το κομπρέσορα που έχω, πως θα ήτανε καλύτερα να το συνδέσω; Μέσω των INSERTS ή σε αλυσίδα, πρίν τη κάρτα ήχου; Δηλαδή Tone generator --> Compressor --> Line in της Fast track pro  ή  Tone generator --> Line in της Fast track pro | inserts <--> Compressor

 

Για τις υποδοχές Insert σε ένα μίκτη χρησιμοποιούνται balanced καλώδια (TRS). Ουσιαστικά το σήμα φεύγει και έρχεται από το ίδιο καλώδιο και επιστρέφει στο ίδιο κανάλι.

 

Την ορολογία 1:1 στην συνδεσμολογία δεν την καταλαβαίνω.  ???

 

Όσον αφορά στην σύνδεση του compressor πριν ή μετά το interface, αυτό θα εξαρτηθεί από το ηχόχρωμα που θες να πετύχεις κάθε φορά. Συνήθως ηχογραφείς το σήμα καθαρό και έπειτα κατά την διάρκεια της μίξης προσθέτεις και αφαιρείς διάφορα. Μπορεί όμως και να το ηχογραφήσεις ήδη συμπιεσμένο, αλλά αν το υπερσυμπιέσεις και το ηχογραφήσεις έτσι, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αδύνατο να αναιρέσεις τις αλλαγές και να το επαναφέρεις στην dry κατάστασή του, χωρίς να το ξαναηχογραφήσεις. Παρ' όλα αυτά, πολλές από τις ηχογραφήσεις που έχουν γίνει σε tape φημίζονται για τον ζεστό τους χαρακτήρα καθότι η μαγνητοταινία από μόνη της (λόγω φυσικών χαρακτηριστικών) παρέχει ένα φυσικό κομπρεσάρισμα. Οπότε, μπορείς να ηχογραφήσεις και με αυτόν τον τρόπο, κατά περίπτωση και μάλλον φειδωλά.

 

Επίσης, αν ηχογραφήσεις τίποτε ζεστά αναλογικά synthesizers θα πρότεινα να πάρεις ένα καλύτερο interface, γιατί υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάρεις τον ήχο... ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Πραγματικά το εκτιμώ.

 

Όσο αφορά τη... συνδεσμολογία 1-1 για τα inserts εννοώ ένα καλώδιο καρφί σε καρφί με συνδεσμολογία καλωδίων ως εξής: Ring1 - Ring2, Tip1 - Tip2, Sleeve1 - Sleeve2.

 

Πχ. όσο αφορά ένα μονοφωνικό compressor που έχω, υπάρχουνε πίσω του 2 TRS υποδοχές που γράφουνε Insert Send / Insert Return. Η σύνδεση με το m - audio που έχει μόνο 1 βύσμα TRS πως γίνεται; Θα πρέπει να φτιάξω κάποιο διπλό καλώδιο;  Ή συνδέω πχ. τη κάρτα ήχου με το RETURN του compressor, το SEND του compressor με το RETURN του REVERB κλπ;

 

Φυσικά και υπάρχουνε πολύ καλύτερες κάρτες από την M audio όμως για απλά demo το θέλω, όχι για να ηχογραφήσω το προσωπικό μου δίσκο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου